Gastrit ve Reflüyle Mücadele Eden İki Gıda

Hafif bir mide ekşimesi yaşadığınızda bu ilaçtan yarım bardak için. Yemek yendikten sonra koruyucu önlem olarak kullanılabilir. 
Gastrit ve Reflüyle Mücadele Eden İki Gıda
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hayatlarının belli bir döneminde bir çok insan yemek borusunun mide ile buluştuğu bölgede gastrit olarak bilinen rahatsız edici bir yanma hissi yaşar. Bir çok insan için, bu sadece belirli yiyeceklerden kaynaklı basit reaksiyonlardır, kimisi için de kronik ve tedavi edilmesi zor olan rahatsızlıkların bir belirtisi olabilir.

Bu rahatsızlığın belirtileri mide çeperinde yaşanan yanma hissinden kaynaklanır. Bu bölge vücudu yüksek asitli mide sıvılarına karşı korumakla görevlidir.

Mide çeperinin bu şekilde zayıflaması ülser oluşumuna sebep verebilir ya da ağrı, iltihaplanma ve reflü gibi sindirim problemlerine yol açabilir. Bu hastalığın teşhis edildiği kişiler yaşam tarzlarını değiştirmeli ve yeme alışkanlıklarını iyileştirmelidir.

Piyasada bu sorunlara karşı üretilmiş bir çok ilaç olduğunun farkındayız, fakat bu ilaçların negatif yan etkilerinin önüne geçebilmek için doğal alternatiflerin her zaman en iyi çözüm olduğunu da biliyoruz.

Neyse ki bu problemlerin önüne geçilmesini sağlayan içeriğe sahip çok sayıda organik besin kaynağı bulunmaktadır. Uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bir tanesi teskin edici aloe vera ile rahatsızlık hissini hızlıca azaltabilen balı bir araya getirmektir.

Gastrit için aloe vera ve bal tedavisi

Aloe vera ile balı karıştırmak gastrit belirtilerine karşı etkili bir doğal tedavi yöntemi sunar. Biz de bu iki faydalı malzemenin yaratacağı faydaları aşağıda sizin için derledik.

Aloe veranın faydaları

aloe vera

Aloe vera bitkisi, özellikle de saplarının içinde bulunan sıvı jel, yüzyıllar boyunca yanmaları azalttığı ve sindirim sistemini düzenlediği için sıklıkla kullanılmıştır.

Aloe veranın içeriğinde aloein denilen bir madde bulunmaktadır, bu da bağırsaklardan atık maddelerin atılmasının kolaylaştırılması için güçlü bir yumuşatıcı etkisi yapar.

Aloenin içindeki aktif bir bileşen olan zamk mide sıvısını kavrayarak ülser, yanma ve asitlerden korunmasını sağlar. Aloe veranın iyileştirici gücü sadece tenimiz için değil, aynı zamanda hasar gören mukozanın yeniden üretilmesi için de teşvik edicidir.

Bazlaştırıcı etkisi sayesinde aloe vera midedeki pH değerini kontrol eder, bu sayede reflü ve beraberinde gelen yanma hissinin önüne geçilmesini sağlar.

Balın faydaları

kavanoz bal

Bal bir çok tıbbi faydaları bilinen ve uygulanan doğal bir gıdadır.

Fruktoz ve glikoz bakımından bir hayli zengindir ki bu monosakkaritler bağırsak mukozası tarafından kolayca emilerek vücuda enerji dağıtımı yaparlar. Bal lif, vitamin, sindirimi kolaylaştıran ve şişmeyi azaltan minerallerin doğal bir  kaynağıdır.

Henüz günümüzde balın içerisindeki hangi bileşimin gastriti önlediği bilinmiyor fakat bazı uzmanlar bunun balın hastalıklara sebep olan patojen maddeleri yok etme kabiliyetinden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Reflü ve gastritle mücadele etmek için gerekli bu doğal karışım nasıl hazırlanır?

aloe vera ve su

Aloe vera ile balın karışımı olumsuz yan etkileri olmadan gastriti ve yanmaları hafifleten geleneksel ilaçlara karşı doğal bir alternatif olmaktadır.

Bu tedavi karışımı sadece rahatsız edici yanma hissini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda midenin pH değerini düzenleyecek ve aşırı mide sıvısından kaynaklanan zararların önüne geçecek.

Malzemeler

 • 1½ kap su
 • 3 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

 • Aloe vera sapını suyla durulayın ve keserek içini açın.
 • İçindeki jeli iyice çıkarabilmek için bir kaşık kullanın.
 • Hazır olduğunda, aloe vera jelini bal ve su ile bir blenderda karıştırın.
 • Karışımı iki ya da üç doz halinde bölebilirsiniz.

Kullanımı

 • Gastritin ilk belirtileri nüksettiğinde, bu karışımdan yarım bardak ve günde maksimum iki kez için.
 • Önleyici ve tedbir olarak kullanmak isterseniz yemek sonlarında yarım bardak için.
 • Yukarıda belirttiğimiz önerilen dozlardan daha fazla içmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın çünkü bu karışımın yumuşatıcı / kabız giderici etkisi istenmeyen başka sonuçlara sebep verebilir.

Eğer bu tedavi karışımını içer ve dengeli bir diyet programı uygularsanız bir kaç hafta içinde büyük bir gelişim gözleyeceksiniz. Hastalıkların tekrar tekrar yinelenmesinin önüne geçmek için sağlıklı alışkanlıklarınızı mümkün olduğunca devam ettirmeye çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bland J. (1985). “Effect of orally consumed aloe vera juice on gastrointestinal function in normal humans”, Preventive Medicine, March/April 1985
 • Mahantayya V Math, “Oesophagis: Heartburn and Honey”, BMJ 2001;323:736
 • Mahantayya V. Math et al. “Honey – A nutrient with medicinal property in reflux oesophagitis”, Indian J Med Res. 2013 Dec; 138(6): 1020–1021.
 • Aikaterini Triantafyllidi et al. “Herbal and plant therapy in patients with inflammatory bowel disease”, Ann Gastroenterol. 2015 Apr-Jun; 28(2): 210–220.
 • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. In Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599
 • Science Direct. Honey and green/black tea consumption may reduce the risk of Helicobacter pylori infection. (2015). Recuperado el 17 de abril de 2020.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.