Fibromiyalji Belirtilerini Gidermek İçin Beş Alışkanlık

Sağlıklı alışkanlıkları uygulamak, fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir. Bu makalede, en yararlı olanları paylaşacağız.
Fibromiyalji Belirtilerini Gidermek İçin Beş Alışkanlık

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Fibromiyalji, yaygın kas ve kemik ağrısı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Diğer semptomların yanı sıra uzun süreli yorgunluk, hassas alanlar ve uyku bozukluklarına neden olur. Fibromiyalji belirtilerini gidermek için stratejiler mi arıyorsunuz?

Bu durum için mevcut tıbbi tedavi, bazı ilaçların ve tamamlayıcı tedavilerin kullanımını içermesine rağmen, bazı alışkanlıklar daha büyük bir rahatlama duygusuna katkıda bulunur. Aslında, doktorlar ağrı ile baş etmede önemli bir rol oynadıkları için birçok alışkanlığı tavsiye ederler.

Fibromiyalji nedir?

fibromiyalji teşhisi
Ağrı ve yorgunluğu ölçmenin zor olması, fibromiyaljiyi teşhis etmeyi zorlaştırır.

Fibromiyalji, ana semptomu uzun süreli kas-iskelet ağrısı olan bir hastalıktır. Bu hastalığı yaşayanlar yorgunluk hissetme eğilimindedir ve birçok günlük işi yerine getiremezler.

Bununla birlikte, uzmanlar semptomları, testlerle ölçmenin zor olması nedeniyle öznel olarak değerlendirmektedir. Aslında, birçok profesyonel, gelişimi üzerinde tarafsız testlerin olmaması nedeniyle bozukluğun varlığını sorgulamaktadır. Neyse ki, son yıllarda yapılan çalışmalar hastalığın anlaşılmasını ve teşhisini kolaylaştırmıştır. Hatta bu çalışmalar, uzmanların depresyon ve uykusuzluk gibi diğer bozukluklarla ilişki kurmalarına da olanak tanımıştır.

Ayrıca şunu da okumalısınız: Fibromiyalji Tedavisi için Şifalı Bitkiler

Fibromiyalji belirtileri

Eskiden, fibromiyaljisi olan birini teşhis etmek için, doktorlar “hassas noktalar” olarak bilinen hassas alanları göz önünde bulunduruyordu. Basıldıklarında ağrıya neden olabilen noktalardır. Bununla birlikte, şu anda, teşhis söz konusu olduğunda o kadar da önemli değillerdir. Günümüzde doktorlar mevcut semptomları ve sürelerini dikkate almaktadır. Bu nedenle, bir hastanın ağrısı en az üç ay sürerse, doktorlar fibromiyaljiyi düşünmeye başlar. Bununla birlikte, nedenini belirlemek için başka tıbbi testler yapılmaya devam edilmektedir.

Bu durumun klinik belirtileri yaşlarına, mevcut sağlık durumuna ve alışkanlıklarına göre hastadan hastaya değişebilir. Genel olarak, semptomlar şunları içerebilir:

 • Orta veya şiddetli yorgunluk
 • Uyku bozuklukları
 • Dinlenmiş hissetmeksizin uzun süre uyumak
 • Baş ağrıları
 • Depresyon ve anksiyete.
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Alt karın bölgesinde ağrı
 • Bilişsel zorluklar

Fibromiyalji belirtilerini gidermek için beş alışkanlık

Birçok tedavi ve terapi, fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Doktorlar genellikle tamamlayıcı ilaçlar reçete etseler de, yaşam tarzı değişiklikleri rahatsızlıkların sıklığını ve şiddetini azaltmada belirleyici faktörlerdir.

1. İyi uyuyun

dinlendirici uyku çeken kadın
Dinlendirici bir uyku için iyi bir uyku hijyeni sağlamalısınız.

Bu hastalıktan muzdarip hastalar için dinlendirici bir uyku almak daha zordur. Sonuç olarak, ağrının şiddetini önemli ölçüde etkileyen bir “kısır döngü” meydana gelir. Kötü uyku yorgunluğu ve ağrıyı artırır. Karşılığında ise, ağrı uykuyu etkiler.

Her gece sağlıklı uykuyu teşvik etmek için adımlar atmak önemlidir. İlk olarak, televizyonlar ve elektronik cihazlar da dahil olmak üzere odanızdaki tüm dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırmanız önerilir. Ayrıca, aşağıdaki gibi rahatlatıcı terapilere başvurmak uygundur:

 • Yatmadan önce ılık bir banyo.
 • Meditasyon ve nefes egzersizleri.
 • Kitap okumak.
 • Aromaterapi seansları.

2. Fibromiyalji belirtilerini gidermek için stres yönetimi

Stresi yönetmeyi bilmek, fibromiyalji semptomlarını hafifletmenin anahtarlarından biridir. Bu duygusal durum ağrıyı ve ilgili rahatsızlıkları kötüleştirebilir. Bu nedenle, duygusal, zihinsel veya işle ilgili stres kaynaklarını ortadan kaldırmak önemlidir.

