Safra Kesesi İltihaplanmasının 6 Belirtisi

Safra Kesesi İltihaplanmasının 6 Belirtisi

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2018

Muhtemel safra kesesi iltihabının belirtilerini nasıl bulacağınızı biliyor musunuz? Bu makalede açıklayacağız.

Safra kesesi çok küçük bir organdır. Bir çok insan varlığından bile habersizdir, ama çok zaruri bir organdır: safra depolar ve sindirime yardımcı olur. Kadınlar erkeklere nazaran daha fazla safra kesesi problemi yaşamaktadır. Sizlere aşağıda safra kesesi enfeksiyonunun 6 belirtisini açıklayacağız, okumaya devam edin.

Safra Kesesinin Amacı Nedir?

  • Bu küçük armut şeklindeki organ midenin sağında ve karaciğerin hemen altında yer alır. Safra, karaciğerden geçtikten sonra bu küçük torbada depolanır ve sindirim yolları ile küçük bağırsağa gider.
  • Safra kesesinde depolanan safra, yağları çözdüğünden sindirim için gereklidir. Bu bizlere sindirimde ve yağları yakmada yardımcı olur.
  • Bu organın iltihabı kadınlarda daha sık görülür, özellikle kilo problemi olan, sindirim yolu ile ilgili problemler yaşayan veya kolesterolü yüksek kadınlarda daha olasıdır.
  • Safra kesesi taşları safra kesesi iltihabının ana nedenidir.

Safra Kesesi İltihabının Belirtileri

1. Şişkinlik ve Gaz

safra kesesi iltihabı

Bildiğiniz üzere, bu organ sindirimin bir parçasıdır. Herhangi bir problem durumunda safra düzgün akamaz, sıkışır ve iltihap oluşur. Ayrıca bu durum sindirimi yavaşlatarak, şişkin ve daha ağır hissetmenize yol açabilir.

Gaz ve geğirme normaldir. Önemli olup olmadığını anlamak için, bu belirtilerin her gün sıklıkla olup olmadığına dikkat edin. Kendinizi bir iki gün kötü hissetmeniz çok büyük bir sorun olmayabilir, ama karnınız 10 günün ardından hala rahatsız, sert ve şiş ise hemen doktorunuza başvurun.

2. Mide Bulantısı ve Baş Dönmesi

safra ve ağrı

Kahvaltıdan 2 saat sonra, gün ortasında nasıl hissettiğinizi düşünün. Bu zaman zarfında sindiriminiz tamamlanmış olur. Eğer baş dönmesi veya mide bulantısı hissediyorsanız, elinizi karın bölgenize koyun. Sert mi? Bastırdığınızda kolayca geğirebiliyor musunuz?

Eğer, zayıf sindirimin yanı sıra, her gün baş dönmesi ve mide bulantısı yaşıyorsanız, bu organda iltihaplanma olabilir.

3. Sırtta, Karın Bölgesinde ve Sağ Kolda Keskin Acı

safra kesesi ağrısı

Bu safra kesesi iltihaplanmasında çok karakteristik bir belirtidir. Karın bölgesinde ağırlık hissi, sağ arka tarafında ağrı ve sağ kolda ağrı. Safra kesesinin karın bölgesinin sağ tarafında karaciğerin yanında olduğunu hatırlayın. Eğer şişerse bütün bölge etkilenir, dolayısıyla ağrıyı fark edersiniz.

Arada sırada safra kesesi taşlarından kaynaklı ağrının olması durumunda keskin bir acı hissedebilirsiniz. Yoğun ağrılar 15 dakikaya kadar sürebilir,ardından azalır ve yok olurlar, bu 15 saat kadar sürebilir. Nefes aldığınızda ağrı artabilir.

Eğer iltihap çok ilerlemişse ve birden fazla safra kesesi taşınız varsa ağrı dayanılmaz olabilir ve omuzlarınıza vurabilir.

4. İdrarınıza ve Dışkınıza Dikkat Edin

safra ve tuvalet

Hepimizin bildiği üzere tuvalette olan bitene dikkat göstermek çok eğlenceli bir şey değil, ama bazı olası hastalıklardan kaçınmak için idrarınız ve dışkınızın rengine dikkat etmeniz önemlidir.

Eğer idrarınız çok beyaz ve dışkınız gevşek ve gri renkli ise, bu organla ilgili bir problem yaşıyor olabilirsiniz; daha da kesin konuşmak gerekirse düşük safra değerleri de yaşıyor olabilirsiniz.

Safra kesesi iltihaplanması yaşayan bireylerin sık sık ishal yaşaması normaldir.

5. Ateş ve Ağız Kokusu

safra ve ateş

Ağzınızda kötü veya garip, ne olduğunu bilmediğiniz bir tat alıyorsanız, ne zaman ve ne kadar sürdüğüne dikkat edin. Sadece bir veya iki gün mü sürdü? O zaman sorun yok. Ama eğer, 10 günden fazla sürdüyse doktorunuza başvurun, özellikle de sabahları ateş ile uyanıyorsanız. Tüm belirtileri takip edin ve doktorunuza açıklayın.

6. Sararma

safra ve sararma

Cildinizde hafif bir sarılık fark ettiniz mi? Ya da gözlerinizin beyazı da sarılaşıyor mu? Eğer yanıtınız evet ise, vakit kaybetmeden en yakın zamanda doktorunuza görünün. Bu durum safra kesesi taşlarından kaynaklanan sarılık olabilir. Safrayı bloke edebilir ve çeşitli durumlarda karaciğere baskı yaratarak iç kanamaya sebep olabilir. Bu çok ciddi bir konu, dolayısıyla vücudunuza iyi bakmaya özen gösterin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.