İyi Bir Gece Uykusu İçin Hangi Yatak En İyisidir?

Yatak seçenekleri o kadar fazladır ki doğru yatağı seçme zamanınız geldiğinde bunalabilirsiniz. Aşağıda bahsedeceğimiz noktaları anlamanız, iyi bir gece uykusu çekmeniz için en iyi yatağı bulmanıza yardımcı olacak. 
İyi Bir Gece Uykusu İçin Hangi Yatak En İyisidir?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Günümüzde tüylüden yaylıya, su yatağından elektrikli yatağa pek çok yatak çeşidi mevcuttur. Ne kadar farklı yumuşaklık ve kalınlık seviyesi varsa o kadar seçenek vardır.

Bireysel koşullarınıza göre hangi yatağın sizin için tavsiye edilebilir olduğunu bilmek karmaşık olabilir. Bu nedenle size en iyi yatağı seçebilmeniz için bazı tavsiyeler vereceğiz.

Her yatak herkes için uygun değildir. Örneğin ağırlık, duruş ve sırt sorunları, hangi yatağı alacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerdir.
Gelin bu konuyu daha derinden inceleyelim. Böylece hangi yatağın sizin için en iyisi olacağına karar verebilirsiniz.

Genellikle hangi pozisyonda uyursunuz?

yatakta uyuyan kadın

Hangi yatağın sizin için tavsiye edilebilir olacağını bilebilmek için öncelikle hangi pozisyonda uyumayı sevdiğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Sırt üstü mü yüz üstü mü yoksa yana dönerek mi uyursunuz? Bu, iyi bir gece uykusu çekmek için almanız gereken yatak tipini belirlemenize yardımcı olacak.

  • Yüz üstü veya sırt üstü: Sizin için en uygun yataklar sert olanlardır. Çünkü sırtınızı düz tutmanıza yardımcı olacaklardır. Yatağınız yumuşak olursa sırtınız yayılıp rahatsızlık verici bir şekilde eğrilebilir. Bu da gelecekte sırt ağrısına yol açabilir.
  • Yana dönerek uyumak: Yana dönerek uyumak sizin için idealse sert bir yatak size yardımcı olmayacaktır. Daha yumuşak ve daha az sıkı olan ve vücudunuzun şeklini alan bir yatağa ihtiyacınız vardır. Böylece daha rahat bir pozisyon bulabilmeniz için omzunuz hafifçe yatağa doğru çökebilir.

Doğru yatak seçiminde kilonun etkisi

Yatak seçiminizde kilonun etkisi olmaması gerektiğine inanıyor olabilirsiniz ancak kilo da önemli bir faktördür. İki önemli noktaya bakacağız çünkü bir kişinin kilosunun daha az olması her zaman daha sert bir yatağa ihtiyacı olduğu anlamına gelmez.

Gelin iki önemli noktaya bir bakalım:

  • Çok kilolu olanlar: Kilonuz çok fazlaysa yumuşak bir yatak yoğun bir şekilde içine doğru çökecektir. Bu da uyurken kötü bir duruşunuzun olmasına yol açacaktır. Bu nedenle yatağınız sıkı olmalı ve sizi iyi bir şekilde desteklemelidir. Ancak uyurken tercih ettiğiniz pozisyonun da belirleyici bir faktör olduğunu unutmayın.
  • Çok zayıf olanlar: Çok zayıfsanız, vücudunuzun ağırlığını eşit bir şekilde dağıtmanıza yardımcı olacak daha esnek bir yatağa ihtiyaç duyacaksınız. Bu, vücudunuzun bazı bölgelerinin çok fazla ağırlık taşımak zorunda kalmamasını sağlayacak.

Uyurken çok hareket eder misiniz?

yana dönerek uyuyan adam yatak

Peki, uyurken çok hareket ediyorsanız sizin için hangi yatak uygun olur? Gece hareket edenlerle etmeyenlerin için ideal yatak tercihi birbirinden farklı olmalıdır.

Bazı geceler uyurken çok hareket ediyor bazen de neredeyse hiç hareket etmiyor olabilirsiniz. Hangisinin daha çok yaşandığını düşünerek tercihinizi yapın ve bu tavsiyeleri aklınızda tutun.

  • Çok fazla hareket edenler: Gece çok fazla hareket ettiğiniz için yatakta çarşaf bile kalmıyorsa sert bir yatak sizin için ideal olur. Böylece bir taraftan öbür tarafa dönmeniz için çok fazla enerji harcamanız gerekmeyecektir.
  • Çok az hareket edenler: Gece boyu aynı pozisyonda kalma eğilimi gösteriyor ve neredeyse hiç hareket etmiyorsanız, vücudunuzun ağırlığını eşit olarak dağıtan daha esnek ve daha yumuşak bir yatağa ihtiyacınız olacak. Böylece gece boyunca üzerine yattığınız yerde hareketsizlik nedeniyle bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz.

Uyurken sıcaklar mısınız yoksa üşür müsünüz?

Yatak seçerken hesaba katmanız gereken bir başka faktör de gece boyunca üşüyüp örtünen biri olup olmadığınızdır. Geceleri sıcaklar mısınız? Bu, aynı zamanda nerede yaşadığınıza ve havaya (örneğin havanın kuru veya nemli olması) da bağlı olacaktır.

  • Sıcaklayanlar: Üzerinizde çok fazla kıyafet olunca uyuyamıyorsanız ve kolayca terliyorsanız sizin için en iyisi yaylı yataktır. Daha serindirler ve daha iyi havalandırırlar.
  • Üşüyenler: Tersine üşüdüğünüz için her zaman üstünüzü örtmeniz gerekiyorsa köpük, lateks veya elastik yatakları tavsiye ederiz. Onlar sıcaklığı çok daha iyi hapsederler.

Alerjileri unutmayın

Tüm bu soruların yanı sıra, toza alerjiniz varsa ya da astım sorunu yaşıyorsanız ne yapmalısınız? Bu durumda yıkanabilir bir örtüsü olan tüy veya lateks bir yatak ideal olacaktır.

Artık sizin için hangi yatağın tavsiye edilebilir olduğunu biliyorsunuz. Eğer skolyoz gibi özel bir sırt sorununuz varsa hangi seçeneğin sizin için en iyisi olacağına karar vermek için bir uzmana danışın.

İyi bir gece uykusu çekmenizi sağlayacak şeyin ihtiyaçlarınıza uygun iyi bir yatak olduğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.