Karaciğer ve Safra Kesesi Temizliği

Bunun için kesinlikle bazı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Zeytinyağı ve limon suyu, vücudunuzu temizlemeye ve toksinlerden arındırmaya yardımcıdır.
Karaciğer ve Safra Kesesi Temizliği

Son Güncelleme: 22 Ekim, 2018

Karaciğeriniz, sağlığınızı korumak ve vücudunuzun fonksiyonlarını düzgünce gerçekleştirebilmesi için ihtiyaç duyduğu besleyici maddelerin emilmesi için çalışır. Bugünlerde birçok insan, yetersiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi kötü alışkanlıkları benimsemiştir.

Ancak bu durum karaciğerin daha fazla çalışmasına, toksin ve atıklarla dolmasına, başka sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına ve sonuç olarak da yaşam kalitesinin gözle görülebilir oranda düşmesine yol açar.

Karaciğer ve safra kesesi için gereken temizlik işlemi, karaciğerdeki toksinlerden, tahliye edilecek safra salgısından ve safra kesesindeki kum ile taşlardan kurtulmayı içeren derin bir temizlik sürecidir. Bu detoks işlemi oldukça basittir ve bunu rutininizin bir parçası haline getirebilmek için ihtiyacınız olan tek şey, biraz iradedir.

Karaciğer ve Safra Kesesi Nasıl Temizlenir?

İlk olarak bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile bir çay kaşığı limon suyunu karıştırmalı ve aç karnına tüketmelisiniz. Bu iki içeriğin kombinasyonu, safra kesenizi harekete geçirerek bu organda birikmiş olan atıkların atılmasına yardımcı olacaktır.

Bu tedavi, aç karnına tüm bir ay boyunca uygulanmalıdır. İdeal olanı, tedavi sonrası kahvaltı etmeden önce en azından 15 dakika kadar beklemenizdir; aslında günün ilk öğününü yemeden önce 40-60 dakika bekleyebiliyorsanız daha da iyi olacaktır.

karaciğer temizliği

Karaciğer ve safra kesesinin temizliği için bu tedaviyi uygularken, detoksun bazı yan etkilerini de tecrübe edebileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız.

Örneğin; ishal veya aşırı dışkılama, gaz, yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, mukus, vücut kokusu, oldukça koyu renkli veya kokulu idrar, deri döküntüleri ve benzeri durumları yaşayabilirsiniz.

Bu semptomlar temizlik işleminin doğal bir parçasıdır. Çünkü hepsi fazla ilaç kullanımı ve kötü beslenme alışkanlıklarının; şeker, fast food, yağlı yiyecekler, alkol, tütün ve benzeri elementlerin tüketiminin doğal bir sonucudur.

Bu durum karaciğerinizde birikmiş olan toksinlerin atılması ile ilgilidir. Yine de bu semptomlar, genellikle sadece tedavinin ilk haftası gözlemlenir ve tedaviyi uygulayan herkeste görülmez.

Eğer bu semptomları yaşıyorsanız, etkilerini hafifletmek için günde 2-4 bardak arası limon suyu tüketmenizi tavsiye ederiz. Limon suyu oda sıcaklığında olmalıdır, böylece vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olacaktır.

 • Bu limon suyunu hazırlamak için kaliteli içme suyu ile iki limonun suyunu kullanacaksınız. Hatta dilerseniz tatlandırmak için bir miktar bal da ekleyebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Ballı Su İçmenin Faydaları

Karaciğer ve Safra Kesesi için Temizleyici Diğer İpuçları

Elmanın faydaları
 • Karaciğer ve safra kesesi temizleme süreci boyunca, bu tedaviyi mutlaka besleyici yiyeceklerle ve bol miktarda sebze ve meyve ile desteklemelisiniz. Ayrıca; yağ, çikolata, süt ürünleri, kahve, alkol, tereyağı ve kırmızı et gibi besinlerden kaçınmaya özen göstermelisiniz; çünkü bu tarz besinler temizlenme işleminin düzgünce gerçekleşmesini engelleyebilirler.
 • Karaciğer ve safra kesesini temizleme işlemini desteklemek için bir diğer alternatif de karahindiba veya pelin otu çayı tüketmektir.
 • Saf elma suyu da karaciğer ve safra kesesini temizlemek için oldukça faydalıdır. Eğer bu tedaviyi uygulamaya karar verirseniz, iki gün boyunca her gün aç karnına iki litre elma suyu tüketmelisiniz. Eğer bu içecekten sonra kahvaltı etmek istiyorsanız, bir şey yemeden önce en az üç saat beklemelisiniz. Ayrıca elma, üzüm, papaya veya pişmiş sebze çorbaları gibi besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Karaciğerinizi ve Safra Kesenizi Temizlemek için Süper Bir Smoothie

Bu içecek, elma ve karahindibanın tüm faydalarını içermektedir ve karaciğer ile safra keseniz üzerinde harika temizleyici etkileri vardır. Karahindiba, karaciğerin enzim, safra kesesinin ise safra üretmesine yardımcıdır. Bu smoothie lezzetlidir ve gün içinde herhangi bir vakitte, aç karnına içilebilir.

Diğer Faydaları:

 • Karaciğeri temizler ve korur.
 • Diüretiktir ve ödem ile savaşır.
 • Adet döneminde oluşan şişkinliği ve genel anlamda karın bölgesindeki şişkinliği azaltır.
 • Cilt sağlığı için faydalıdır.

Malzemeler

 • Bir avuç taze karahindiba yaprağı
 • Dört elma
 • İki küçük diş sarımsak
 • Bir parça taze zencefil
 • İnce bir dilim soğan

Hazırlanışı

Listede tüm malzemeleri hazırlayın ve blendırda güzelce karıştırın. Afiyet olsun!

İlginizi çekebilir ...
Akciğerlerinize Detoks Yapmak İçin Bu Doğal Çözümleri Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Akciğerlerinize Detoks Yapmak İçin Bu Doğal Çözümleri Deneyin

Akciğer temizliği solunum yollarınızdaki mukusun temizlenmesine ve kan dolaşımının gelişmesine yardımcı olur. Neyse ki akciğer detoksu oldukça kola... • Guan YS, He Q. Plants Consumption and Liver Health. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:824185. doi:10.1155/2015/824185
 • MacIntosh, A., & Ball, K. (2000). The effects of a short program of detoxification in disease-free individuals. Alternative Therapies in Health and Medicine.
 • Wang, H., Cao, G., & Prior, R. L. (1996). Total antioxidant capacity of fruits. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf950579y