Fibromiyalji: Bununla Nasıl Yaşanır?

Fibromiyalji, eklemlerde yoğun ağrıya neden olan bir hastalıktır. Onunla nasıl yaşayabilirsiniz? Bu makaledeki yararlı tavsiyeleri öğrenin.
Fibromiyalji: Bununla Nasıl Yaşanır?
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Fibromiyalji, yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. Araştırmacılar, fibromiyaljinin, beynin ağrı sinyallerini işleme şeklini etkileyerek ağrı hissini güçlendirdiğine inanıyor.

Fibromiyaljisi olan birçok insanda ayrıca gerilim tipi baş ağrıları, eklem rahatsızlıkları, huzursuz bağırsak sendromu, anksiyete ve depresyon vardır. Bazıları aldıkları ilaçlarla daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olsa da, diğerleri semptomlarının taşıdığı şiddetli acıya dayanamaz.

Bu yazıda, hem bu hastalıktan muzdarip olanlar hem de çevrelerindeki insanlar için bu hastalıktan ve onunla yaşamanın nasıl bir şey olduğundan bahsedeceğiz.

Belirtiler

Fibromiyalji, ondan yakınan kişilerin eklem ve kas ağrılarından muzdarip olduğu bir hastalıktır. Ayrıca, birçok baş ağrısı, kronik yorgunluk ve uykuya dalma güçlüğü çekilmesiyle de ilişkilidir.

Belirtiler bazen fiziksel travma, ameliyat, enfeksiyon veya önemli psikolojik stres sonrasında başlar. Diğer durumlarda, semptomlar tetikleyici bir olay olmaksızın zaman içinde kademeli olarak oluşur.

Fibromiyalji yorgun olmakla ilişkilidir (kronik yorgunluk)

Fibromiyalji Tedavisi

Bu hastalık ilaç tedavisi gerektirir. Bazı yaygın olanlar antidepresanlar, ağrı kesiciler veya antikonvülzanlardır. Bununla birlikte, iyi bir diyet, hafif egzersiz ve dinlenme de önerilir.

Bu nedenle, fibromiyaljiden muzdarip insanlar kendilerine bakmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Aynı şekilde, onlarla birlikte yaşayan insanlar, etkilenen kişinin ihtiyaçlarını anlamalıdır.

Fibromiyalji ilaçlar, iyi beslenme ve hafif egzersizle tedavi edilmelidir.

Ağrı

Fibromiyalji, görülmeyen ancak muzdarip olan kişiler tarafından hissedilen bir hastalıktır.

Bazıları kıyafetlerle bile sorun yaşarlar. Bu hastalıktan muzdarip birçok kişi battaniye veya çarşafla bile uyuyamaz. Bunun nedeni, ağır oldukları hissinin ve bacaklarda, kollarda veya sırtta neden oldukları ağrının onları kullanmaktan kaçınacak kadar güçlü olmasıdır. Sütyen de ağrıya neden olabilir.

Sürekli ağrı hissetme gerçeği bu kişilerin hayatlarının birçok alanını etkileyebilen bir durumdur. Bu nedenle, bu hastalık aynı zamanda psikiyatrik bozukluklara da yol açarak yaşam kalitelerini kötüleştirebilir.

Bazen sevdikleri insanlara dokunamazlar çünkü temasları onları incitir. Aynı şekilde, hastalık genellikle kronik yorgunlukla ilişkilendirildiği için genellikle yorgun olurlar.

Genel olarak konuşursak, bu insanlar psikolojik olarak savunmasız olabilirler ve bu da depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Dirsek gibi eklem ağrıları

Anlamak

Etkilenen kişilere sunulan ilaçlar, diğerlerinin yanı sıra antidepresanlara ve ağrı için analjeziklere dayanmaktadır. Neyse ki, bu birçok kişinin biraz istikrar kazanmasına ve az çok normal bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, fibromiyaljinin uyku ve duygudurum bozuklukları ile ortaya çıkması yaygındır. Bu nedenle, onunla yaşayan insanlar kendilerine neyin yardımcı olabileceğini öğrenmelidir. Bu anlamda, fibromiyaljiden etkilenen kişilerin akrabaları için giderek daha fazla destek grubu organize ediliyor.

Etkilenen kişi için desteğin çok önemli olduğunu anlamamız ve fibromiyaljinin aile üzerinde önemli bir etki yaratabileceğini anlamamız önemlidir. Bu nedenle, sakin bir şekilde konuşmak ve anlamak, fibromiyalji hastasını daha iyi hissettirmek isteyen herkes için gerekli adımlardır.

Ayrıca, bu hastalıktan muzdarip bir kişinin nasıl tedavi edileceği konusunda bize tavsiyelerde bulunması için her zaman uzmanlara başvurmak gerekir.

Kaslarda ağrı

Sonuç olarak

Kısacası, bunun birlikte yaşamayı öğrenmenin gerekli olduğu bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle bunun kronik olduğunu ve hayatımızın bazı yönlerini kaçınılmaz olarak koşullandıracağını kabul etmeliyiz.

Aynı şekilde, daha iyi bir yaşam kalitesi elde etmek için fibromiyalji ile başa çıkmaya yardımcı olan stratejilere bağlı kalmak hayati önem taşımaktadır. Buna aile ve arkadaşların desteği de dahildir. Anlamak ve destek önemlidir.

Bu hastalık hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bundan muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız veya etkilenen bir kişinin akrabasıysanız ve yardım arıyorsanız, bir uzmana danışmak en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mease PJ, Arnold LM, Bennett R, Boonen A, Buskila D, Carville S, Crofford L. (2007). Fibromyalgia syndrome. In Journal of Rheumatology.
  • onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1563-258X.2003.03037.x

  • Busch AJ, Barber KAR, Overend TJ, Peloso PMJ, Schachter CL. (2007). Exercise for treating fibromyalgia syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews.
  • doi.org/10.1002/14651858.CD003786.pub2

  • Hawkins, R. (2013). Fibromyalgia: A Clinical Update. The Journal of the American Osteopathic Association.
  • jaoa.org/article.aspx?articleid=2094606


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.