Kilo Vermeye Yardımcı Olacak 8 Sağlıklı Bitki

Kilo vermek için metabolizmayı hızlandıran ve ödemin atılmasını sağlayan bu bitkiler, beslenmeniz için harika birer tamamlayıcıdırlar. 
Kilo Vermeye Yardımcı Olacak 8 Sağlıklı Bitki
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için aklınızda bulundurmanız gereken bir kaç şey vardır. İnanın ya  da inanmayın, sağlıklı bitkiler gibi metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan bazı doğal ek besinler bulunmaktadır. Bu kilo vermeye yardımcı bitkiler sayesinde vücudunuz daha hızlı yağ yakar.

Mucizevi bir şekilde kilo verdiren yöntemlerden bahsetmiyoruz. Ancak, kilo vermeye yardımcıbazı besinleri tüketmenizi öneriyoruz. Bu besinler arasında vücudu temizlemek, açlığı kontrol altına almak ve kalori yakımını hızlandırmak için her gün tüketmeniz gereken bir çok farklı tıbbi bitkiyi bulabilirsiniz.

Bunlar, kolayca bulabileceğiniz bitkilerdir. Üstelik, vücudunuza zarar verebilecek pek çok hastalığı önlemek ve tedavi etmek için ideallerdir. Yazımızın devamında, kilo vermeye yardımcı 8 harika bitkiden bahsedeceğiz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olan Harika Bitkiler

1. Ardıç

ardıç meyvesi

Ardıç, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olan detoks ve antioksidan özellikler içerir ancak metabolizmayı etkilemez. Antienflamatuvar bileşenleri sindirimi düzene sokar. Bağırsakların yavaş çalışmasını engeller. Günde iki defa çay olarak içebilirsiniz.

2. Kilo vermeye yardımcı bitkiler: Ulak otu

Vitamin, mineral ve diüretik bileşenler bakımından zengin olan ulak otu, kilo vermeye yardımcı, oldukça bilinen bir bitkidir. İltihaba yol açan ve metabolizmayı yavaşlatan toksinlerin ve sıvıların vücuttan atılmasını sağlar.

 • Çay olarak günde 2 ya da 3 defa içebilirsiniz.
 • Eğer isteseniz, biraz limon suyu ya da bal ekleyebilirsiniz.

3. Mine çiçeği

mine çiçeği

Mine çiçeği, doğal arındırıcı olarak bilinir. Vücuttaki istenmeyen atıklardan kurtulmak için idealdir. Buna ek olarak, bağırsak hareketini artıran sindirimsel özelliklere sahip bileşenleri vardır ve karın ağrısını hafifletir. Bu bitkinin çayını yapıp günde 2 bardak içebilirsiniz.

4. Kilo vermeye yardımcı bitkiler: Biberiye

Biberiye mutfakta, kozmetikte ve tıptaki kullanımı ile ün salmış bir bitkidir. Kilo vermeyi kolaylaştıran bir bitki olduğu çok uzun zamandır bilinmektedir. Biberiye, vücudun atıklardan kurtulmasına yardımcı olurken, sindirimi de güçlendirir

 •  Yemeklerinize ekleyebilir ya da çay olarak tüketebilirsiniz.
 • Çay olarak içmeyi tercih ederseniz, günde iki bardak içebilirsiniz. 

5. Enginar

soyulmamış enginar çiçekleri

Enginar, arındırıcı ve antioksidan özellikleri ile bilinen bir sebzedir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için idealdir. Diüretik lifler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Sindirimi kolaylaştırır, uzun süre tok tutar ve ödemin atılmasına yardımcı olur.

 • Çiğ olarak yiyebilir ya da yemeklerinize ekleyebilirsiniz.
 • Kilo vermek için, suda hazırlamanızı ve günde 2 ya da 3 defa içmenizi öneriyoruz. 

6. Kilo vermeye yardımcı bitkiler: Huş

Huşun kilo verdiren özelliği lipid ve kolesterol azaltan özelliklerinden gelir. Bu özellikler, lipidleri azaltır ve yok eder. İçerdiği antienflamatuvar maddeler, lenfatik sistemin doğru bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bunun sayesinde, zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda safranın oluşumuna katkı sağlar. Safra, yağların sindirilmesi için kilit maddedir.

 • Kurumuş yapraklarından çay yapabilirsiniz. Günde 2 bardak için.
 • Ayrıca çayınıza, meyve sularınıza ya da suyunu ekleyebileceğiniz sıvı özünü de kullanabilirsiniz.

7. Yeşil çay

kilo vermeye yardımcı yeşil çay

Konu kilo vermek olunca, yeşil çay şüphesiz en yararlı bitkilerden birdir. Kateşin gibi antioksidanlar açısından zengindir. Metabolizmayı ve lenfatik sistemi harekete geçiren, vücuttan yağların ve atıkların arınmasını sağlayan bir bitkidir.

Yüksek kolesterol ve kalp damar hastalıkları gibi aşırı kilo sonucu ortaya çıkan problemleri kontrol altına almak için beslenmenize tamamlayıcı olarak sıklıkla içebilirsiniz. Yeşil çay; arındırıcı, antienflamatuvar ve diüretik ve bir içecektir.

 • Çay olarak hazırlayın ve günde 2 bardak için.
 • Eğer isterseniz, tablet ya da yeşil çay özü olarak kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Kilo Vermek İçin En Etkili 11 Bitki

8. Kilo vermeye yardımcı bitkiler: Nane

Nane, sindirimsel ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde kilo verme sürecinde vücuda yardımcı olur. Yağ yakan bir özelliği olmasa da toksinlerden ya da sıvılardan arınmak için beslenmenize ekleyebilirsiniz.

 • Çay olarak hazırlayabilir, günde 3 bardağa kadar içebilirsiniz.
 • Smoothie’lere, meyve sularına ya da limonatalara ekleyebilirsiniz.

Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Sağlıklı bir kiloya ulaşmak için mümkün olan her yolu deniyorsanız, beslenmenize yardımcı olması için bu bitkilerden birini deneyin. Hiçbirinin tek başına bir işe yaramayacağını unutmayın. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmeli ve düzenli olarak spor yapmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Panahi Y., Kianpour P., Mohtashami R., Atkin SL., et al., Efficacy of artichoke leaf extract in non alcoholic fatty liver disease: a pilot double blind randomized controlled trial. Phytother Res, 2018. 32 (7): 1382-1387.
 • Rothenberg DO., Zhou C., Zhang L., A review on the weight loss effects of oxidized tea polyphenols. Molecules, 2018. 23 (5): 1176.
 • Anwar F., Abbas A., Mehmood T., Gilani AH., et al., Mentha: a genus rich in vital nutra pharmaceuticals a review. Phytother Res, 2019. 33 (10): 2548-2570.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.