Farklı Amnezi Türlerine Genel Bir Bakış

Amnezi, uyuşturucu kullanımından travmaya, kafa travmalarından alkol bağımlılığına kadar birçok nedeni olabilen bir hastalıktır. Aşağıdaki makalede en yaygın amnezi türlerine bakacağız.
Farklı Amnezi Türlerine Genel Bir Bakış

Son Güncelleme: 23 Aralık, 2020

Çeşitli tipte amnezi veya amnezik sendromlar ve sınıflandırmalar vardır. Kişinin kısmen veya tamamen hafıza kaybı ile karakterize edilen bir bozukluktur. Teşhis kitaplarına göre, belirli bir form olan dissosiyatif amnezinin bazı popülasyonların %2,6’sına varan oranda mevcut olduğu tahmin ediliyor.

Farklı amnezi türlerini kategorize etmenin iki ana yolu vardır. İlki, hafıza kaybının kronolojisi, yani hastanın ne tür bilgileri hatırlayamadığı ile ilgilidir. İkinci grup onları etiyolojilerine veya başka bir deyişle hastalığın altında yatan nedene göre gruplandırır.

Genel olarak, amnezinin kökenleri organik veya işlevsel olabilir. En yaygın tetikleyicilerden bazıları, örneğin beyin travması ve belirli ilaçların kullanımıdır.

Kronolojiye göre amnezi türleri

Genel olarak, iki tür amnezi arasında ayrım yapabiliriz: Retrograd ve Anterograd Amnezi. Bir hastanın her ikisini aynı anda gösterebileceğini, yani bunların iki tamamlayıcı bozukluk olduğunu unutmamak önemlidir.

Aynı zamanda, bu sınıflandırma nedenlere değil semptomlara işaret eder. Bellek Sağlığı Kontrolü web sitesi bize bu terimlerin tanımlarını sağlar.

Anterograd Amnezi

Bu durumda beyin, yeni olayları hastanın uzun süreli belleğine aktarmaz. Bu, kişinin yalnızca amnezi başlangıcından önce olanları hatırladığı anlamına gelir.

Bu tür bir amnezi, günlük hayatta ciddi bir özerklik kaybına neden olur, çünkü yeni anılar ve deneyimler üretememe duygusal açıdan çeşitli bozukluklara neden olur. Aynı zamanda kaza şeklinde sağlık risklerini de beraberinde getirir. Örneğin, yaptıktan kısa bir süre sonra ateş yaktığınızı unutabilirsiniz.

Amnezi Türleri: Retrograd Amnezi

Burada madalyonun diğer tarafına bakıyoruz çünkü retrograd amnezide hasta, hastalığın başlangıcından önce olan hiçbir şeyi hatırlamıyor. Uluslararası Valencia Üniversitesi’ne göre, beyin travması veya tetikleyici olaydan önce yaşam boyunca topladığınız tüm bilgileri unutmanız mümkündür.

İnsan kafası şeklinde ağaç görseli
Amneziler, kaybedilen anıların hastalığın başlangıcından önce mi yoksa sonra mı olduğuna bağlı olarak anterograd veya retrograd olabilir.

Etiyolojisine göre amnezi türleri

Öte yandan Cleveland Clinic, amnezi türlerini etiyolojilerine göre de kategorize edebileceğimizi belirtiyor. Yani, hastalığı tetikleyen nedensel ajana göre. Her birine ayrıntılı olarak bakalım.

Travma sonrası amnezi

Nörolojik araştırmalara göre, travmatik beyin hasarı (TBH) dünyadaki en yaygın sakatlık ve ölüm nedenlerinden biridir. Veriler, Amerika Birleşik Devletlerinde bu tür yaralanmalar için 2,5 milyondan fazla kişinin hastaneye yatırıldığını göstermektedir; bu, düşme ve darbeler nedeniyle hastaneye yatışların %16’sına tekabül etmektedir.

Travma sonrası amnezi, beyin hasarına neden olan ancak kafatasına girmeyen yaralanmaların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu tür rahatsızlığa genellikle bilinç kaybı ve hatta koma eşlik eder. Neyse ki hafıza kaybı çoğu durumda geçicidir.

Amnezi Türleri: Geçici Global Amnezi (GGA)

Mayo Clinic’e göre, geçici global amnezi, epilepsi veya felç gibi en yaygın nörolojik bozukluklara atfedilemeyen geçici bir hafıza kaybıdır. Bu hastalığın görülme sıklığı – yani belirli bir yerdeki yeni vaka sayısı – 100.000 kişide yaklaşık 2,9 ila 10 vakadır.

Bu nedenle uzmanlar bunun çok nadir görülen bir hastalık olduğunu düşünüyor. Bilim adamları hala patolojinin tetikleyicisinin farkında olmasalar da, migren veya vasküler kaynaklı hastalıkların varlığıyla olan bir ilişkiden şüpheleniyorlar.

Diensefalik amnezi

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür amneziyi karakterize eden şey medial diensefalondaki lezyonlardır. Bu yapının temel işlevleri, sinir ve endokrin sistemlerini birbirine bağlamak ve belirli bezlerin salgılanmasını kontrol etmektir.

