Genital Mikoplazma: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genital mikoplazma, nispeten yakın zamanda keşfedilen bir cinsel yolla bulaşan bakteridir. Bu makalede, neden olduğu enfeksiyonun nasıl önleneceği de dahil olmak üzere her şey hakkında bilgi edinin.
Genital Mikoplazma: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 30 Kasım, 2020

Genital mikoplazma bir tür bakteridir. Muhtemelen Mikoplazma genitalium adını hiç duymadınız çünkü çok teknik ve bilimsel bir isimdir. Bu durumda, bilim adamları onu çok da uzun olmayan bir zaman önce keşfetti.

Genital mikoplazma nedir?

Genital mikoplazma 1981’de keşfedildi. O yıl, üretrit adı verilen bir durumdan muzdarip iki hastada tanımladılar. Bununla birlikte, duruma neden olan en yaygın mikrop olan bel soğukluğu mikrobundan kaynaklanmıyordu. Bununla birlikte, cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan bir bakteri olduğunu son zamanlarda doğruladılar. Tartışmalı olarak, 2015 yılında Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi‘nde yayınlanan çalışma bunu doğruladı.

Genel olarak, Mikoplazma genitalium, “mikoplazma” adı verilen bir bakteri ailesine ait bir bakteridir. Ayrıca, Mikoplazma pnömonisi ve Mikoplazma hominis bu aileye aittir. Bağımsız olarak yaşayabilen bilinen en küçük bakteridir. Ayrıca, bugüne kadar bildiğimiz tüm bakterilerin en küçüğüdür.

Genel olarak, bu bakteri insan hücrelerinde bir parazit gibi davranır. Solunum ve üreme sisteminin hücrelerini inhibe eder. Bu nedenle, bu bakteriden gelen bir enfeksiyonu teşhis etmek zordur. Bunun nedeni, tanı testlerinde kullanılan geleneksel mikroskoplarda görünmemeleridir. Ayrıca, sadece son derece uzmanlaşmış laboratuvarlarda yetiştirebilirler.

genital mikoplazma görüntüsü
Genital mikoplazma cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona neden olur.

Genital mikoplazma nedenleri

Bu mikoplazma ailesi içinde, Genital mikoplazma, insanların üreme sisteminin hücrelerinde yaşar. Bu nedenle, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilebilir. Bu nedenle cinsel uygulamalar ve ilişkiler yoluyla yayılır. Böylece, bakterileri taşıyan bir insan onu başka birine iletir.

Bakteri, vajinal, anal veya oral ilişki esnasında takas edilen sıvılar yoluyla bir konaktan diğerine yayılabilir. Bununla birlikte, bu sadece iki koşul karşılandığında oluşur: cinsel partnerlerden birine Genital mikoplazma ile enfekte ise. Sonrasında ise, cinsel ilişki sırasında yeterli koruma mekanizmaları kullanılmazsa yayılır (örneğin prezervatif gibi).

Genel olarak, bazı insanlar diğerlerinden daha fazla enfeksiyon riskine sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmayanlar, ve ayrıca, cinsel ilişki sırasında kullandıkları oyuncakları düzgün bir şekilde temizlemeyenler de daha yüksek risk altındadır.

prezervatif tutan adam
Prezervatif kullanmak, bu bakteriden enfeksiyonunu önlemek için en etkili yöntemdir. Cinsel ilişki sırasında bunları kullanmayanlar yüksek enfeksiyon riskine sahiptir.

Genital mikoplazma enfeksiyonunun belirtileri

Tipik olarak, bu bakteri saklanma eğilimindedir, çünkü küçüktür ve bir parazit gibi davranır. Enfekte olan kişi başlangıçta semptomlar göstermeyebilir. Genel olarak, bakterilerin belirti göstermesi bir ila üç hafta sürer.

Bununla birlikte, erkeklerde tezahür eden semptomları kadınlarda tezahür eden semptomlardan ayırmak önemlidir. Erkeklerde en yaygın olarak ortaya çıkan semptom “üretrit” olarak adlandırılan durumdur. Bu idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan tüp olan üretranın iltihaplanmasıdır. Kadınlarda en yaygın tezahür servisittir. Bu serviksin iltihabıdır.

