Fibromiyalji Bağırsak Florası İle İlişkili Mi?

Fibromiyalji, bazı çalışmalara göre, bağırsak floranızda belli bir bakterinin seviyesinin daha yüksek olması ile ilgili olabilir. Aynı şey, semptomların şiddetini de etkileyebilir. Daha fazla araştırmaya gerek olsa da, bu yeni tedaviler hakkında düşünmeye açılan bir kapıdır.
Fibromiyalji Bağırsak Florası İle İlişkili Mi?

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2020

Bağırsak floranız kesinlikle büyüleyicidir ve son yıllarda birçok ilginç araştırmanın bir parçası olmuştur. Bu, bağırsağınızda yaşayan mikroorganizma topluluğuna verilen addır ve çeşitli bakteri, virüs ve hatta mantar tiplerini bile kapsar.

Bağırsak floranız vücudunuzda pek çok vazgeçilmez amaca hizmet eder. Birçok insanın bildiği üzere bu bakteriler gıdaları düzgün bir şekilde sindirebilmeniz için elzemdir. Ancak bu vücunuduzdaki tek rolleri değildir.

Floranızın kompozisyonu birçok farklı durum ile ilgili olabilir, bunlara bir örnek obezitedir. Bu yazımızda kronik ağrıya yol açan bir durum olan fibromiyalji ile bağırsak floranızın nasıl ilgili olduğunu açıklayacağız.

Bu yazımızı okumak da hoşunuza gidebilir: Fibromiyalji ve Gluten Arasında Bir Bağ Var mı?

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji toplumun yaklaşık %3’lük bir dilimini etkileyen karmaşık bir hastalıktırKadınlardaki prevalansı erkeklere kıyasla çok daha yüksektir. İskelet ağrıları ve genel kas ağrıları ile karakterize edilen kronik bir durumdur.

Ağrının herhangi bir gözlemlenebilir nedeni yoktur. Buna ek olarak; normalde yorgunluk, insomnia ve ani duygu değişimleri ile birlikte gerçekleşir. Neden, beynin acı verici uyaranları işleme şeklinde gerçekleşen bir değişiklik gibi görünmektedir, ki bu da bu ağrıların yoğunlaşmasına neden olur.

Doktorlar, fibromiyaljinin tipik semptomlarını tetikleyen durumları birçok hastada gözlemlemiştir. Örneğin, stres ya da enfeksiyonların fibromiyalji tetikleri olabileceğini gözlemlemişlerdir. Ancak, son zamanlara kadar, bununla bağırsak florası arasında herhangi bir ilişki fark etmemiştirler.

Bağırsak florası.
Bağırsaktaki mikroorganizmalar insan vücudunda çeşitli amaçlara hizmet eder.

Fibromiyaljiyle Bağırsak Florası Nasıl İlgilidir?

Bahsettiğimiz üzere, bağırsak floranız sindirim sisteminizde yaşayan tüm mikroorganizmalardan oluşur. Bunlar; vücudunuz ile yakın bir ilişkileri olan bakteriler, mantarlar ve virüslerdir.

Son yıllarda araştırmacılar bağırsak floranız ile vücudunuz arasında bir etkileşim olduğunu göstermişlerdir. Yani, floranızın kompozisyonu sağlığınızın birçok tarafı üzerinde bir etkiye sahiptir. Çünkü, temelde, her insan farklı bir kompozisyona sahiptir.

McGill Üniversitesinde gerçekleştirilen bir çalışma fibromiyalji hastası olan insanların bağırsak florasını gözlemlemek üzerine odaklanmıştır. Çalışma için 77’si fibromiyalji hastası olan 156 kadından alınan örnekler kullanılmıştır.

Yaptıkları şey, her hastanın bağırsak florasında yaşayan bakterilerin türlerini çalışmaktır. Benzer şekilde, hangi bakterinin kişilerde daha yüksek ve daha düşük konsantrasyonlarda bulunduğunu da belirlemeye çalışmışlardır.

