Karaciğer ve Safra Kesesine Doğal Temizlik

21 Ocak, 2016
Bunun için kesinlikle bazı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Zeytinyağı ve limon suyu vücudunuzu temizlemeye ve toksinlerden arındırmaya yardımcıdır.

Karaciğeriniz, sizi sağlıklı kılmak ve vücudunuzun fonksiyonlarını düzgünce gerçekleştirebilmesi için ihtiyaç duyduğu besleyicileri emebilmek için çalışır. Bugünlerde birçok insan, yetersiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi kötü alışkanlıkları benimsemişlerdir, ancak bu durum karaciğerin daha fazla çalışmasına, toksin ve atıklarla dolmasına, başka sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına ve sonuç olarak da yaşam kalitesinin gözle görülebilir oranda düşürülmesine yol açar.

Karaciğerinizi ve safra kesenizi temizleme işlemi, derin bir temizlik sürecidir ve karaciğerdeki toksinlerden, tahliye edilecek safra salgısından ve safra kesesinde kum ile taşlardan kurtulmayı içermektedir. Bu temizlik işlemi, oldukça basittir ve bunu rutininizin bir parçası haline getirebilmek için ihtiyacınız olan tek şey, biraz iradedir.

Karaciğer ve Safra Kesenizi Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Başlangıç olarak, bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırmalı ve boş mide ile tüketmelisiniz. Bu iki içeriğin kombinasyonu, safra kesenizi teşvik ederek bu organda birikmiş olan atıkların atılmasına yardımcı olacaktır.

Bu tedavi, aç karnına, tüm bir ay boyunca uygulanmalıdır. İdeal olanı, tedavi sonrası kahvaltı etmek için en azından 15 dakika kadar beklemenizdir ki aslında günün ilk öğününü yemeden 40-60 dakika arası bekleyebiliyorsanız, daha da iyi olacaktır.

Karaciğer-kilo-vermek

Karaciğer ve safra kesenizi temizleyici bu tedaviyi uygularken, detoksun bazı yan etkilerini de tecrübe edebileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız. Örneğin; ishal veya aşırı dışkı, gaz, yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, mukus, vücut kokusu, oldukça koyu renkli veya kokulu idrar, deri döküntüleri ve benzeri durumları yaşayabilirsiniz. Bu semptomlar temizlik işleminin doğal parçalarıdır, çünkü hepsi kötü beslenme alışkanlıkları, ilaç kullanımı, şekerleme, fast food, yağlı yiyecekler, alkol, tütün ve benzeri elementlerin tüketilmesi sonucu karaciğerinizde birikmiş olan toksinlerin atılması ile ilgilidir. Yine de bu semptomlar, genellikle sadece tedavinin ilk haftası gözlemlenir ve tedaviyi uygulayan herkeste görülmez.

Eğer bu semptomları yaşıyorsanız, etkisizleştirmek için günde 2-4 bardak arası limon suyu tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu su oda sıcaklığında olmalıdır, çünkü bu da vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olacaktır.

 • Bu limon suyunu hazırlamak için kaliteli içme suyu ile iki limonun suyunu kullanacaksınız. Hatta dilerseniz tatlandırmak için bir miktar bal da kullanabilirsiniz.

Karaciğer ve Safra Kesenizi Temizleyici, Diğer İpuçları

Elmanın-faydaları

 • Karaciğer ve safra kesenizi temizlerkenki süreçte, bu tedaviyi mutlaka besleyici yiyeceklerle ve bol miktarda sebze ve meyve ile desteklemelisiniz. Ayrıca; yağ, çikolata, süt ürünleri, kahve, alkol, tereyağı ve kırmızı et gibi besinlerden kaçınmaya özen göstermelisiniz; çünkü bu tarz besinler, temizlenme işleminin düzgünce gerçekleşmesini engelleyebilirler.
 • Karaciğer ve safra kesesi temizliği işlemini desteklemek için bir diğer alternatif de; karahindiba veya pelin otu çayı tüketmektir.
 • Saf elma suyu da, karaciğer ve safra kesenizi temizlemek açısından oldukça faydalıdır. Eğer bu tedaviyi uygulamaya karar verirseniz, iki gün boyunca her gün aç karnına, boş mide ile, iki litre elma suyu tüketmelisiniz. Eğer bu içecekten sonra kahvaltı etmek istiyorsanız, bir şey yemeden önce en az üç saat geçmesini beklemelisiniz ve elma, üzüm, papaya veya pişmiş sebze çorbaları gibi besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Karaciğer ve Safra Kesenizi Temizleyici Süper Smoothie

Bu içecek, elma ve karahindibanın tüm faydalarını içermektedir ve karaciğer ile safra keseniz üzerinde harika temizleyici etkileri vardır. Karahindiba, karaciğerin enzim ve safra kesesinin safra üretmesine yardımcıdır. Bu smoothie lezzetlidir ve gün içinde herhangi bir vakitte, aç karnına içilebilir.

Diğer Faydaları:

 • Karaciğeri temizler ve korur.
 • Diüretiktir ve su tutulumu ile savaşır.
 • Adet döneminde oluşan şişkinliği ve genel anlamda karın bölgesindeki şişkinliği azaltıcıdır.
 • Sağlıklı cilt için faydalıdır.

Malzemeler

 • Bir avuç taze karahindiba yaprağı,
 • Dört elma,
 • İki küçük diş sarımsak,
 • Bir parça taze zencefil,
 • İnce bir dilim soğan.

Nasıl Hazırlanır?

Belirtilen tüm malzemeleri hazırlayın ve karıştırıcıda güzelce karıştırın. Afiyet olsun!

Bunlar da ilginizi çekebilir