Tipik olarak, enfekte erkekler aşağıdakilerden muzdarip olabilir:

 • İdrara çıkma esnasında ağrı veya yanma.
 • Kaşıntı.
 • İdrardan çok farklı üretral sekresyonlar.

Öte yandan, enfekte kadınlar aşağıdakilerden muzdarip olabilir:

 • Vajinal kaşıntı.
 • Pelvik bölgede ağrı.
 • Cinsel ilişki sırasında kanama.
 • Koku değişiklikleri ile artan vajinal akıntı.
 • İdrar yaparken rahatsızlık.

Son bilimsel çalışmalar Genital mikoplazma enfeksiyonunu, zamanında tedavi edilmezse infertilite ile ilişkilendirmektedir. Ayrıca, hamile kadınlarda, erken doğum veya düşüklere neden olabilir.

Tedavi

Teşhis edilmesi zor olduğundan, tıbbi protokoller cinsel yolla bulaşan hastalık belirtileri olan hastalar için ampirik bir tedaviyi önerir. Başka bir deyişle, doktorlar teşhis testi sonuçlarını almadan önce antibiyotik reçete etmelidir. Tipik olarak, bunu en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalık patojenlerini öldüren ilaçlarla yaparlar.

Yukarıda listelediğimiz semptomları olan bir kişi muhtemelen iki farklı çeşit antibiyotik alacaktır. Tipik olarak, bu, tek bir dozdan yedi güne kadar değişebilen bir tedavi rejimini içerir. Bununla birlikte, bu ampirik tedaviden sonra semptomlar devam ederse, doktor ikinci bir tur farklı antibiyotik reçete edecektir.

Antibiyotiklere ek olarak, tedavinin önemli bir kısmı cinsel aktivitenin askıya alınmasıdır. Hastalar doktorları enfeksiyonun gittiğini onaylayana kadar cinsel ilişkiye girmemelidir. Ayrıca, enfekte kişinin cinsel partnerinin veya partnerlerinin tedavi görmesini sağlamak da önemlidir. Bu, yeniden bulaşmayı önlemeye yardımcı olur.

İlginizi çekebilir ...
Daha İyi Bir Cinsel Yaşam İçin 5 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Daha İyi Bir Cinsel Yaşam İçin 5 İpucu

Cinsel ilişki. Bazen bu konu hakkında konuşmak zor olabilir. Üstelik, bazen gerçeklerden daha çok şehir efsaneleri ve mitler vardır...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sethi S, Zaman K, Jain N. (2017). Mycoplasma genitalium infections: current treatment options and resistance issues. Infect Drug Resist. 2017 Sep 1;10:283-292. doi: 10.2147/IDR.S105469. PMID: 28979150; PMCID: PMC5589104.
 • Short VL, Totten PA, Ness RB, Astete SG, Kelsey SF, Haggerty CL. Clinical presentation of Mycoplasma genitalium Infection versus Neisseria gonorrhoeae infection among women with pelvic inflammatory disease. Clin Infect Dis 48:41-47, 2009.
 • Mayer G. (2012). Mycoplasma y Ureaplasma. University of South Carolina School of Medicine. Microbiology and Inmunology. Bacteriology. Chapt 19. Disponible en: http://pathmicro.med.sc.edu/mayer/myco. htm. Acceso: 4 de diciembre de 2012.
 • Taylor-Robinson D, Ainsworth JG, McCormack WM. Genital mycoplasmas. In: Holmes KK, Sparling, PF, Mardh P-A, et al. Sexually transmitted diseases. McGraw-Hill, Nueva York, pp. 533-548, 2004.
 • Sonnenberg, P., Ison, CA, Clifton, S., Field, N., Tanton, C., Soldan, K., Beddows, S., Alexander, S., Khanom, R., Saunders, P., Copas , AJ, Wellings, K., Mercer, CH y Johnson, AM. (2015). Epidemiología de Mycoplasma genitalium en hombres y mujeres británicos de 16 a 44 años: evidencia de la tercera Encuesta Nacional de Actitudes Sexuales y Estilos de Vida (Natsal-3). Revista Internacional de Epidemiología, 44 (6), 1982–1994. https://doi.org/10.1093/ije/dyv194

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.