Ayrıca, aşağıdakileri yapmak için birkaç dakika ayırmak da iyi bir fikir olabilir:

 • Meditasyon
 • Derin nefes alın
 • Rahatlatıcı veya eğlenceli bir aktivite yapın

3. Düzenli egzersiz yapın

egzersiz yapan çift
Egzersiz kas-iskelet sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Ağrı, hastaların egzersiz yeteneğini engelliyor gibi görünmektedir. Bununla birlikte, bazılarının düşündüğünün aksine, bu aktivitenin fibromiyalji yönetimi üzerinde olumlu etkileri vardır. Egzersiz, kasların güçlenmesine ve eklemlerin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, hareketlilik sorunlarını azaltır.

Bununla birlikte, bu durumun özellikleri nedeniyle, egzersiz orta seviyede ve kişiye göre uyarlanmış olmalıdır. Bazı öneriler:

 • Yüzme ve su egzersizleri
 • Yürüyüş
 • Bisiklete binmek
 • Evde germe egzersizleri yapmak

4. Dengeli beslenme

İyi bir diyet, fibromiyalji semptomlarını en aza indirmek için en iyi müttefiklerden biridir. Birçok fibromiyalji hastası, irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi gastrointestinal problemlerden de muzdariptir. Bu nedenle, diyetinizi bir doktor veya beslenme uzmanının yardımıyla planlamalısınız.

Genel olarak, uzmanlar hastalara kafein, işlenmiş ve kızartılmış gıdalar ile sodyum ve şeker açısından zengin gıdaların tüketimini en aza indirmelerini önerir. Bunun yerine, aşağıdakileri içeren yemekleri tüketmelisiniz:

 • Meyve ve sebze
 • Yağsız et ve balık
 • Kuruyemişler ve tohumlar
 • Glutensiz tahıllar

5. Fibromiyalji belirtilerini gidermek için akupunktur seansları

akupunktur ile fibromiyalji belirtilerini gidermek
Akupunkturun fibromiyalji semptomlarını hafifletebileceğine dair kanıtlar vardır.

Fibromiyalji semptomlarını hafifletmek için alternatif tedavilerden biri akupunkturdur. Bu Doğu tekniği, iyileşmeyi teşvik etmek ve ağrıyı hafifletmek için kan akışı değişikliklerini desteklemek adına deriye iğneler batırmayı içerir.

Rehabilitatif Tıp Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, akupunkturu deneyen fibromiyalji hastalarının, en az iki yıl boyunca ağrıları hafiflemiştir. Bir başka benzer alternatif akupresürdür.

Dikkat: Akupunktur her seanstan sonra ağrı, hafif kanama ve morarmaya neden olabilir. Bu nedenle, yanlış uygulama tehlikeli olabileceğinden bir uzmana başvurmak önemlidir.

Sonuç olarak

Son olarak, uzmanlar fibromiyalji hastalarının semptomları ve gelişiminin bir kaydını tutmasını önermektedir. Bu, hem hastanın hem de doktorun ağrıyı hangi faktörlerin kötüleştirebileceğini anlamalarını sağlar. Ayrıca, komplikasyon durumunda derhal bir doktora danışmak çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hegazi, M. O., & Micu, M. C. (2017). Fibromyalgia. In Comorbidity in Rheumatic Diseases. https://doi.org/10.1007/978-3-319-59963-2_11
 • Roizenblatt, S., Neto, N. S. R., & Tufik, S. (2011). Sleep disorders and fibromyalgia. Current Pain and Headache Reports. https://doi.org/10.1007/s11916-011-0213-3
 • Gupta, A., & Silman, A. J. (2004). Psychological stress and fibromyalgia: a review of the evidence suggesting a neuroendocrine link. Arthritis Research & Therapy. https://doi.org/10.1186/ar1176
 • Busch, A. J., Webber, S. C., Brachaniec, M., Bidonde, J., Bello-Haas, V. D., Danyliw, A. D., … Schachter, C. L. (2011). Exercise therapy for fibromyalgia. Current Pain and Headache Reports. https://doi.org/10.1007/s11916-011-0214-2
 • Rossi, A., Di Lollo, A. C., Guzzo, M. P., Giacomelli, C., Atzeni, F., Bazzichi, L., & Di Franco, M. (2015). Fibromyalgia and nutrition: What news? Clinical and Experimental Rheumatology. https://doi.org/10.1007/s00296-010-1443-0
 • Targino, R. A., Imamura, M., Kaziyama, H. H. S., Souza, L. P. M., Hsing, W. T., Furlan, A. D., … Neto, R. S. A. (2008). A randomized controlled trial of acupuncture added to usual treatment for fibromyalgia. Journal of Rehabilitation Medicine. https://doi.org/10.2340/16501977-0216

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.