Bağırsakları Sebze Meyve Sularıyla Arındırmak

Kahvaltı bağırsakların arınmasının temel bir parçasıdır. Bağırsakların doğru çalışması için, güne bir bardak sıcak çay veya ılık limon suyu içerek başlamalısınız.
Bağırsakları Sebze Meyve Sularıyla Arındırmak

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Şimdilerde, çoğu insan bağırsak problemlerinden şikayet ediyor, çünkü ne yazık ki bu organlar yetersiz beslenme alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı ve vücudumuzu arındırma organlarının doğru çalışmasını zorlaştıran toksin ve atık ürünlerle dolduran diğer kötü alışkanlıklardan payını almaktadır.

Bağırsaklarınızın toksinlerden arındırılması, bir yandan temel fonksiyonlarını eski haline getirirken, diğer yandan vücudunuzun arındırma sürecini desteklemenin en iyi yollarından biridir.

İşte bu yüzden insanlar bağırsakların arındırılmasına ve uzun vadede sağlığınızı ciddi şekilde tehlikeye sokabilen birikmiş tüm atık ürünlerden kurtulunmasına ilişkin ipuçları ve öneriler geliştiriyor.

Yetersiz beslenme alışkanlıkları ve çoğumuzun sürdürdüğü yaşam tarzı bağırsaklarımızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir; işte bu yüzden sağlığımızı korumak ve iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak istiyorsak bağırsaklarımızı temiz tutmaya önem vermeliyiz.

Aşağıdaki yazımızda, doğal yollarla bağırsaklarınızı toksinlerden arındırmanıza yardımcı olacak birkaç faydalı ipucu ve sebze meyve suyu tarifi paylaşacağız.

Bağırsaklarınızı toksinlerden arındırmanın ipuçları

Sindirim sisteminiz düzgün çalışmıyorsa ya da kronik kabızlık, gaz ve karın ağrısından şikayetçiyseniz, bağırsaklarınız muhtemelen kapsamlı bir detoks sürecine girmelidir. Aşağıdaki ipuçlarına birlikte göz atalım:

 • İyi bir kahvaltı yapın: Kahvaltı bağırsak ve sindirim sistemini arındırmada önemli bir rol oynar. Güne bir bardak sıcak çay veya ılık limon suyu içerek başlamanızı öneririz. Ardından, yulaf ezmesi, meyve, sebze ve doğal smoothieler tüketebilirsiniz.
 • Vücudunuz ihtiyaç duyduğunda tuvalete gidin: Vücudunuz atıktan kurtulmaya hazır olduğunda mutlaka size gereken işareti bir şekilde verecektir. Tuvaletinizi uzun süre tutarsanız, kabızlığa ve diğer bağırsak problemlerine sebep olabilirsiniz.
 • Boşaltım yaparken hiçbir zaman zorlamamalısınız: Uzmanlar boşaltım sırasında hiçbir zaman kendinizi zorlamamanız gerektiğini belirtiyorlar. İdeal olarak normal nefes almalı ve gereken süre boyunca rahat olmalısınız.
 • Daha sağlıklı beslenin: Bağırsaklarınızı temiz ve atıksız kalmasını istiyorsanız mutlaka beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Meyve, sebze ve tam buğday gibi antioksidan ve lif içeren yiyeceklerden daha fazla tüketmelisiniz.
 • Fiziksel aktivite: Egzersiz de vücudunuzu toksinlerden arındırmada önemli bir role sahiptir. Günde en az 30 dakika kadar egzersiz yapmaya çalışırsanız hazım ve bağırsak sağlığı anlamında olumlu sonuçlar alacağınız garantidir. 

Bağırsaklarınızı toksinlerden en iyi arındıran sebze meyve suları

Doğal sebze meyve suları içerek bağırsaklarınızı toksinlerden arındırabilir ve iyi bir hazmı teşvik edebilirsiniz. Sizler için bu amaca yönelik en iyi tariflerden birkaçını derledik:

Portakal, şeftali ve çilek suyu

portakal suyu

Bu meyve suyu bağırsak sağlığınıza büyük katkı sağlayacaktır. Bu sudan yeterli sıklıkta içerseniz, sindirim sisteminizdeki toksinleri atabilecek ve hazım sürecini kolaylaştıracaksınız.

Malzemeler

 • 2 portakal suyu
 • 3 şeftali
 • 7 çilek

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri blenderden geçirin ve soğuk için.

Bağırsaklarınızı arındıran yeşil sebze suyu

yeşil smoothie

Yeşil sebze suları bağırsaklarınızı ve tüm vücudunuzu toksinlerden arındırmanın harika bir alternatifidir.  Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan özellikler solunum sistemi, karaciğer, böbrekler ve kolon için çok faydalıdır.

Malzemeler

 • 2 sap kereviz
 • 2 havuç
 • 1 diş sarımsak
 • 1 pancar
 • 3 dal maydanoz
 • 4 yaprak marul
 • 2 dal dereotu

Yapılışı

Tüm malzemeleri iyice yıkayın ve içine biraz su katarak blenderden geçirin. Bu sebze suyunu aç karna içmenizi tavsiye ediyoruz.

Elma suyu

kesilmiş elma

Taze elma suyu bağırsaklarınızı doğal yollarla temizlemeniz ve toksin atmanız için var olan en iyi alternatiflerden biridir. Büyük miktarlarda tüketilmesi gereken bu içecek karaciğerin fonksiyonunu yerine getirmesine yardımcı olur ve bağırsak hareketini teşvik ederek kabızlık gibi sorunları azaltır.

Hazırlanışı

Elmanın suyunu çıkarmak için meyve sıkacağı kullanmalı ve bu suyu aç karna hiç süzmeden içmelisiniz. Yarım saat geçtikten sonra, bir bardak su için ve gün içinde bir litre daha elma suyu için.

Elma ve havuç suyu

elma havuç suyu

Bu içecek, havuç ve elmanın faydalarını bir araya getirerek leziz bir bağırsak detoks içeceği sunar. İdeal olarak bu içecekten sonuç almak için 9 gün boyunca aralıksız içmelisiniz.

Malzemeler

 • ½ dilimlenmiş elma
 • 1 avuç su teresi
 • 2 büyük havuç

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri iyice yıkadıktan sonra elma ve havucun suyunu sıkın. Ardından bu iki meyveyi su teresi ile karıştırıp aç karna için.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.