Fibromiyalji Hastası Olan Kişilerin Bağırsak Florasında Ne Gözlemlediler?

Bu insanlar üzerinde çalışırken, fibromiyalji hastası olan kişilerin bağırsak mikroorganizmalarının kompozisyonunda birçok farklılık gözlemlediler. Öncelikle fark ettikleri şey, hastalığın semptomlarının bakterilerin oranlarındaki bir değişiklik ile ilgili olmasıydı.

Aynı şekilde, bağırsak florası ile ilgili olabilecek semptomların yoğunluğunu da gözlemlediler. Yani, örneğin çok fazla ağrı ve fiziksel bitkinlikten muzdarip olan kişilerde belirli bir bakterinin miktarı çok daha yüksekti.

Çalışmanın problemi, bağırsak florasındaki değişiklikler mi fibromiyalji oluşumuna yol açıyor, yoksa bunlar sadece hastalığı bir özelliği mi, bunun bilinmemesidir. Hatta, çalışma ağrı semptomları üzerine daha fazla odaklanmıştır. Bağırsak florasındaki aynı değişikliklerin kronik ağrı semptomu olan diğer hastalıklarda da görülüp görülmediğinin araştırılmasına hala ihtiyaç vardır. Bu şekilde, bu şeylerin gerçekten ilgili olup olmadığı görülebilecektir.

Sırt ağrısı yaşayan bir kadın.
Fibromiyalji ağrısının yoğunluğu bağırsak mikrobiyotasındaki farklı kompozisyonlar ile ilgili olabilir.

Fibromiyalji ve Bağırsak Florasının İlişkili Olması Ne Anlama Geliyor?

Bağırsak floranızın fibromiyalji ile bir ilgisi olabileceği gerçeği, geniş bir ihtimal havuzu açıyor. Örneğin, araştırmacılar kişilerin hastalıklarını daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olabilecek tedaviler ve yeni tanısal yöntemler geliştirebilirler. Hatta, an itibariyle insanlar bazı durumların tedavisi için bağırsak florası değişimlerini kullanmaktadır bile. Buna ek olarak, fibromiyalji kişiyi gerçekten hareket edemez hale getiren bir hastalık olabilir, dolayısıyla bu ilişki bu hastalıktan muzdarip olan hastaların geleceği hakkında bir umut ışığı da yaratmaktadır.

İlginizi çekebilir ...
Kontrolden Çıkan Bağırsak Bakterilerinin Neden Olduğu 6 Problem
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kontrolden Çıkan Bağırsak Bakterilerinin Neden Olduğu 6 Problem

Bağırsak içinde yaşayan bakteri kolonileri vardır. Sağlıklı bir bireyde bu bakteriler sindirim sistemindeki pH dengesini düzenlemeye yardımcı olur.  • García-García-de-Paredes, A., Rodríguez-de-Santiago, E., Aguilera-Castro, L., Ferre-Aracil, C., & López-Sanromán, A. (2015). Trasplante de microbiota fecal. Gastroenterologia y Hepatologia, 38(3), 123–134. https://doi.org/10.1016/j.gastrohep.2014.07.010
  • Minerbi, A., Gonzalez, E., Brereton, N. J. B., Anjarkouchian, A., Dewar, K., Fitzcharles, M.-A., … Shir, Y. (2019). Altered microbiome composition in individuals with fibromyalgia. PAIN, 160(11), 2589–2602. https://doi.org/10.1097/j.pain.0000000000001640
  • Malatji, B. G., Meyer, H., Mason, S., Engelke, U. F. H., Wevers, R. A., van Reenen, M., & Reinecke, C. J. (2017). A diagnostic biomarker profile for fibromyalgia syndrome based on an NMR metabolomics study of selected patients and controls. BMC Neurology, 17(1), 88. https://doi.org/10.1186/s12883-017-0863-9

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.