Ezilmiş Sarımsak ile Görme Kaybını Nasıl Düzeltebiliriz?

4 Şubat, 2019
Sarımsaktaki sülfür bileşiklerinin görme kaybıyla ilişkilendirilen yüksek tansiyon ve kolesterol değerlerini azaltmak için ideal olduğunu biliyor muydunuz?

Görme kaybı genellikle yaşla birlikte gelen bir sağlık problemidir. Her ne kadar herkes için aynı şekilde olmasa da, nüfusun yüksek bir yüzdesi yaşlılıkla gelen bir takım zorluklarla karşılaşmaktadır. Peki, ezilmiş sarımsak bunun neresinde devreye girmektedir?

Asıl sorun bazılarının, görme kaybının ilk belirtilerini göz ardı edip sadece durumun ciddi boyutlara ulaşmasıyla, hatta geri getirilemez evreye gelmesiyle önemsemeye başlamasıdır. Bu nedenle doktorlar ve uzmanlar, özellikle söz konusu beslenme ise yaşam alışkanlıklarınızı iyileştirmenizi önerirler.

Gözlerinizin yeterli düzeyde çalışabilmesi ve bozulmaması için yağ asitlerine, vitaminlere ve antioksidanlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve doğrudan gözlerinize yarayan yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Örneğin her gün sarımsak yemek, makula dejenerasyonu önleyebilir ve hatta tersine çevirebilir. Bunu, içerdiği göz zarını koruyucu özelliği olan yüksek sülfür bileşikleri ve önemli minerallere borçluyuz.

Makula dejenerasyon nedir?

mavi göz

Makula dejenerasyongözün merkezi ve net görme yetisinin yavaş yavaş bozulmasıyla ince ayrıntıları seçmeyi ve okumayı zorlaştıran bir hastalıktır.

60 yaş üstü bireylerde daha sık olmasına rağmen gençlerde de bu duruma rastlandığı görülmüştür.

Retina üzerinde küçük bir alan olan makula çöker veya hasar görürse bu durum meydana gelir. Genellikle doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak görülür ancak kötü alışkanlıkların sürdürülmesi veya başka hastalıkların ortaya çıkması ilerlemesini hızlandırabilir.

Bu rahatsızlığa sahip hastalar görme bulanıklığı, koyulaşmış bölgelerin oluşumu veya merkezi görme bozuklukları ve zaman zaman kalıcı görme kaybı yaşarlar.

Makula dejenerasyon ve görme kaybı yaşayan hastalar için ezilmiş sarımsak neden faydalıdır?

Sarımsak içerdiği yüksek besin değerlerine ve diğer bir çok faydalı özelliklere sahip olmasıyla göz sağlığını korumada en çok tercih edilen besinlerden biri olarak popülerlik kazanmıştır.

Sarımsakta bulunan selenyum ve vitaminlerin yanı sıra sülfür, içerdiği bileşikler sayesinde makula dejenerasyon semptomlarını azaltmasıyla bilinmektedir.

Güçlü antioksidan ve anti-enflamatuvar etkisi, göz hücrelerini korur ve serbest radikallerin sebep olduğu yıkımı önler. Buna ek olarak, gözde hasar ve görme kaybıyla ilişkilendirilen yüksek kan basıncı ve kolesterol değerlerini kontrol altında tutmak için ideal besin kaynağı olarak gösterilir.

Ayrıca bakınız: Yüksek Kan Basıncı Sorunu İçin Kuş Yemi Ve Tarçın

Kan basıncı ve görüşünüzle olan ilişkisi

damardaki kolesterol

Yüksek kan basıncına sahip olan hastaların görme kaybı/bozukluklarına yakalanma olasılığı buna sahip olmayanlardan daha fazladır. Bunun nedeni kan akışında oluşan kısıtlamalardır. Bu da retinanın fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Gözünüzün bu kısmı düzgün çalışmak için oksijene ihtiyaç duyar, bu nedenle kısıtlanmış kan akışı göz sağlığınızı tehlikeye atmaktadır.

Sarımsak kan akışını düzenler ve sistolik kan basıncınızı stabil seviyelere düşürür.

Kolesterol ve göz sağlığı

Kan dolaşımınızda bulunan fazla kolesterol yalnızca kardiyovasküler hastalıklara yol açmakla kalmaz, aynı zamanda retinanızın arkasında yağ birikimine sebep olur. Bu yağ birikmeleri görme yetinizi azaltabilir ve hatta uzun vadede görme kaybına yol açabilir.

