Depresyon ile Baş Etmek İçin 5 Yararlı Yol

Kontrolsüz depresyon, bir kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle, insanların depresyonu yönetmesine ve semptomlarıyla başa çıkmasına yardımcı olabilecek bazı alışkanlıkların ve stratejilerin farkında olmak iyidir.
Depresyon ile Baş Etmek İçin 5 Yararlı Yol

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Depresyon ile baş etmek için çok çeşitli tedaviler vardır. Bununla birlikte, seçilen tedavi, bozukluğun ciddiyetine ve olası altta yatan sorunlara göre değişebilir. Peki, semptomların yönetimini kolaylaştırmak için ne yapabilirsiniz?

Günümüzde insanlar semptomları ilaç, psikolojik terapiler ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonu ile ele alma olanağına sahiptir. Dahası, olumlu etkiler de sunan tamamlayıcı terapiler vardır.

Aşağıdaki makalede, depresyon ile baş etmek için 5 yararlı yolu anlatacağız.

Depresyon nedir?

Depresyonun nasıl ele alınacağı hakkında konuşmadan önce, depresyonun tam olarak ne olduğunu tanımlamalıyız. Depresyon, temel özellikleri uzun süreli üzüntü olan bir duygudurum bozukluğu olarak sınıflandırılır. Bu duygulara, günlük aktivitelere olan ilgi kaybı, iştahsızlık, umutsuzluk vb. gibi diğer semptomlar eşlik eder.

Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği’ne göre, bu akıl hastalığı yılda yaklaşık 15 milyon Amerikalıyı etkiliyor. En çok endişelendiren şey ise, birçok kişinin semptomları önemsiz göstermesi ve ihtiyaç duydukları yardımı aramaya karşı isteksiz olmasıdır. Sonuç olarak, bazı vakaların ölümcül sonuçları olabilir.

Bu hastalık her bireyde farklı gelişebilir. Bununla birlikte, genel olarak, bir kişinin çalışmaları ve sosyal ilişkilerine etki etme eğilimindedir. Dahası, konsantrasyon zorlukları, uyku bozuklukları ve bazı kronik hastalıkları da içerir.

Depresyon ile baş etmek: Yardımcı olabilecek bazı stratejiler

Depresyonla başa çıkmak için uygun tanı koymak anahtardır. Ne kadar hızlı tespit ve teşhis yapılırsa, başarılı tedavi olanağı o kadar artar.

İlgili testlerden geçtikten ve depresyon teşhis edildikten sonra, semptomlarını kontrol etmek için aşağıdaki stratejiler uygulanabilir:

1. Düzenli egzersiz yapın

depresyon ile başa çıkmak için egzersiz
Spor ve egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel olarak ruh halini iyileştirir ve refahı artırır.

Fiziksel egzersiz, zihinsel sağlığı teşvik etmek için en iyi alışkanlıklardan biridir. Hatta, Mayo Clinic’ten elde edilen veriler, bu tür aktivitelerin depresyon tedavisi ve önlenmesine önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

Bunun nedeni, fiziksel aktivitenin, endorfinlerin, refahı teşvik eden kimyasal maddelerin salgılanmasını teşvik etmesidir. Ayrıca sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve bağışıklık sisteminde depresyonu kötüleştiren kimyasalların varlığını en aza indirir.

 • Yoga veya Tai Chi
 • Pilates egzersizleri
 • Spor salonu rutinleri
 • Kick boks
 • Bisiklet sürmek
 • Yüzme

2. Güçlü ilişkiler kurun

Bu bozukluğu olan hastaların sürekli desteğe ihtiyacı vardır. Bu nedenle, bir kişinin depresyonla başa çıkma planının bir kısmı güçlü kişiler arası ilişkiler kurmayı içermelidir.

Sevilen biriyle veya yakın arkadaşınızla geçireceğiniz kaliteli zaman, düşüncelerinizi netleştirmenize ve üzüntüyü azaltmanıza yardımcı olabilir.

3. İyi uyuyun

uyuyan kadın
Doğru dinlenmenin olmaması, bir stres ve uykusuzluk girdabına neden olur.

Depresyon belirtileri, bir kişinin uyku kalitesine müdahale edebilir. Bununla birlikte, uyku eksikliği depresyonun tedavi edilmesini ve ele alınmasını zorlaştırabilir. Aslında, uykusuzluktan muzdarip olanların iyi uyuyanlara kıyasla depresyona yakalanma olasılığı 10 kat daha fazladır.

Bu nedenle, zor olsa da, vücudu dinlenmeye davet eden önlemler almak en iyisidir. Örneğin:

 • Odanızın rahat bir sıcaklıkta olduğundan emin olun.
 • Cep telefonları, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durun.
 • Yatmadan önce meditasyon yapın.
 • Yatağınızın temiz ve konforlu olduğundan emin olun.
 • Alkollü içecekler ve kafein tüketmekten kaçının.

4. Sağlıklı bir diyet yapın

Bazı gıdaların depresyon ile ilişkisi hakkında kesin bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, birçok araştırma, beslenme ve beyin süreçleri arasında bu bozukluğu kontrol altında tutmaya yardımcı olan bir bağlantı keşfetmiştir.

 • Yağsız proteinler, meyveler, sebzeler ve sağlıklı yağlarla dengeli bir diyet tüketin.
 • Şeker, doymuş yağlar ve işlenmiş gıdalar alımınızı sınırlandırın.
 • Diyetinizdeki omega 3 miktarını artırın. Bu yağ asidi, lüfer, fındık ve bazı tohumlar gibi gıdalarda bulunur.
 • Bol miktarda su ve sağlıklı sıvılar tüketin. Hatta, otlar ve baharatlar içeren bazı infüzyonlar yardımcı olabilir.

5. Depresyon ile baş etmek için masaj terapisi

depresyon ile baş etmek için masaj terapisi
Masaj, rahatlama ve yorgunlukla mücadele söz konusu olduğunda faydalıdır.

Son olarak, depresyonla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek birçok alternatif tedavi arasında özellikle popüler bir tedavi vardır. Masaj terapisi depresyonun iyileştirilmesi için bir yöntem olmasa da, ilişkili fiziksel semptomların çoğunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Terapötik masajın uygulanması sertliği, kas ağrısını ve yorgunluğu azaltır. Dahası, birçok hastada uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur. Daha fazla fayda için, terapistler antidepresan özelliklere sahip esansiyel yağlar kullanabilirler.

Siz ya da sevdiğiniz biri depresyondan muzdarip mi?

Bu makaledeki önerileri denemekten çekinmeyin. Tabii ki, bu bozukluğun karmaşıklığı göz önüne alındığında, bir profesyonelin yardımını aramak çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.