Evliliği Bitirmek: Bu Kararı Nasıl Vereceksiniz?

Bir evliliği bitirmeye karar vermek zordur. Bu, hiçbir çiftin yüzleşmek istemediği bir durumdur. Bu nedenle de kesin bir karar almak kolay değildir. Ancak ilişkinizin geleceğiyle ilgili karar verirken gözden kaçırmamanız gereken bazı işaretler vardır. 
Evliliği Bitirmek: Bu Kararı Nasıl Vereceksiniz?

Son Güncelleme: 27 Kasım, 2019

Evliliğinizin bittiğini ve sorunlarınızın hiçbir çözümü olmadığını fark etmek zor ve cesaret kırıcıdır. Ne de olsa, söz konusu olan bir zamanlar mutlu rüyalarınızı süsleyen şeyi bitirmektir. Oysa ki beklentiniz evliliği bitirmek değil sonsuza kadar sürmesiydi.

Bir evliliği kurtarmak için pek çok yol ve formül vardır. Ancak Gerçeği kabullenmenin en iyisi olacağı zamanlar vardır: Birbiriniz için doğru kişi değilsiniz. Ne kadar zor olsa da, bu, ayrı yollara gitmenin ve ilerlemenin zamanının geldiğini gösterir.

Boşanma istatistiklerine göre, ilk kez evlenen çiftlerin yaklaşık yüzde 50’si sonunda boşanıyor. Finansal sorunlardan cinsel uyumsuzluğa, bu durumun pek çok sebebi var. Ancak hepsi de aynı üzücü sona çıkıyor: Boşanma.

Evliliği bitirmek: Kurtarmanın bir yolu olmadığı nasıl anlaşılır?

sırtı birbirine dönük çift

Her evlilikte inişler ve çıkışlar olur. Elbette ayrılık fikri ancak çatışmalar olduğunda akla gelir. Evliliğin diğer yönlerinden bazıları iyileştiğinde, bu tür düşünceler göze yersiz görünür. Bu yüzden bazen bir sorunun ciddi olup olmadığını veya çözümü olup olmadığını fark etmek güçtür.

Derinlerde bir yerde, kimse bir ilişkiyi bitirmeyi öneren kişi olmak istemez. Kimse bu denli acı verici bir şeyin sorumluluğunu üstlenmek istemez. Bir çiftin zaman içinde beraber sahip oldukları şeylerin bölünmesi başta olmak üzere, böyle bir karar pek çok sonuç doğuracaktır.

Ayrıca bu çiftin çocuklarıyla (eğer varsa) nasıl vakit geçireceklerini de belirlemeleri gerektiği anlamına gelir. Bunun yanı sıra, her şeyden önemlisi çocuklarının sağlıklı, güvende ve mutlu olacağından emin olmak isterler.

Her ilişkinin kötü yönleri vardır. Bu, normal bir şeydir. Ancak bunlar sürekli devam ettiğinde, boşanma fikri şekillenmeye başlar.

Bu durum size tanıdık geliyorsa, evlilik terapisti Shellie Warren’ın boşanmadan önce yapmanızı tavsiye ettiği birkaç davranış var.

Bir evlilik danışmanına danışın

  • Çift terapisi bulun.
  • Partnerinize ilişkinizle ilgili endişelerinizden ve ihtiyaçlarınızdan bahsedin.
  • Birlikte daha fazla zaman geçirin ve beraber geçirdiğiniz özel zamanları artırın.
  • Kendi hatalarınızın farkına varın ve onları değiştirmeye çalışın.
  • Partnerinizin hatalı olabileceğini kavrayın.

Ancak sinyallerin net olduğu zamanlar vardır. Bu sinyaller, ortada, beraber kalmaya devam etmek için iyi bir neden olmadığını gösterirler.

Aşılmaz durumlar

dur işareti yapan el

1. İstismar varsa çözüm yoktur

İster fiziksel olsun ister sözel olsun, istismara uğradığınızı düşünüyorsanız bu duruma katlanmaya devam etmemelisiniz. Bilmiyor olabilirsiniz ama istismarcı davranışlar bir kere başladı mı hep devam eder.

İlişkinizde herhangi şekilde istismar varsa, sağlığınız ve güvenliğiniz için ilişkinizi bitirmelisiniz.

2. Toksik ilişkiler

Toksik veya zararlı bir ilişkide olduğunuzu anlamak bazen zordur. Bunun sebebi alınan hasarın bazen çok güç algılanmasıdır.

Bu nedenle sizi aşağıladıklarını, sözel olarak istismar ettiklerini, yeterince empati göstermediklerini, sürekli eleştirdiklerini ve düşüncesizlik edip durduklarını görüyorsanız toksik bir ilişkinin içinde olma ihtimaliniz vardır.

3. Yeterince dürüst davranılmaması evliliği bitirmek için bir sinyaldir

Güven, iyi bir ilişkinin temelidir.

Aldatma yaşandığında güven, kapıdan çıkıp gider. Aynı şekilde ihanet de kişinin sağlıklı bir ilişki kurmaya neredeyse ilgi duymadığının bir göstergesidir.

