Partneriniz Depresyonda İse Ne Yapmalı ve Söylemelisiniz?

Depresyonu olan insanlar derin üzüntü ve ilgisizlik yaşarlar. Sevdiklerinden gelen destek iyileşmenin anahtarıdır. Ancak, ne yapacağınızı ve desteğinizi doğru bir şekilde göstermek için ne söyleyeceğinizi bilmek önemlidir.
Partneriniz Depresyonda İse Ne Yapmalı ve Söylemelisiniz?

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Çoğu zaman, depresyonda olan eşinize yardım etmeye çalıştığınızda – iyi niyetli olsanız da- gerçekte sevdiklerinize yardımcı olmayan şeyler söyleyebilir veya yapabilirsiniz. Hatta, tam tersi bir etki yaratabilirler. Bu nedenle, bu makalede size ne yapacağınız konusunda bazı tavsiyeler vereceğiz ve partnerinizin depresyonda olup olmadığını söyleyeceğiz.

Depresyon

depresyonda ne yapılmalı
Mevcut durumu için depresyonda olan kişiyi suçlamamak önemlidir.

Depresyon duygusal bir bozukluktur. Neredeyse her şeye olan ilginizi kaybetmenize neden olabilecek sürekli ilgisizlik ve üzüntü hissi ile karakterizedir. Bu nedenle, sevdiklerinize destek, sabır ve anlayış sağlamak çok önemlidir.

Depresyon geçici ila kronik veya hafif ila ciddi arasında değişebilir. Bununla birlikte, bazı belirtiler şunlardır:

 • Üzüntü veya boşluk hissi
 • Ağlamak istemek
 • İlginç bulduğunuz birçok şeye ilgi kaybı
 • Yorgunluk ve enerji eksikliği
 • İştahsızlık veya tam tersi
 • Kaygı ve huzursuzluk
 • Sinirlilik veya sinir patlamaları

Bu bir bozukluk olduğundan, yapılacak en iyi şey, komplikasyonlardan kaçınmak için bir uzmandan mümkün olan en kısa zamanda tavsiye istemektir. Ağır vakalarda, bir uzman tedavi için ilaç reçete edebilir.

Durum ne olursa olsun, eşinizin depresyonu varsa, ne yapacağınızı, ne söyleyeceğinizi veya ne soracağınızı bilemeyebilirsiniz.

Okumanızı öneririz: Depresyonun Karanlık Yüzü

Ne söylenir ve ne söylenmez?

eşim depresyonda
Anlayış ve sabır, partneriniz depresyonda ise benimsediğiniz tutumlar olmalıdır.

Elbette, en iyi niyetlerle ve eşinizi daha iyi hissettirme ihtiyacına göre hareket ettiniz, aklınızdan şunlar geçti veya şunları söylediniz:

 • “Sadece iradeni kullanmak zorundasın”
 • “Bir şey yapmalısın, rolünü yerine getir”
 • “Daha fazla dışarı çık ve kafanı temizle”
 • “Sahip olduğun her şeyi düşün, böyle hissetmen için bir sebep yok”

Bununla birlikte, bu şeyleri depresyonda olan bir kişiye söylemenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu tür konuşma, basit veya önemsiz olmayan bir durumu basitleştirir ve önemsizleştirir. Sanki yapamayacakları bir çabayı göstermelerini ya da her gün acı çekmelerini sağlayan bir şeyi önemsizleştirmelerini istiyormuşsunuz gibi olur.

Depresyonda olan insanlar zaten kendilerine işkence ederler, yapamadıkları her şey için kendilerini suçlarlar. Ayrıca, birçok durumda neden böyle hissettiklerini anlamazlar. Bu nedenle, onlara bazı şeyleri hatırlatmak önemlidir.

Yani, eşiniz depresyonda ise ona söyleyebileceğiniz şey, aşağıdaki gibi cesaret verici olumlu sözlerdir:

 • “Senin için ne yapabilirim?”
 • “Senin yanındayım.”
 • “Yalnız değilsin.”
 • “Sorumlusu sen değilsin…”
 • “Bu geçecek. Senin yanında olacağım”
 • “Seni seviyorum.”

