Karahindiba Karaciğeriniz İçin Neden İyidir?

Karahindiba, detoks yapıcı gücüyle bilinir. Ancak ilaç kullanıyorsanız, herhangi bir olumsuz etkisi olmayacağından emin olmak için kullanmadan önce bir doktora danışın.
Karahindiba Karaciğeriniz İçin Neden İyidir?

Son Güncelleme: 06 Ocak, 2019

Karahindiba yabani ot olarak kabul edilir ancak son derece faydalıdır. Diüretik özelliğiyle çeşitli sindirim ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Doğal bir ilaç olarak kullanılmasına ek olarak, karahindibanın hem salata hem de yemek olarak mutfak dünyasında ayrı bir yeri vardır.

Karahindibanın tıbbi özellikleri

şık fincan takımı
 • Karahindiba, özel bileşenleri sayesinde vücudunuza bol miktarda besin sağlar. Aynı zamanda sıvı tutulumunu ortadan kaldırmak için mükemmel bir doğal detoks yapıcıdır.
 • Sindirim sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olan safra salgısını uyarır. Laksatif özellikleri de kabızlık için çok etkilidir.
 • Böbreklerin aktivitesini arttırmaya yardımcı mükemmel bir uyarıcıdır. Aşırı ürik asit ve gutun neden olduğu problemleri tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Karahindiba eskiden böbrek taşlarını ortadan kaldırmak için kullanılırdı.
 • Üstelik vücudunuz için çok gerekli olan demir açısından da zengindir.
 • Ek olarak, kanınızı temizlemeye ve vücudunuzu toksinlerden arındırmaya yardımcı olarak gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

Karaciğeriniz için karahindiba

Bu bitki biraz acıdır ve karaciğeri uyararak hepatik detoksifikasyona yardımcı olur. Hepatit veya sirozlu hastalar için çok yararlıdır. Daha önce söylediğimiz gibi, arındırıcı özellikleri kanımızın temizlenmesine yardımcı olur ve bu nedenle karaciğerinizi kimyasal zehirlenmenin veya beslenme düzeninizin neden olabileceği bir bozulmadan korur.

Tıbbi olarak, sirozlu insanlar için kullanılmıştır. Vakaların çoğu aşırı alkol kullanmanın karaciğeri bozmasından kaynaklanmaktadır. Ancak neyse ki, karahindiba çayı içtikten sonra bu konuda iyileşme görülmüştür. Önerilen, günde iki veya üç kez bu çaydan içmektir.

insan iç organlar

Karahindiba, genelde hepatik problemleri tedavi etmek için diğer tedavilerle kullanılan bir öneridir. Fakat, sigara içmeyi veya alkol kullanmayı bırakmazsanız tabii ki etkili olmaz.

Genel olarak, bu bitki hormonal problemler için antienflamatuvar ilaçlarla tedaviden sonra veya kişi aşırı kilolu ise bir tamamlayıcı olarak kullanılır. Sıcak karahindiba çayı en iyisidir çünkü kaynamış su yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin özünü çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Yan etkileri

 • Cildinizde olumsuz etkileri olabileceğinden karahindibayı dört aydan uzun süre kullanmak iyi bir fikir değildir.
 • Normal aşırı kullanım durumlarında, alerjik reaksiyonlar veya güneşe maruz kalma duyarlılığı bildirilmiştir.
 • Pek yaygın olmasa da ishal ve mide ağrısından şikayetçi olanlar da görülmüştür.

Son değerlendirmeler

bir fincan çay

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak için harika bir yol olarak salatalarınızda karahindiba kullanabilirsiniz veya ondan bir detoks çayı yapabilirsiniz. Sindiriminiz için mükemmeldir ve böbreklerin bazı durumlarla mücadele etmesine yardımcı olur. Ancak, aşırı tüketmemeniz ve kullanımına dikkat etmeniz çok önemlidir.

Gördüğünüz gibi, yabani otlardan arınmış güzel bir bahçeye sahip olmak isteyenler için rahatsız edici olmasına rağmen, karahindiba bizim için aslında çok iyi olabilir.

Tükettikten sonra herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, doktorunuzla konuşun. Bunu birincil ilacınız olarak değil, doktorunuzun size reçete ettiği herhangi bir tedaviye ek olarak kullanın.

Ayrıca spor yapmak ve daha fazla yürümek gibi sağlıklı alışkanlıkları da benimsemenizi öneriyoruz. Terleme, vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olmasının yanı sıra toksinlerden arınmaya da yardımcı olur. Çay demlemek için birkaç karahindiba toplarken temiz havanın tadını çıkarın ve vücudunuzu sağlıklı tutun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Abdulrahman L. Al-Malki, Mohamed Kamel Abo-Golayel, Gamal Abo-Elnaga and Hassan Al-Beshri. Hepatoprotective effect of dandelion (Taraxacum officinale) against induced chronic liver cirrhosis. Academic Journals. Vol. 7(20), pp. 1494-1505, 25 May, 2013.
 • Jeon, H. J., Kang, H. J., Jung, H. J., Kang, Y. S., Lim, C. J., Kim, Y. M., & Park, E. H. (2008). Anti-inflammatory activity of Taraxacum officinale. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2007.09.006
 • Clare, B. A., Conroy, R. S., & Spelman, K. (2009). The Diuretic Effect in Human Subjects of an Extract of Taraxacum officinale Folium over a Single Day. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2008.0152

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.