Karahindiba Karaciğeriniz İçin Neden İyidir?

· 9 Haziran, 2018
Karahindiba, detoks yapıcı gücü ile bilinir. Bununla birlikte, ilaç kullanıyorsanız, herhangi bir olumsuz etkileşimin olmayacağından emin olmak için bunu kullanmadan önce bir uzmana danışın.

Karahindiba yabani ot olarak kabul edilmesine rağmen, bu sizin için gerçekten harikadır: diüretiktir ve çeşitli sindirim ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Doğal bir ilaç olarak kullanılmasına ek olarak, karahindibanın, salata dünyasında olduğu gibi mutfak dünyasında da bir yeri vardır.

Karahindibanın tıbbi özellikleri

şık fincan takımı

  • Karahindiba, özel bileşenleri sayesinde vücudunuza bol miktarda besin sağlar. Aynı zamanda sıvı tutulumunu ortadan kaldırmak için mükemmel bir doğal detoks yapıcıdır.
  • Kara hindiba, sahip olabileceğiniz herhangi bir sindirim sorununu iyileştirmeye yardımcı olan safra salgısını uyarmaya yardımcı olur. Laksatif özellikleri de kabızlık için çok etkilidir.
  • Ayrıca, karahindiba, böbrek sisteminin aktivitesini geliştirmeye yardımcı olan mükemmel bir uyarıcıdır. Bitki aşırı ürik asit ve gutun neden olduğu problemleri tedavi etmeye yardımcı olur.
  • Karahindiba, önceden, böbrek taşlarını ortadan kaldırmak için kullanılmıştır.
  • Üstelik vücudunuz için çok iyi olan demir açısından da zengindir.
  • Ek olarak, kanınızı temizlemeye ve vücudunuzu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur, gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

Karaciğeriniz için karahindiba

Bu bitki biraz acıdır ve karaciğeri uyarır ve hepatik detoksifikasyona yardımcı olmaktadır. Hepatit veya sirozlu hastalar için çok yararlıdır. Daha önce söylediğimiz gibi, arındırıcı özellikleri kanımızın temizlenmesine yardımcı olur ve bu nedenle karaciğerinizi kimyasal zehirlenmenin veya diyetin neden olduğu olası bir bozulmadan korur.

Tıbbi olarak, sirozlu insanlar için kullanılmıştır. Vakaların çoğu aşırı alkol kullanmanın karaciğeri bozmasından kaynaklanmaktadır. Ancak neyse ki, karahindiba çayı içtikten sonra bu konuda iyileşme görülmüştür. Önerilen, günde iki veya üç kez karahindiba çayı içmektir.

insan iç organlar

Karahindiba, genelde hepatik problemleri tedavi etmek için diğer tedavilerle kullanılan bir öneridir. Fakat, sigara içmeyi veya alkol kullanmayı bırakmazsanız tabiki etkili olmaz.

Genel olarak, bu bitki hormonal problemler için anti-enflamatuvar ilaçlar ile tedaviden sonra veya kişi aşırı kilolu ise bir tamamlayıcı olarak kullanılır. Sıcak karahindiba çayı en iyisidir, çünkü kaynamış su yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin özünü çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Yan etkileri

Karahindibayı, cildinizde olumsuz etkileri olabileceğinden dört aydan uzun bir süre kullanmak iyi bir fikir değildir.

  • Normal aşırı kullanım durumlarında, alerjik reaksiyonlar veya güneşe maruz kalma duyarlılığı bildirilmiştir.
  • Diğer, daha az yaygın olan vakalar da, ishal ve mide ağrısını içerir.

Son değerlendirmeler

bir fincan çay

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak için harika bir yol olarak salatalarınızda karahindiba kullanabilirsiniz veya ondan bir detoks çayı yapabilirsiniz. Sindiriminiz için mükemmeldir ve böbreklerin bazı durumlar ile mücadele etmesine yardımcı olur. Ancak, aşırı tüketmemeniz, kullanımına dikkat etmeniz çok önemlidir.

Gördüğünüz gibi, yabani otlardan arınmış güzel bir bahçeye sahip olmak isteyenler için rahatsız edici olmasına rağmen, karahindiba bizim için aslında çok iyi olabilir.

Tüketirseniz ve herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, doktorunuzla konuşun. Bunu birincil ilacınız olarak değil, doktorunuzun size reçete ettiği herhangi bir tedaviye ek olarak kullanın.

Ayrıca egzersiz yapmak ve daha fazla yürümek gibi sağlıklı alışkanlıkları da benimsemenizi öneriyoruz. Terleme, vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olmasının yanı sıra, ihtiyaç duyulmayan toksinlerden arınmaya da yardımcı olur. Güzel bir fincan çayda demlemek için birkaç karahindiba toplarken temiz havanın tadını çıkarın ve vücudunuzu sağlıklı tutun.