Gazlı İçecekler Vücudunuza Neden Zarar Verir?

Gazlı içeceklerin fazla tüketilmesi böbreklere ve dişlere zarar verir ve hatta kalp hastalıklarına bile neden olabilir.
Gazlı İçecekler Vücudunuza Neden Zarar Verir?
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Her şeyden öte, gazlı içecekler insan sağlığına zarar veren kimyasal maddelerden oluşur ve renkleri bile aslında doğal değildir. Bu içecekleri aşırı tüketirseniz vücudunuzda bazı problemler ortaya çıkabilir. Bu yazıda, gazlı ve şekerli içeceklerin belli organlara verdikleri zararlardan bahsedeceğiz.

Gazlı içecekler ve karaciğer

İster inanın ister inanmayın, koyu renkli gazlı içeceklerin aşırı tüketimi siroza neden olabilir. Uzmanlara göre, günde sadece 600 mililitre gazlı içecek tüketimi bu hastalığa yakalanma riskinizi artırıyor. Eğer vücudunuza zarar verdiğini düşünüyorsanız bu tür içecekleri tüketmeyi acilen bırakmalısınız.

Günde 1 litre gazlı içecek içmek, karaciğerde biriken yağ oranını 5 kat arttırır.

Gazlı içecekler ve böbrek

renkli kutu halinde gazlı içecekler

By içeceklerin içinde bulunan yüksek orandaki fosforik asit böbrek taşına sebep olabilir. Yapılan bazı çalışmalara göre, gazlı içecek tüketmeyen kişiler idrar yolları hastalılarına daha az yakalanıyor.

Günlük şeker tüketiminiz, 3 tatlı kaşığını geçmemelidir. Bir kutu gazlı içeceğin içinde 6 tatlı kaşığı şeker bulunur, diğer katkı ve koruyucu maddeleri hesaba katmıyoruz bile.

Gazlı içecekler rafine şekerden üretilir ve bu tür şekerler besin maddeleri bakımından eksiktir. Şeker vücudunuza girdiğinde, vücudunuz bu maddeyi emebilmek içip B vitaminine ihtiyaç duyar. Doğal olarak vücuduzdaki B vitaminini daha fazla harcamak zorunda kalır; bu durum da yorgunluğa, halsizliğe ve sindirimin kötüleşmesine neden olur.

Gazlı içecekler ve obezite

500 mililitre bir gazlı içeceğin günlük kalori tüketiminizin 10 katı olduğunu biliyor muydunuz? Doktorlar, içilen her gazlı içeceğin obeziteye yakalanma riskini yükselttiğini söylüyor.

Dişlere olan negatif etkileri

beyaz dişleriyle gülümseyen insan

Gazlı içecekler diş minesine zarar verir. Buna neden olan şey gazlı içecekte bulunan şeker ve gıda boyasıdır. Dişlerin parçalanmasına veya aşınmasına neden olan şey asittir ve gazlı içeceklerde yüksek miktarda asit bulunur. Gazlı içeceklerin pH seviyesi ortalama 2.4’tür; bu asit oranı dişinizdeki sert dokulara zarar vermeye yeter.

Gazlı içecekler ve kemikler

Sürekli olarak gazlı içecek tüketirseniz bir noktada vücudunuz kalsiyum emilimini durdurabilir ve böylece kemikleriniz yoğunluğunu kaybeder. Özellikle küçük çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenir, çünkü bu rahatsızlığa karşı yetişkinlere oranla daha savunmasızlardır.

Doktorlara göre kemik erimesine ayaklanma riski, yaşamınızın ilk birkaç yılında biriktirdiğiniz kemik kütlesinin miktarına bağlıdır. Çok miktarda gazlı içecek içmekten kaynaklanan düşük kalsiyum alımı, ergenlerde ve çocuklarda kemik kırılma oranını arttırıyor. Araştırmalar, rafine şeker ve aşırı kafein tüketiminin kalsiyum kaybında büyük bir rol oynadığını gösteriyor.

Kalp hastalıkları

kırmızı kalp ve gazlı içecekler

Araştırmalar, günde 1 litreden fazla gazlı içecek tüketen kişilerin, metabolizmayla ilgili hastalıklara yakalanma riskinin içmeyenlere göre %50 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu metabolik rahatsızlıkların zaman içinde kalp hastalıklarına ve diyabete dönüşme riski oldukça fazladır.

Gazlı içeceklerde bulunan maddeler

Bu içecekler birçok katkı maddesinden meydana gelir. Bu maddelerin bazıları, bu içeceklere sahip oldukları çekici rengi verir. Ancak gazlı içecekler, çocuklarda alerjiye ve hiperaktiviteye neden olabilir.

  • Karamel renklendirme: Bu çekici ton, kahverengi içecekler için kullanılır. Bu renk tonu, şekerin yüksek miktarda basınca maruz kalmasının ardından nitrat ve sülfit ile karıştırılmasıyla elde edilir. Bu maddeleri tüketmek, kan değerlerinizin değişmesine neden olur. Hatta bazı hayvan deneylerinde bu maddeler kansere bile neden olmaktadır.
  • Karminik asit, E120: Bu katkı maddesinin, hayvan deneylerinde büyümeyi engellediği tespit edilmiştir.
  • Tartrazin veya E102: Bu maddeyi aspirin gibi analjezik ilaçlarla karıştırmak, astıma, geniz akıntısına ve bazı kaşıntılı deri hastalıklarına neden olur.

Şekerli ve gazlı içecekleri diyetinizden tamamen çıkarmanıza gerek yok, içtiğiniz miktarı azaltmanız sağlığınız için yeterli olacaktır. Bu içeceklerin genel olarak sağlığınızı ve bazı önemli organlarınızı negatif yönde etkilediğini unutmayın. Gazlı içeceklerde bulunan kimyasal maddeler diyabeti tetikler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • El consumo diario de bebidas azucaradas podría inducir al hígado graso no alcohólico.  http://www.nutricion.org/noticias/noticia.asp?id=107
  • Las gaseosas dulces aumentan los depósitos de grasa peligrosos https://www.intramed.net/contenidover.asp?contenidoID=74270
  • Esparza-Olcina, M., & Gonzalez-Rodriguez, M. (2013). El consumo de bebidas azucaradas se asocia a obesidad. Evidencias En Pediatria.
  • Suh, H., & Rodríguez, E. (2016). Determinación del pH y Contenido Total de Azúcares de Varias Bebidas No Alcohólicas: su Relación con Erosión y Caries Dental. Odonto Investigacion.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.