Sağlıklı Karaciğer için İpuçları ve Tedaviler

19 Şubat, 2019
Bazen görevlerinin karmaşıklığından dolayı karaciğer doygunluğa ulaşır ve birtakım hastalıklara yakalanır. Belli gıdalar yiyerek ve bitki çayları içerek karaciğeri toksinlerden arındırmak mümkündür.

Karaciğer deriden sonra vücuttaki en büyük ikinci organdır. Sindirim sistemi ile toksinlerden arınmanın temeli olmasının yanı sıra, bu organ yaklaşık 500 tane farklı görevi yerine getirir ve en esas görevlerinden bir tanesi de filtreleme süreci sırasında kanı, hormon, ilaç, kimyasal, mikrop ve toksin gibi maddelerden arındırmaktır.

Dünya çapında yaklaşık 500 milyon insan kronik viral hepatit hastası olup yaklaşık bir milyonu her sene karaciğer yetmezliği veya kanserinden hayatını kaybetmektedir. Ancak, bu ölümlerin çoğunluğu karaciğeri dikkate alan ve hepsinden önemlisi karaciğerin fonksiyonlarını en iyi düzeyde yerine getirmesini sağlayan bir beslenme ile önlenebilir.

O zaman karaciğerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir bakıma odaklanalım; her şeyin başı sağlıklı bir beslenme ve mümkün olduğunca az alkol tüketerek hepatitin her türünü önlemektir.

Karaciğer problemlerinin belirtileri

 • Sarılık, lekeler, kızarmış burun, sivilce ve çeşitli deri hastalıkları. Yapış yapış ağız, hazımsızlık, gaz, hazmın ilk saatlerinde üşüme.
 • Kabızlık, yetersiz boşaltım veya ishal, değişik renkte dışkı, bağırsak krampları, şişlik, anal kaşıntı, parazitler, demineralizasyon, kansızlık, diyabet, obezite veya çok zayıf olma, apandist, uyumakta zorluk çekme.
 • Koyu renkli idrar, sağ kaburganın altında bir ağrı, siroz, apse, safra taşı, görme veya duyma bozuklukları, şiş bacaklar, romatizma, skleroz, glandüler dengesizlik, adet sancıları.
 • Kısırlık veya iktidarsızlık, duygusal sorunlar ve dengesizlikler, kronik bronşit ve tüberküloz, kanama eğilimi, sinek ısırıklarına yatkınlık ve hatta kanser.

Zaman zaman karaciğerinizin iyileşmesine yardımcı olmak hayati önem taşır. Karaciğer o kadar karmaşık görevleri yerine getirir ki bazen düzgün çalışmakta zorlanır ve aynı zamanda bulaşıcı hastalığa da yakalanabilir, ancak sağlıklı bir karaciğeri teşvik eden birçok doğal ürün bulunmaktadır.

Şu da ilginizi çekebilir: Karaciğer Arıtıcı Diyet

Karaciğerinize yardımcı olan doğan ürünler

Boldoboldo-çayı

Karaciğer bitkisi adı verilen boldo bu organın yenilenmesine ve bakılmasına yardımcı olan özellikleri ile bilinir. Bu bitkinin içinde safra üretimini, ürik asit ve mide suyu salgılanmasını teşvik eden bir alkaloid olan boldin maddesi bulunur ve bu madde karaciğerin görevlerini yerine getirip daha etkin şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Ek olarak, bu bitki bir fungisit ve antioksidandır ve daha da önemlisi, iltihap sökücüdür. Yaprakları kullanılarak çay formunda da tüketilebilir. Boldo aynı zamanda aktarlarda tablet formunda da bulunabilir.

Bu çayı hazmı kolaylaştırmak ve karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olmak için öğle yemeği ve akşam yemeğinden sonra içebiliriz. Ayrıca, karaciğerin daha yoğun çalışmaya başladığı geceleri boldo çayı içerek toksinlerin daha etkili bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olabiliriz.

Sarımsak

Hiç şüphesiz, sarımsak karaciğeri doğal yollardan temizleyen başlıca gıdalardan biridir. Toksinleri vücuttan atan enzimleri aktif hale getirirken içinde bulunan selenyum ve allisin karaciğerin temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Yemeklere eklemesi çok kolay olup sağlıklı bir karaciğer için vazgeçilmez gıdalardan biridir.

Tam tahıllar

esmer-pirinç

Esmer pirinç ve diğer tam tahılların içinde yüksek seviyede B kompleks vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin, yağların metabolizmasını teşvik etmek, karaciğerdeki tıkanıklıkları atmak ve genel olarak işlevini arttırmak gibi karaciğer sağlığı için birden çok fayda içerir.

Beyaz un kullanılarak yapılmış gıdalardan kaçınmaya çalışın ve bunun yerine beyaz buğday alternatiflerini tercih edin.

Bu yazımıza da bir göz atın: Karahindiba Karaciğeriniz için Neden İyidir?

Turpgiller

İçeriklerinde sigara dumanında bulunan nitrozaminler gibi belli toksinleri nötralize eden kimyasallar bulunduğundan, turpgiller karaciğer detoksu için oldukça güçlü gıdalardır.

Aynı zamanda detoks süreci için ihtiyaç duyulan enzimlerin de karaciğer tarafından üretilmelerine yardımcı olan glukosinolat maddesi içerirler. Turpgillere örnek olarak brokoli, Brüksel lahanası, karnıbahar ve lahana verilebilir.

Meyvelerden elde edilen antioksidanlar

Tufts Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre aşağıdaki listede adı geçen meyvelerin en yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu ortaya çıkmıştır:

 • Erik
 • Kuru üzüm
 • Yabanmersini
 • Çilek
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Kavun
 • Elma
 • Armut
 • Böğürtlen
 • Ahududu

Antioksidanlar karaciğeri detoks sürecinde doğal olarak yüksek düzeyde açığa çıkan serbest radikallere karşı korurlar. Bu sebeple siz de beslenmenize bu meyveleri dahil etmeyi unutmayın.

Peki siz sağlıklı bir karaciğer için neler yapıyorsunuz?

 • ;Healthline.com Liver [Online] Available at: www.healthline.com/human-body-maps/liver
 • Healthline.com 11 Proven Health Benefits of Garlic [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/11-proven-health-benefits-of-garlic
 • Campas-Baypoli ON, Bueno-Solano C, Martínez-Ibarra MD, Camacho-Gil F, Villa-Lerma AG, Rodríguez-Núñez R, López-Cervantes J, Sánchez-Machado ID. Contenido de solforafano 1-isotiocianato-4-(metilsulfinil)-butano) en vegetales crucíferos. ALAN Caracas 2009;59(1)
 • Medicina de la Selva. México Oeste. Comunidad Indigena de Chacala (2001)
 • Gutiérrez Machaca R, Jiménez Rojas JJ. Efecto protector del extracto acuoso de Peumus boldus (Boldo) frente a la inducción de cirrosis hepática con paracetamol y fenobarbital en ratas, comparado con la silimarina, arequipa. Arequipa, Perú. 2015