İnce Kollar için Kolay Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kollarınızı inceltmek istemeniz harika, çünkü bu tüm vücudunuzun harekete geçirir. Kendinizi kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.
İnce Kollar için Kolay Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Vücuttaki yağ sadece belli bir alanda değil, bir bütün olarak azalır. Bu, ince kollar elde etmenin tüm vücuttaki toplam yağı yakmak yoluyla olacağı anlamına gelir.

Son derece önemli: sıkılaşma

Bu egzersizler vücudu sağlamlaştırmayı ve sıkılaştırmayı sağlar. Buna ek olarak, yağ kütlesinin yerine geçerler. Vücudu sıkılaştırmak, yeni kas kütleleri elde etmek demek değildir. Bu dingin kasların normalden farklı bir duruma geçmesi demektir.

Bir vücut sıkılaştığında, sağlam kalır. Kaslar pasif ve devamlı olarak, kısmen büzülmüş olarak kalabilirler. Kaslar sıkılaşabilirse, bu durum vücuttaki yağı ve hatta hacmini azaltabilir.

Yağı azaltmak: azar azar

daha ince kollar

Vücuttaki yağı yavaşça azaltmayı hedefliyoruz. Vücuttaki yağ hızla yandığında, kollar sönük kalma eğilimindedir. Bu, kilo kaybının büyük bir kısmının su ve kas kütlesinden gitmesi nedeniyle oluşur.

Yağın azaltılması ya da yakılması, tutarlılık gerektirir. Kollarımızı inceltmek için, vücudumuzu sürdürülebilir bir şekilde dengede tutacak bir disipline ihtiyacımız vardır.

Uygun bir diyet

Uygun bir diyet yapmak, vücuttaki yağı azaltmada büyük bir faktördür. Bu diyet vücudu sıkılaştıran bir egzersiz rutini ile birleştirilmelidir. Size aç hissettirmemesinin yanı sıra uygun bir diyet, sürekli kilo vermeyi de düşündürmez.

Kollarınıza özel egzersizlere ek olarak, tüm vücudunuza yönelik egzersizler de yapmalısınız. Tüm vücudu sıkılaştırmak kas kütlesini artırır, bu da metabolizmayı hızlandırır. Yağdan farklı olarak, kasların enerjiye ihtiyacı vardır. Yağ aslında bir enerji kaynağı olarak saklanır.

Kollarınızı hedefleyen egzersizler kardiyovasküler egzersizlerle birleştirilmelidir. Birlikte, hem kalori yakmak ve hem de birçok fayda sağlamak için daha etkili hale gelirler.

Ne kadar egzersiz yapmalıyız?

Ne Kadar Zaman

Egzersizi en etkili hale getirmek ve kaloriyi verimli bir şekilde yakmak için egzersizler en az 20 dakika sürmelidir. 20 dakika sonra vücut yağları yok eder ve istediğiniz ince kollar için doğrudan etkiye sahiptir. Egzersizlerin yüksek etkili olması da şart değildir.

İnce kollar için egzersizler

Pazılar için

Hafif ağırlıklar kullanarak herhangi bir yerde egzersiz yapmanız mümkündür. Bu egzersizler ev ya da iş yeri gayet uygundur. Ağırlığınız yoksa da, endişelenmeyin: Bir çift 500 ml’lik su şişesi, kollarınızı inceltmek için tam ihtiyacınız olan şey.

Dirseklerinizi birleştirin ve ağırlıkları (ya da su şişelerini) omuz yüksekliğine kadar kaldırın. Bunu 15 kez tekrarlayın ve seti 10 kez tekrarlamadan önce birkaç saniye dinlenin.

Omuzlar ve tüm kol için

Omuz

Kollarınızı yere paralel olacak şekilde uzatın. Tamamen uzatın ve dairesel olarak hareket ettirin. Bu hareketi yaparken karnınızı kasın. Kollarınızı bir dakika boyunca bir yönde ve bir dakika boyunca da aksi yönde hareket ettirin.

Kısa molalar vermek önemlidir. Bu egzersizin amacı, bedenin yormak değil, yeni bir rutine alıştırmaktır.

Trisepler için

Trisepleri hafifçe geliştirmek için, basit bir egzersiz deneyin: kollarınızı kaldırın. Dirsekleriniz kafanızdan daha yüksekte olmalıdır. Sonra iki elinizle 1,5 litrelik su şişesi tutun. Kollarınızı arkanızda bükün. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın ve kısa bir süre dinlenin.

Bütün bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Azim çok önemlidir ve zamanla sonuçlar gelecektir. Kollarınızı inceltmek istemeniz harika, çünkü bu tüm vücudunuzun harekete geçirir. Bu sadece kollarınızı zayıflatmakla kalmayacak, aynı zamanda tüm vücudunuz daha iyi bir hale gelecektir.

Salata dahil olmak üzere yemek porsiyonlarınızı küçültmek, yürüyüş yapmak için dışarı çıkmak ve hafif egzersizler yapmak çok önemlidir. Bütün bu etkinliklere kolları hafif oranda gergin tutan aktiviteler de eşlik etmelidir.

Gereğinden fazla egzersiz ya da diyet yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Vücudun zorlanması yaralanmalara sebep olabilir ve çok katı bir diyetin kırılması daha kolaydır. En iyi yol, her ikisini de en iyi oranda yapmaya çalışmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Castelein, B., Cools, A., Parlevliet, T., & Cagnie, B. (2016). Modifying the shoulder joint position during shrugging and retraction exercises alters the activation of the medial scapular muscles. Manual Therapy. https://doi.org/10.1016/j.math.2015.09.005
  • Granviken, F., & Vasseljen, O. (2015). Home exercises and supervised exercises are similarly effective for people with subacromial impingement: A randomised trial. Journal of Physiotherapy. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2015.05.014
  • Issurin, V. B., Liebermann, D. G., & Tenenbaum, G. (1994). Effect of vibratory stimulation training on maximal force and flexibility. Journal of Sports Sciences. https://doi.org/10.1080/02640419408732206

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.