Sarımsak yüksek kolesterolü önleyen ve kötü kolesterolün sentezini engelleyen sülfür ve güçlü antioksidanlar içerir.

Ayrıca bakınız: Kolesterol Düşürücü 5 Doğal Çözümü Keşfedin

Gözünüze iyi gelmesi için sarımsağı nasıl hazırlamalısınız?

sarımsak

İhtiyacınız olan tek şey sarımsak ezmekte kullanılan bir mutfak aleti. Sarımsak ezici olarak adlandırılan bu alet bir diş sarımsağı ezerek yoğun bir püre haline getirmek için kullanılır. Bir bütün diş sarımsağı küçük deliklerden oluşan bir bölmeden geçirmek için koluna uygulanan bastırma kuvvetini kullanmak üzere tasarlamıştır.

Elbette, eğer bu aletten evinizde yoksa, kesme tahtası, harç ve havan da kullanabilirsiniz.

Kullanım şekilleri

 • Günlük sarımsak tüketiminden tam anlamıyla yararlanabilmek için bir ya da iki diş sarımsak önerilir.
 • Sarımsağı her zaman çiğ olarak tüketmelisiniz çünkü piştiğinde faydalı özelliklerinin %90’ını kaybeder.
 • Ayrıca limon suyu ve zeytinyağıyla karıştırarak da deneyebilirsiniz.

Siz beslenmenize ne kadar sarımsak ekliyorsunuz? Artık görmenize olan faydasını öğrendiğinize göre bahaneler uydurmayı bırakıp düzenli olarak kullanmaya başlamalısınız.

 • García-Montalvo, I.A., and Matías-Pérez, D. (2015). Componentes nutricionales y degeneración macular relacionada con la edad. Nutricion Hospitalaria 32, 50–54.
 • Gómez, L.J.G., and Sánchez-Muniz, F.J. (2000). Revisión: Efectos cardiovasculares del ajo (Allium sativum). Archivos Latinoamericanos de Nutricion 50, 219–229.
 • Ramírez, H.R., Castro, L.N., and Martínez, E. (2016). Efectos Terapéuticos del Ajo (Allium Sativum). Salud y Administración 3, 39–47.
 • American Academy of Ophthalmology. Dieta y nutrición. https://www.aao.org/salud-ocular/consejos/dieta-nutricion
 • Revista Archivo Médico de Camagüey, versión On-line ISSN 1025-0255. AMC v.12 n.2 Camagüey mar.-abr. 2008. Degeneración macular relacionada con la edad. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1025-02552008000200016
 • MedlinePlus. Degeneración Macular. https://medlineplus.gov/spanish/maculardegeneration.html
 • USDA. Garlic. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169230/nutrients
 • Food Sci Biotechnol. 2018 Feb; 27(1): 219–225. Published online 2017 Dec 12. Antioxidant and antimicrobial activities of fresh garlic and aged garlic by-products extracted with different solvents. doi: 10.1007/s10068-017-0246-4
 • Anales de medicina interna. Ajo y riesgo cardiovascular. http://scielo.isciii.es/pdf/ami/v25n5/revision1.pdf
 • El Sevier. Vol. 29. Núm. 3. Páginas 96-105 (Julio – Septiembre 2012). Ocular manifestations of hypertension. https://www.elsevier.es/es-revista-hipertension-riesgo-vascular-67-articulo-ocular-manifestations-hypertension-S1889183712000475
 • International Journal of Epidemiology. (2017). HDL-cholesterol levels and risk of age-related macular degeneration: a multiethnic genetic study using Mendelian randomization.https://academic.oup.com/ije/article/46/6/1891/4157381
 • L Jacinto Garcia Gomez; Francisco Sanchez Muniz. Revision: efectos cardiovasculares del ajo (allium sativum). https://www.worldcat.org/title/revision-efectos-cardiovasculares-del-ajo-allium-sativum/oclc/71154589
 • Prog Retin Eye Res. Author manuscript; available in PMC 2015 Jul 1. Published in final edited form as: Prog Retin Eye Res. 2014 Jul; 0: 64–89. Published online 2014 Apr 4. Cholesterol in the retina: the best is yet to come. doi: 10.1016/j.preteyeres.2014.03.002