Evet, tekrarlanmadığı sürece bağışlayıp üstesinden gelebilirsiniz. Ancak deneyim, yalanlarla çevriliyse o zaman gelecekte partnerinize güvenmenin doğru bir şey olup olmayacağını düşünmelisiniz.

4. Bağımlılıklar

Sevgi ve bağlılık olsa bile, bağımlılık yaratan davranışlar er ya da geç ilişkinize zarar verecek. Bunun nedeni bağımlılıkların genellikle her şeyden daha güçlü olması.

Sonuçlar hesaplanamaz. Bu yüzden sizin durumunuz buysa birinden danışmanlık almalısınız.

Evliliği Kurtarmanın Mümkün Olmayacağını Gösteren Belirsiz Sinyaller

İleride neye dönüşeceği çok net olmayan başka koşullar da vardır. Bu tür durumlarda boşanma ihtimali yakındır. Ancak şüpheleriniz hemen böyle bir adım atmanıza izin vermeyecektir.

Eğer durum böyleyse, dikkatinizi size evliliğinizin bitmesi gerektiğini söyleyen sinyallere vermelisiniz.

5. Saygısızlık

kavga eden çift evliliği bitirmek

Her ilişkinin temelinde karşılıklı saygı yatar. Aksi takdirde uzun süreli bir ilişkiniz olamaz.

Bir kişi, başka bir kişi için duyduğu saygıyı kaybettiğinde ilişki çok karmaşık bir hal alır. Parnerlerden biri diğerini aşağılıyorsa ve kendini ondan aşağı görüyorsa, hisleri hiçbir zaman değişmeyecektir.

En ünlü psikologlardan biri olan John Gottman’a göre, boşanmaya götüren 4 sinyalden, bir başka deyimle “4 atlıdan” biri aşağılamadır.

6. Bekar olduğunuz zamanları özlemeniz

Sürekli yalnızken daha iyi olduğunuzu düşünüyor veya gelecekte kendinizi bir başka partnerle birlikteyken hayal ediyorsanız, bu, tatmin edici bir durumda olmadığınızın göstergesidir.

Yani bu da evliliğinizi bitirmeniz gerektiğini gösteren sinyallerden biridir.

7. Sürekli kavga etmek

Evlilikte farklılıklar normaldir. Ne de olsa beraber yaşamak çok zordur.

Ancak sevgi varsa tolerans da vardır. Eğer her konuşma, kavgayla sonlanıyorsa o zaman o tolerans bitmiş demektir. İki kişinin içinde biriken öfkeyi boşaltması gerekiyor bile olabilir. Elbette bu her ilişki için kötü bir durum olarak kabul edilebilir.

8. Sürekli eleştiri

masada kavga eden çift evliliği bitirmek

Kime sorduğunuza bağlı olarak, yapıcı eleştiri, pozitif bir şey olabilir. Ancak yıkıcı olduğunda, genellikle ayrılığa giden zararlı bir döngüye dönüşür.

Partnerinize baktığınızda onda iyi olan herhangi bir şey göremiyorsanız, bunun nedeni eleştirinin ilişkinizi ele geçirmiş olmasıdır.

Pozitif yönünü görebildiğiniz sürece yapıcı eleştiri değerli olabilir. Ancak eleştiri saldırgan bir hal aldıysa, diğer pek çok şey de bozulmuş demektir.

9. Sürekli suçlamak

İlişkide iki tarafın da hataları olabilir. Ancak partneriniz, her şey için sizi suçluyorsa, büyük ihtimalle size karşı kin ve öfke besliyordur. Bu, bir evlilik danışmanıyla konuşmanız gereken türden bir aşağılamadır.

Belki bu durumu düzeltebilirsiniz. Ancak ısrarla devam ederse, evliliğinizi sonlandırmanın zamanı gelmiş demek olabilir.

10. Fiziksel iletişim eksikliği

Cinsel ilişki ve fiziksel yakınlık, bir ilişkinin önemli bir parçasıdır. Hatta bir ilişki onlar olmadan eksik kalır. Diğer tüm belirtilerin yanında, öpme ve sarılma gibi sevgi göstergeleri yoksa, o halde partneriniz size duyduğu ilgiyi kaybetmiş olabilir.

Ancak ilişkinin, iki tarafın birbirini cinsel ilişki için “kullanması” anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir. Partnerinizle seks yapmak istiyor olmalısınız. O da sizi arzuluyor olmalı. Durum bu değilse, o zaman evliliği bitirmek için doğru zaman gelmiş demektir.

Erkenden vazgeçmeyin

Hala ilişkinizi kurtarmak istiyorsanız, tüm yolları kapsamlı bir şekilde araştırdığınızdan emin olun.

Ancak unutmayın, tolere etmemeniz gereken belli şeyler vardır. Ne olursa olsun, evlilik danışmanına gitmek doğru bir hareket olacaktır.

Ancak zamanla ve üzerinde çalışmanıza rağmen sıkıntılı hisleriniz yok olmazsa, o zaman son kararı vermenin zamanı gelmiş demektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.