Gazlı İçecekler Vücudunuza Neden Zarar Verir?

15 Nisan, 2019
Gazlı içeceklerin fazla tüketilmesi böbreklere ve dişlere zarar verir ve hatta kalp hastalıklarına bile neden olabilir.

Her şeyden öte, gazlı içecekler insan sağlığına zarar veren kimyasal maddelerden oluşur ve renkleri bile aslında doğal değildir. Bu içecekleri aşırı tüketirseniz vücudunuzda bazı problemler ortaya çıkabilir. Bu yazıda, gazlı ve şekerli içeceklerin belli organlara verdikleri zararlardan bahsedeceğiz.

Gazlı içecekler ve karaciğer

İster inanın ister inanmayın, koyu renkli gazlı içeceklerin aşırı tüketimi siroza neden olabilir. Uzmanlara göre, günde sadece 600 mililitre gazlı içecek tüketimi bu hastalığa yakalanma riskinizi artırıyor. Eğer vücudunuza zarar verdiğini düşünüyorsanız bu tür içecekleri tüketmeyi acilen bırakmalısınız.

Günde 1 litre gazlı içecek içmek, karaciğerde biriken yağ oranını 5 kat arttırır.

Gazlı içecekler ve böbrek

renkli kutu halinde gazlı içecekler

By içeceklerin içinde bulunan yüksek orandaki fosforik asit böbrek taşına sebep olabilir. Yapılan bazı çalışmalara göre, gazlı içecek tüketmeyen kişiler idrar yolları hastalılarına daha az yakalanıyor.

Günlük şeker tüketiminiz, 3 tatlı kaşığını geçmemelidir. Bir kutu gazlı içeceğin içinde 6 tatlı kaşığı şeker bulunur, diğer katkı ve koruyucu maddeleri hesaba katmıyoruz bile.

Gazlı içecekler rafine şekerden üretilir ve bu tür şekerler besin maddeleri bakımından eksiktir. Şeker vücudunuza girdiğinde, vücudunuz bu maddeyi emebilmek içip B vitaminine ihtiyaç duyar. Doğal olarak vücuduzdaki B vitaminini daha fazla harcamak zorunda kalır; bu durum da yorgunluğa, halsizliğe ve sindirimin kötüleşmesine neden olur.

Gazlı içecekler ve obezite

500 mililitre bir gazlı içeceğin günlük kalori tüketiminizin 10 katı olduğunu biliyor muydunuz? Doktorlar, içilen her gazlı içeceğin obeziteye yakalanma riskini yükselttiğini söylüyor.

Dişlere olan negatif etkileri

beyaz dişleriyle gülümseyen insan

Gazlı içecekler diş minesine zarar verir. Buna neden olan şey gazlı içecekte bulunan şeker ve gıda boyasıdır. Dişlerin parçalanmasına veya aşınmasına neden olan şey asittir ve gazlı içeceklerde yüksek miktarda asit bulunur. Gazlı içeceklerin pH seviyesi ortalama 2.4’tür; bu asit oranı dişinizdeki sert dokulara zarar vermeye yeter.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Ağız Sağlığı İçin Doğal Bir Çözüm: Hindistan Cevizi Yağı

Gazlı içecekler ve kemikler

Sürekli olarak gazlı içecek tüketirseniz bir noktada vücudunuz kalsiyum emilimini durdurabilir ve böylece kemikleriniz yoğunluğunu kaybeder. Özellikle küçük çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenir, çünkü bu rahatsızlığa karşı yetişkinlere oranla daha savunmasızlardır.

Doktorlara göre kemik erimesine ayaklanma riski, yaşamınızın ilk birkaç yılında biriktirdiğiniz kemik kütlesinin miktarına bağlıdır. Çok miktarda gazlı içecek içmekten kaynaklanan düşük kalsiyum alımı, ergenlerde ve çocuklarda kemik kırılma oranını arttırıyor. Araştırmalar, rafine şeker ve aşırı kafein tüketiminin kalsiyum kaybında büyük bir rol oynadığını gösteriyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Kemiklerinizi Güçlendirmek İçin 8 Doğal Yöntem

Kalp hastalıkları

kırmızı kalp ve gazlı içecekler

Araştırmalar, günde 1 litreden fazla gazlı içecek tüketen kişilerin, metabolizmayla ilgili hastalıklara yakalanma riskinin içmeyenlere göre %50 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu metabolik rahatsızlıkların zaman içinde kalp hastalıklarına ve diyabete dönüşme riski oldukça fazladır.