Bu şekilde, desteğiniz durumu hakkında istemsiz sitemler olmaksızın ve onları suçlu hissettirmeden koşulsuz olacaktır.

Eşim depresyonda ise ne yapmalıyım?

ağlayan insan
Destek sağlayın ve eşinizin yanında olun. En ciddi vakalarda, tedaviyi tavsiye etmek en iyi seçenektir.

Eşinizi desteklemek için yapabileceğiniz birçok şey var. Aşağıda birkaç örnek vereceğiz:

Onu anlamaya çalışın

Depresyonun seçilen duygusal bir durum olmadığını anlamalısınız. Neden böyle hissettiklerini bile anlamayabilirler. Bu onların suçu değil.

Sabırlı olun

Depresyon uzun sürebilen bir hastalıktır. Bu nedenle umudunuzu da kaybetmemelisiniz. Kendinizi sabır ve anlayışla donatın ve iyileşme süreci devam ettiği sürece desteğinizi ve sevginizi sunmaya devam edin.

Onları bir şeyler yapmaya zorlamayın

Daha önce söylediğimiz gibi, depresyonda olan bir kişi çok şey yapamadığından zaten kendini suçlu hisseder. Bu nedenle, kişiyi, örneğin, dışarı çıkmaya veya yeni şeyler yapmaya zorlamaya çalışmak, aslında son derece verimsiz olabilir.

İntihar eğilimlerine dikkat edin

Her ne kadar aşırı bir durum olsa da, depresyondaki bazı kişilerin intihar düşünceleri olabilir. Bu nedenle, işaretlere dikkat etmelisiniz:

 • İntihar konuşması (“Yaşamak istemiyorum”, “Ölsem daha iyi”, “Kendimi öldürmek istiyorum”)
 • İntihar yöntemleri edinme
 • Vasiyetname yazmak, eşyalarını birilerine vermek için düzenlemek vb.
 • Sevdiklerine veda etme

Bununla birlikte, başka işaretler de olabilir ve çoğu zaman belirgin değildir. Durum ne olursa olsun, bu tür düşünceler kişinin hemen bir uzman görmesi gerektiği anlamına gelir.

Desteğinizi sunun

Daha önce de belirttiğimiz gibi, desteğiniz onu hiçbir şekilde zorlamadan koşulsuz olmalıdır. Partnerinizin üstesinden gelemeyeceğini veya değersiz olduğunu hissetmesini engelleyin. Birçok durumda, hiçbir şey söylemenize bile gerek yok, sadece orada olmanız gerekiyor. Onlara yalnız değilmiş gibi hissettirin.

Öte yandan, tedaviyi teşvik etmek de önemlidir. Eşinizin durumunu çözmek için tedaviye başlamasını tavsiye edebilirsiniz. Ancak, tedaviye başlayıp başlamamanın kendi kararı olması gerektiğini unutmamalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Zihinsel Yöntemler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Zihinsel Yöntemler

Depresyonla mücadeleye yardımcı zihinsel yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak, psikolojik durumların tedavisinde oldukça etkilidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • OMS. (2016). La depresión. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
 • Álvarez Ariza, M., Atienza Merino, G., Ávila González, M., González García, A., Guitián Rodríguez, D., De las Heras, E., … Triñanes, Y. (2014). Guía de práctica clínica sobre el manejo de la depresión en el adulto. Ministerio de Sanidad, Servicios Sociales e Igualdad. https://doi.org/10.1109/LINDI.2012.6319475
 • Guadarrama, L., Escobar, A., & Zhang, L. (2006). Bases neuroquímicas y neuroanatómicas de la depresión. Revista de La Facultad de Medicina.
 • Consejo General de Colegios Oficiales de Psicólogos., Antonio; Salguero, José Martín; Mae Wood, Cristina; Dongil, Esperanza; Latorre, J. M. (2012). La depresión en atención primaria. Papeles Del Psicólogo, 33(1), 2–11. Retrieved from https://www.redalyc.org/html/778/77823404001/
 • Clínica Universitaria de Navarra. (n.d.). Depresión: Causas, síntomas y tratamiento. Retrieved January 17, 2019, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/depresion

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.