Bu tür bozukluğun bir örneği Korsakoff sendromudur. Bu somut durumda, hafıza ve yetilerin kaybını belirleyen şey, aşırı alkol tüketiminden kaynaklanan mide hasarları nedeniyle vitamin – genellikle B1 vitamini – emiliminde bir eksikliktir.

Amnezi Türleri: Çocukluk amnezisi

Çocukluk amnezisi, yetişkinlerin, çocukluklarının ilk 3 ila 4 yılını hatırlayamamaları anlamına geldiğinden tüm insanlar için yaygındır. Araştırmalar, bu hafıza kaybının sınırının değişken olduğunu ve hem bireysel hem de kültürel faktörlerden etkilendiğini gösteriyor.

Alzheimer’e bağlı hafıza kaybı

Alzheimerın nedenlerinin tümünü hala bilmesek de, uzmanlar metabolik bozukluklardan dahi şüphelenmektedir, Elalzheimer.com gibi topluluklar, amnezinin bu hastalığın ilk belirtilerinden biri olduğuna işaret ediyor. Bu durum hastanın hem kısa süreli hafızasını hem de anlık olayların hafızasını kaybetmesine neden olur.

İlaç kullanımına bağlı amnezi

San Diego Hastanesi’ne göre, flunitrazepam gibi bazı ilaçlar anterograd amneziye neden oluyor. Bu, daha önce de söylediğimiz gibi, hastanın ilacın etkisi altındayken olan her şeyi hatırlamasını imkansız kılar.

Ne yazık ki flunitrazepam bir tecavüz ilacı olarak bilinir. Bunun nedeni, saldırganların genellikle ne olduğunu hatırlamamaları ve tecavüzcünün yüzünü nasıl tanımlayacaklarını bilmemeleri için kadınların içkilerine koyduğu madde olmasıdır.

Dissosiyatif Amnezi

Bu durumda, bilinçsiz bir savunma mekanizması olan bir tür hafıza kaybı ile karşı karşıyayız. Disosiyatif amneziden muzdarip hastalar, travmatik bir olay içeren kişisel bilgileri bloke eder.

MSD kılavuzları web sitesine göre, bu bellek boşlukları birkaç dakikadan ömür boyu tamamlamaya kadar değişebilir. Hipnoz ve ilaç verilmesi akabinde yapılan görüşmeler, hastaların travmatik olayın özelliklerini hatırlamasına yardımcı olabilir.

Niteliksel amneziler veya paramneziler

Tıp Sözlüğü web sitesine göre paramnezi, anıların çarpıtılmasını içeren bir hafıza değişikliğidir. Bu hayali gerçekler, hatırlanamayan gerçek durumların yerini alır.

Bu tip amnezi, kronik alkolizm ve organik beyin sendromları vakalarında sıklıkla görülür. Bunları deja vú ve jamais vú açısından anlıyoruz. İlk ifade, kişinin yeni bir deneyimi daha önce yaşamış gibi hissettiği bir durumu ifade eder. Öte yandan ikincisi, bir kişinin daha önce bir şeyi gördüğünü açıkça hatırlamadığını belirtir.

Unutkanlık yaşayan yaşlı adam
Alzheimer gibi hastalıklar hafıza kaybı ile ilgilidir.

Bir doktora ne zaman başvurulmalı?

Birkaç saniye bile bilinç kaybına neden olan şiddetli bir beyin sarsıntısından sonra, acil hekime gitmek zorunludur. Bazı beyin yaralanmaları hemen kendini göstermez, bu nedenle mümkün olduğunca çabuk bir doktora görünmelisiniz.

Aynı zamanda, genel popülasyonda kısa süreli hafıza kaybının yaygın olduğunu vurgulamak gerekir. Çok yoğun bir tempoda yaşıyoruz ve bazen anksiyete bozuklukları kendimizi ayrışmış ve kafamız karışmış hissetmemize neden oluyor. Bu nedenle, bir şeyi mükemmel bir şekilde hatırlamıyorsanız endişelenmenize gerek yoktur.

Amnezi türleri çok sayıda ve çeşitlidir

Gördüğünüz gibi, basit bir tanıma sahip bir bozukluk olsa da, kronolojiye ve nedensel ajana bağlı olarak birçok farklı amnezi türü vardır. Genelde amnezi kafa travmasından sonra ortaya çıkar ve hafıza kaybı geçicidir.

Unutkan olmak, uyaranlarla dolu bir toplumda yaygın olan bir şeydir. Bununla birlikte, bir kişi günlük hayatının ayrılmaz ayrıntılarını unuttuğunda, kendi evinde kafası karıştığında veya fiziksel bir alandaki yerini belirleyemediğinde, bir doktora görünmek çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
En İyi 5 Hafıza Alıştırması
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
En İyi 5 Hafıza Alıştırması

Sıklıkla bedenlerimizi kullanmayı düşünmemize rağmen, çoğu zaman hafızamızı da eğitmemiz gerektiğini unutuyoruz. Bunun için hafıza alıştırması yapm...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.