Gazlı içeceklerde bulunan maddeler

Bu içecekler birçok katkı maddesinden meydana gelir. Bu maddelerin bazıları, bu içeceklere sahip oldukları çekici rengi verir. Ancak gazlı içecekler, çocuklarda alerjiye ve hiperaktiviteye neden olabilir.

  • Karamel renklendirme: Bu çekici ton, kahverengi içecekler için kullanılır. Bu renk tonu, şekerin yüksek miktarda basınca maruz kalmasının ardından nitrat ve sülfit ile karıştırılmasıyla elde edilir. Bu maddeleri tüketmek, kan değerlerinizin değişmesine neden olur. Hatta bazı hayvan deneylerinde bu maddeler kansere bile neden olmaktadır.
  • Karminik asit, E120: Bu katkı maddesinin, hayvan deneylerinde büyümeyi engellediği tespit edilmiştir.
  • Tartrazin veya E102: Bu maddeyi aspirin gibi analjezik ilaçlarla karıştırmak, astıma, geniz akıntısına ve bazı kaşıntılı deri hastalıklarına neden olur.

Şekerli ve gazlı içecekleri diyetinizden tamamen çıkarmanıza gerek yok, içtiğiniz miktarı azaltmanız sağlığınız için yeterli olacaktır. Bu içeceklerin genel olarak sağlığınızı ve bazı önemli organlarınızı negatif yönde etkilediğini unutmayın. Gazlı içeceklerde bulunan kimyasal maddeler diyabeti tetikler.

1. Steen DP, Ashurst PR. Carbonated Soft Drinks: Formulation and Manufacture. Carbonated Soft Drinks: Formulation and Manufacture. 2007.
2. James J. Preventing childhood obesity by reducing consumption of carbonated drinks: cluster randomised controlled trial. BMJ. 2004;
3. McCusker RR, Goldberger BA, Cone EJ. Caffeine content of energy drinks, carbonated sodas, and other beverages. J Anal Toxicol. 2006;
4. Ashurst PR. Chemistry and Technology of Soft Drinks and Fruit Juices: Second Edition. Chemistry and Technology of Soft Drinks and Fruit Juices: Second Edition. 2007.
5. Hendriksen MA, Tijhuis MJ, Fransen HP, Verhagen H, Hoekstra J. Impact of substituting added sugar in carbonated soft drinks by intense sweeteners in young adults in the Netherlands: Example of a benefit-risk approach. Eur J Nutr. 2011;
6. Halldorsson TI, Strøm M, Petersen SB, Olsen SF. Intake of artificially sweetened soft drinks and risk of preterm delivery: A prospective cohort study in 59,334 Danish pregnant women. Am J Clin Nutr. 2010;
7. Amienyo D, Gujba H, Stichnothe H, Azapagic A. Life cycle environmental impacts of carbonated soft drinks. Int J Life Cycle Assess. 2013;
8. Hu FB, Malik VS. Sugar-sweetened beverages and risk of obesity and type 2 diabetes: Epidemiologic evidence. Physiol Behav. 2010;
9. Forshee RA, Storey ML. Total beverage consumption and beverage choices among children and adolescents. Int J Food Sci Nutr. 2003;
10. Maslova E, Strøm M, Olsen SF, Halldorsson TI. Consumption of Artificially-Sweetened Soft Drinks in Pregnancy and Risk of Child Asthma and Allergic Rhinitis. PLoS One. 2013;
11. Larsen MJ, Richards A. Fluoride is unable to reduce dental erosion from soft drinks. Caries Res. 2002;
12. Dubé J-P. Multiple Discreteness and Product Differentiation: Demand for Carbonated Soft Drinks. Mark Sci. 2004;
13. Sohn W, Burt BA, Sowers MR. Carbonated soft drinks and dental caries in the primary dentition. J Dent Res. 2006;
14. West NX, Hughes JA, Parker DM, Moohan M, Addy M. Development of low erosive carbonated fruit drinks 2. Evaluation of an experimental carbonated blackcurrant drink compared to a conventional carbonated drink. J Dent. 2003;
15. Gallus S, Turati F, Tavani A, Polesel J, Talamini R, Franceschi S, et al. Soft drinks, sweetened beverages and risk of pancreatic cancer. Cancer Causes Control. 2011;
16. Dube J-P. Multiple Discreteness and Product Differentiation: Demand for Carbonated Soft Drinks. Mark Sci. 2004;