Alerjiler İçin Üç İyileştirici Çözüm

Mevsimsel alerjiniz mi var? Her zaman alerji sorunuyla mı uğraşıyorsunuz? Bu yazıda bu sorun için yardımcı olabilecek bazı iyileştirici bitkilerden bahsedeceğiz. 
Alerjiler İçin Üç İyileştirici Çözüm
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Alerji ile doğal bir şekilde savaşmak istiyorsanız, temizleyici ve anti-enflamatuvar özellikler taşıyan bu üç iyileştirici çözüm size yardımcı olabilir. Böylece can sıkıcı alerji semptomlarını yavaş yavaş yok edebilirsiniz.

Alerjiler için üç en iyi iyileştirici çözüm nedir? İçerisinde ada çayı, biberiye, ısırgan otu, meyan kökü, mürver ağacı ve kil gibi malzemelerin olduğu çözümler için yazımı okumaya devam edin.

Alerjiler İçin İyileştirici Çözümler

“Alerji” deyince genellikle vücudumuzun bağışıklık sistemimizi aşırı uyaran harici ajanlara verdiği tepkileri kastederiz. Ancak tüm durumlarda alerji, toksinlerin vücudumuzda birikmesinin de bir belirtisidir. 

Bu nedenle doğal yolla tedavinin amacı bu alerjenleri temizlemek olmalıdır. Bunu karaciğerin ve böbreklerin fonksiyonunu kolaylaştırarak yapacaksınız.

Ayrıca bağırsağınızın dengesi de önemlidir. Bunun için taze ve sağlıklı yiyeceklerden oluşan bir beslenme programınız olmalı, bol bol su içmeli ve bağırsak floranızı yenilemeye yardımcı olacak probiyotikler tüketmelisiniz.

1. Ada Çayı, Biberiye ve Isırgan Otu Çayı

ada çayı

İlk çözümümüz üç iyileştirici bitkinin şifalı özelliklerine dayanır:

 • Ada Çayı: Ada çayı, antik çağlardan beri kadınların kullandığı doğal bir çözümdür. Anti-enflamatuvar gücü sayesinde alerjilerin tedavisinde harika bir yardımcıdır. Ayrıca sakinleştirici, hazmettirici ve dengeleyici özellikleri de vardır.
 • Biberiye: Biberiye, özellikle de kuruluk, kaşıntı ve sulanma gibi belirtilerle gözlerinizi etkilediğinde, alerjilerle ilişkili enflamasyonu yatıştırır. Ayrıca dolaşımı destekler.
 • Isırgan Otu: Isırgan otu toksinlerin yok edilmesini kolaylaştıran detoksifikasyon gücü yüksek vahşi bir bitkidir. Anti-histaminik etkisi alerjik riniti azaltır ve sık sık bu alerjiye yakalanan kişilerin hayat kalitesini önemli ölçüde yükseltir.

İyileştirici çay her gün içilmelidir. Daha iyi etki göstermesi için her zaman öğün arasında tüketilmelidir. Aşağıdaki iki çözümle bir araya getirin veya bir birini bir diğerini için.

2. Mürver Çiçeği ve Meyan Kökü

bitkisel karışım çay

Bir başka çok etkili anti-alerjik karışım ve iyileştirici çözüm de mürver çiçeği ve meyan kökü ile yapılandır:

 • Mürver Çiçeği: Bu çiçek alerjilerin, kaşınma, burun tıkanıklığı, boğaz enflamasyonu, öksürme ve isilik gibi yaygın görülen semptomlarını yatıştırır. Ayrıca ciltte oluşan kızarıklıkların tedavisinde çok etkilidir. Bu nedenle harici olarak içmenin yanı sıra kızarıklıkların olduğu bölgeye de uygulayabilirsiniz.
 • Meyan Kökü: Meyan kökünün şekerli ve yoğun bir tadı vardır. Hem ağız yoluyla hem de yüzeysel olarak uygulanabilen en iyi doğal antihistaminiklerden biridir. Eski bir tedavide, bu bitkinin içerdiği doğal kortizondan yararlanmak amacıyla bir meyan kökü banyosu hazırlanması önerilir.
 • Ayrıca meyan kökü temel bileşeni olan glycyrrhizin isimli madde sayesinde güçlü bir anti-enflamatuvar ajandır. Ayrıca solunum yolundaki mukozayı yatıştırır ve vücuttan toksinlerin atılmasını destekler.

Not: Unutmayın, meyan kökü kan basıncını artırabilir. Bu nedenle bu sorunu yaşayan kişiler meyan kökü tüketmeden önce ya doktorlarına danışmalıdırlar ya da alerjilerini iyileştirmek için başka doğal çözümlere yönelmelidirler.

3. Beyaz Kil Pudrası İçeceği

Beyaz kil içeceği vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olan ve aynı zamanda alerjileri iyileştiren basit ve antik bir çözümdür.

Ayrıca yüksek kolesterol, gastrik hiperasidite ve gastrit için de harika bir ev yapımı çözümdür. Hatta beyaz kil bir mide koruyucudur.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı beyaz kil tozu
 • ½ bardak su

Hazırlanışı

 • Öncelikle beyaz kil tozunu yarım bardak suyun içinde çözdürün.
 • Metal veya plastik araç gereç kullanmamanız önemlidir. Onların yerine cam, seramik veya ahşap malzemeden yapılmış olanları tercih edin.
 • Sonra 10 dakika boyunca bekletin.
 • Yüksek kan basıncı sorununuz varsa beyaz kil tozunu içmekten kaçınmalısınız. Yalnızca 10 dakika beklettikten sonra suyu için.
 • Son olarak bu karışımı her gün aç karnına için.
 • Bir ay boyunca her gün tüketin. Birkaç hafta ara verdikten sonra tedaviyi tekrarlayabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.