Yağ Yakmak ve Duruşunuzu Düzeltmek İçin Egzersizler

Basit ve durağan bir egzersiz gibi görünse de, plank, depolanan fazla yağlardan kurtulmak ve kaslarınızı güçlendirmek için çok idealdir. Bunu nasıl yapacağınızı bu makalede öğrenin!
Yağ Yakmak ve Duruşunuzu Düzeltmek İçin Egzersizler
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yağ yakmak her zaman kolay değildir ve çoğu zaman, belirli egzersizler yapmak gibi biraz fazladan çaba gerektirir. Eğer bu egzersizler aynı zamanda duruşunuzu düzeltmek konusunda da yardımcı olursa, sonuçlar çok daha iyi olabilir.

Duruşunuzu iyileştirirken yağ yakmanıza da olanak sağlayan aşağıdaki egzersizlere dikkat edin.

Yağ yakmak ve duruşunuzu düzeltmek için ters plank

plank yapan kadın

Bu, bilinen plankın daha fazla avantaja sahip olan başka bir çeşididir. İlk başta biraz zor gelmesine rağmen, zamanla bu pozu tuttuğunuz süreyi arttırabileceksiniz.

Ne yapmalısınız?

 • Önce yere oturun. Oturduğunuzda bacaklarınızı öne doğru uzatın ve ellerinizi, egzersiz yaparken sabit kalabilmek adına parmaklarınızı açık olacak şekilde yere yerleştirin.
 • Ardından, gövdenizi yere 45 derece açı ile geriye doğru yatırın.
 • Ellerinizi kalçanızın arkasına koyun böylece omuzlarınız ile aynı hizada olacaklar. Kalçanızı kaldırırken vücut ağırlığınızı elleriniz ve topuklarınızla desteklemeyi unutmayın.

Sonrasında, evrensel plank egzersizini uygulayın:

 • Gövde, bacaklar ve kalça kaslarınızı düz bir çizgi oluşturacak şekilde kaldırmanız gerekir.
 • Daha sonra karnın kaslarını sıkın ve gövdenizi kaldırırken onları kasın.
 • Vücudunuzu yavaşça aşağı indirmeden önce bu pozu 15 ila 60 saniye arası tutun.

Bu egzersiz sizin için neden faydalı?

Evde yapabileceğiniz bu basit egzersiz, eğer yağ yakmak ve duruşunuzu düzeltmek isterseniz size yardımcı olacaktır. Genel olarak, bunun sebepleri oldukça basit:

 • Daha sıkı kalça kaslarına ve baldırlara sahip olmanıza yardımı olur.
 • Ek olarak, size sıradan plankın yapabildiklerinden ekstra bir doz daha sağlar. Bunun nedeni, kalça ve bacak kaslarınıza sıradan planktan daha fazla yük bindiriyor olmasıdır.

Bununla birlikte hepsi bununla bitmiyor. Hadi bu egzersizin harika faydalarının bazılarına bir göz gezdirelim.

Metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olur

Spesifik bir egzersiz yapmakla metabolizmanızı geliştirmek arasında direkt bir ilişki görünmüyor olmasına rağmen, hiçbir şey gerçeğin ötesine geçemez.

Plank pozisyonunda olduğunuz zaman, dinamik egzersiz yaptığınızdan daha fazla kalori yakarsınız. Açıkçası, bunu düzenli bir şekilde yapan insanların büyük bir çoğunluğu neredeyse metabolizmaları ile ilgili hiçbir problem yaşamamaktadır.

Daha dik bir omurgaya sahip olacaksınız

omurga

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu egzersiz duruşunuzu iyileştirmek için idealdir.

Uyguladığınız zaman, sırtınızı dik tutmanıza yardımcı olan kasları güçlendirirsiniz. Özellikle bir ofiste çalışan bireyler için bu oldukça önemlidir.

Sırt ağrınızı azaltacaksınız

Haftada en az 3 ya da 4 kez bu egzersizi yapmak kadar basit bir şey sırt ağrısını ortadan kaldırabilir.

Ters ya da normal versiyonunu yapmayı tercih etmenizden bağımsız bir şekilde, kaslarınızı verimli bir şekilde kullanmanıza yardım edecektir.

 Daha düz bir karın

beli inceltmek

Bu noktaya kadar belirttiğimiz yararlar yeterli değilse bu egzersiz, daha düz bir karın bölgesine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Sadece bu egzersizi yaparak göreceksiniz ki:

 • kalçanızı daha az alçaltacaksınız
 • kafanızı geri yatırmayacaksınız
 • sırtınızı dik tutacaksınız.

Ters plank sırasında, omuz kaslarınızı gererken ayrıca kol, karın ve bacak kaslarınızı da güçlendireceksiniz.

Genel olarak, eğer bu mükemmel egzersizi denemeye karar verdiyseniz güç toplayacak, duruşunuzu geliştirecek, metabolizmanızı uyaracak, birçok kas grubunu çalıştıracak ve sakatlanmaları önlemeye yardımcı olacaksınız.

plank

Plank ile ilgili bazı öneriler

Eğer fazla kiloluysanız ya da sırt problemleriniz varsa, bu egzersize başlamadan önce spor hocanıza danışmalısınız.

Onlar bu egzersizin sizin için doğru olup olmadığı tavsiyesinde bulunabilir. Unutmayın, durağan bir egzersiz olması onun kolay ya da riskten uzak olduğu anlamına gelmez.

Düzgün bir duruşa sahip olmak sakatlanmalardan kaçınmak için de oldukça önemlidir.

Bununla birlikte, eğer bu egzersizin sizin için faydalı olup olmadığına dair herhangi bir şüpheniz varsa, en iyi yol, ilk olarak doktorunuza başvurmaktır.

İlginizi çekebilir ...
Egzersizden Sonuç Almanızı Engelleyen 6 Yanlış İnanış
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Egzersizden Sonuç Almanızı Engelleyen 6 Yanlış İnanış

Yaptığınız egzersizden etkili sonuç almak için bunu engelleyen ve herhangi bir temeli olmayan tekniklerden kendinizi uzak tutmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Wewege M, van den Berg R, Ward RE, Keech A. The effects of high-intensity interval training vs. moderate-intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta-analysis. Obes Rev. 2017 Jun;18(6):635-646.
 • Coulombe BJ, Games KE, Neil ER, Eberman LE. Core Stability Exercise Versus General Exercise for Chronic Low Back Pain. J Athl Train. 2017 Jan;52(1):71-72.
 • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.