Vücudunuzun pH Değeri Normal mi?

Vücudunuzun asiditeyle mücadele edip pH seviyesini dengeleyebilmesi için en temel yollardan biri yediğiniz yiyeceklerdir.
Vücudunuzun pH Değeri Normal mi?
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer her gün yediğiniz yiyeceklerin bir listesine bakarsanız, birçoğunun vücudunuzun pH seviyesini düşüren ya da bedeninizi daha asidik hale getiren etkide olduğunu fark edeceksiniz. Peki bunun anlamı nedir? Bu yiyecekler vücudunuza girdikleri zaman ciddiye almanız gereken olumsuz bir etki oluştururlar, çünkü sizi birçok önemli hastalığa yatkın hale getirebilirler.

Bu süreci daha derinlemesine anlayabilmek için vücudunuzun pH seviyesinin genel sağlık durumunuz üzerinde çok önemli bir etkisinin olduğunu bilmeniz gerekiyor. pH ölçeği 1 ve 14 arasındadır. 1 en asidik değer anlamına gelirken, 14 en bazik değeri temsil eder. Tam anlamıyla sağlıklı bir kişinin 7.35 ile 7.45 aralığında bir pH’a sahip olması gerekir.

Fakat günümüzün yaşam tarzı ve özellikle yemek için tercih ettiğimiz gıdalar vücudumuzun pH seviyesini düşürerek bazikten ziyade asidik hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle daha iyi bir beslenme alışkanlığı geliştirmek ve dolaylı yoldan da mide yanması problemiyle mücadele eden bazik özelliğe sahip yiyeceklerin tüketimini arttırmak oldukça önemlidir.

Asiditeyle mücadele etmek için 4 anahtar yöntem

1. Beslenme

Yukarıda da söylediğimiz gibi, asiditeyi kontrol etmek ve pH seviyesini dengede tutmak için yediğiniz yemeklerin önemi büyüktür. Vücudunuzu daha asidik hale getiren veya pH seviyesini yükselterek daha bazik hale gelmesini sağlayan yiyeceklerin hangileri olduğunu bilmeniz gerekir.

“Yediğiniz neyse siz de osunuz.” Bunu daha önce söyledik ve söylemeye de devam edeceğiz. Bu nedenle günlük beslenme düzeninize potasyum, magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin yiyecekler ekleyerek bazik özelliğe sahip gıdaların tüketimini arttırmalısınız.

 • Bazı bazik gıdalar: Meyveler, sebzeler (özellikle yeşil yapraklı olanlar), tahıllar ve bal.
 • Bazı asidik gıdalar: Süt ürünleri, peynir, kırmızı et, işlenmiş tahıllar, beyaz şeker, çay ve kahve.

2. Fiziksel aktivite

karın egzersizleri yapan kadın

Hareketsiz bir yaşam tarzı benimsediğiniz zaman metabolizma hızınız yavaşlar ve pH seviyesinin dengelemesi daha zor hale gelir. Uzmanlar bireyin yaşına ve fitlik düzeyine uygun bir diyet ve egzersiz rutini takip etmesini tavsiye ediyorlar. Bu şekilde metabolizmanız harekete geçip toksinlerden kurtulma sürecini başlatarak organlarınızın daha etkin çalışmasını sağlayacak.

3. Vücudunuzu arındırın

Düzenli detoks vücudunuzdaki yüksek asidite seviyesini düşürmenin anahtarıdır ve ayrıca birçok hastalığı da önlemeye yardımcı olur. Biriken toksinler pH seviyesini düşürür, bu nedenle sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız onlardan kurtulmak oldukça önemlidir. Smoothie ve bitki çaylarıyla yapacağınız bir detoks, işleri tekrardan rayına oturtmak için harika bir yoldur.

4. Duygusal denge

Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre sağlıklı bir vücuda sahip olmak, sağlıklı bir sosyal çevrede bulunmanın yanı sıra hem fiziksel hem de zihinsel açıdan iyi durumda olmanıza da bağlıdır. “Sağlam kafa sağla vücutta bulunur.” Stresli olduğumuz dönemlerde hormonlar olması gerektiği gibi çalışmaz ve bu da vücutta toksin birikmesine neden olabilir. Eğer pH seviyenizi yükseltmek istiyorsanız stresle mücadele etmek ve duygusal dengenizi korumak büyük önem taşır.

Asiditeyle mücadele eden ve vücudun pH seviyesini yükselten 2 smoothie

Vücudu sulandıran yeşil smoothie

maydanoz suyu

Bu lezzetli smoothie vitamin ve mineral açısından zengindir ve gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi bolca almanızı sağlar. Ayrıca vücudunuzun pH’ının yükselmesine, toksinlerden kurtulmanıza ve suya doymanıza yardımcı olur.

Malzemeler

 • 10 klementin mandalina
 • Yarım ananas
 • Bir avuç taze fesleğen
 • Bir avuç taze ıspanak, marul ya da maydanoz

Hazırlanışı

Klementinleri küp küp doğrayın, ananası dilimleyin ve ardından her iki meyveyi yeşil sebzelerle birlikte blendere atın. Tüm malzemeleri birkaç dakika karıştırdıktan sonra soğuk şekilde, tercihen de aç karnına için.

Ispanaklı smoothie

Yeşil yapraklı sebzeler sindirimi kolaylaştıran ve vücudu toksinlerden arındıran bolca lif, vitamin ve mineral içerir. Bu ıspanaklı smoothie genel sağlık durumunuzu iyileştirip sizi hastalıklara karşı korurken aynı zamanda da pH seviyenizi dengeleyecektir.

Malzemeler

 • 6 veya 8 ıspanak yaprağı
 • 1 kase kırmızı üzüm
 • 1 orta boy soyulmuş portakal
 • 1 muz
 • 2 bardak su

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri blendere koyup güzel bir içecek elde edene kadar birkaç dakika karıştırın. Ardından, içeceğinizi aç karnına için.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.