Gerçek Tutkunuzu Keşfetmek için Yedi İpucu

Gerçek tutkunuzu bulmak, hayatınızdan memnuniyetinizi belirleyecek bir süreçtir. Bu yazımızda, gerçekten sevdiğiniz şeyi nasıl keşfedeceğiniz konusunda bazı pratik tavsiyeler vereceğiz.
Gerçek Tutkunuzu Keşfetmek için Yedi İpucu

Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2021

Gerçek tutku, bir şeye duyulan sevgiden kaynaklanan duygu, his ve dürtüdür. Olağanüstü performans gösterebilmeniz için yeteneklerinizi büyüten güçtür. Bunun nedeni, optimum performans için güçlü bir uyarıcı olması ve herkesin oraya ulaşmak istemesidir. Gerçek tutkunuzu keşfetmek çok önemlidir.

Her insanın tutkusunu bulma zamanı farklıdır ve çoğu durumda gerçekleşmez bile. Bu, vasat bir günlük yaşam olarak karşımıza çıkar. Kısacası, iyi haber, gerçekten tutkulu olduğunuz şeyi keşfetme şansınızı artırmanın yolları olmasıdır.

Ne olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Gerçek tutkunuzu keşfetmek, başarılı olmak için önemlidir

Tutkunuzu bulmadan önce veya onu bulma yolu zorlaştıktan çok sonra, hayatta arzu ettiğiniz başarının gerçekten ne kadar önemli olduğunu merak ediyor olmalısınız.

Özünde, başarının bir hedef olmadığını, varoluş boyunca uzanan bir yol olduğunu anlamalısınız. Buna karşılık tutku, başarının peşinden koşmanıza izin veren motordur. Tutkulu olduğunuz şeye erişmenin üstünlüğü, hedef için çabalamak için sürekli motive edici enerjiye sahip olmanızdır. Böylece, devam etmenizi sağlayacaktır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, zevk almadığınız şeyleri yapmak için günlük çaba size işkence gibi gelmeyecektir. Bunun nedeni, herhangi bir ilerlemeden memnun kalmanızdır. Yukarıdakilerin tümü, stres seviyelerini azaltarak fiziksel ve zihinsel sağlık için olumlu sonuçlara sahiptir.

Gerçek tutkunuzu keşfetmek için yedi ipucu

Buradaki amaç, tutkulu olduğunuz şeyi bulmaktır. Bu nedenle, arama süresini kısaltmak için yüksek düzeyde etkililiğe sahip ipuçları topladık. Artık hayallerinizin peşinden gitmeye başladığınızda bahaneleri geride bırakacaksınız.

çimlerde oturmuş düşünen adam
Tutkulu olduğunuz şeyi bulmak, çaba gerektiren ve bazı faydalı ipuçlarını takip eden uzun bir yoldur.

1. Çocukluğunuza göz atın

Varlığınızın saflığı ve gerçeği, yaşamın ilk aşamalarındadır. Bu amaçla, o zamanlar sevdiğiniz şeylere geri dönmek, her zaman sahip olduğunuz tercihlerin mükemmel bir göstergesidir.

Doktor olmak mı istediniz? Arkeolojiyle uğraşmak mı istediniz? Böceklerle ilgileniyor muydunuz? Bunların hepsi size yol göstermeye başlayan ipuçlarıdır.

Çocukların erken evrelerinde çeşitli tercihleri olduğu doğru olsa da, önceliklerini belirlemek aslında oldukça kolaydır.

2. Dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulun

Beyin her şeyle ilgilenme konusunda olağanüstü bir iş çıkarır. Ancak çevreden gelen aşırı gürültü ve dikkat dağınıklığı bizi konsantre olmaktan alıkoyar.

Bu nedenle, tutkulu olduğunuz şeyleri keşfetmek için aşırı sosyal ağ veya video izleme gibi atıl faaliyetlerle ilgili alışkanlıkları değiştirmek en iyisi olabilir.

Tüm bilgisayarlar kapalı, gürültüsüz ve rutininizin arkasına gizlenmiş gerçek doğanızı yeniden keşfetmeye yetecek kadar huzur ve sessizlikle geçireceğiniz günde 30 dakika ile 1 saat arasında bir “farkındalık zamanı” belirleyin.

3. Deneyin ve keşfedin

Her gün aynı aktiviteleri yapmak, gerçek tutkunuzu bulma konusunda başarılı olma ihtimalinizi ortadan kaldırır. Bu zararlı döngüden kurtulmanın iyi bir yolu, her ay çeşitli kurslara katılmaktır. Bu, daha kısa sürede olumlu bir sonucu destekleyen bir deneme yanılma senaryosu oluşturur.

4. Arama yaparken sakin olun

Neye tutkulu olduğunuzu bulmak için sihirli bir formül yok. Başarı için yaklaşık bir zaman çerçevesi de yoktur.

Bu nedenle, soğukkanlılık ve sabır, istenen sonucu elde etmek için üzerinde çalışılması gereken özelliklerdir. Bu nedenle, son tarihler belirlemeyin veya aciliyet hakkında düşünmeyin, çünkü bu çok değerli bir şeyle, gerçek tutkunuzla ilgilidir.

Yukarıdakiler, denediğiniz yeni etkinliklere yeterli zaman ayırmayla da ilgilidir. Başka bir deyişle, ne yapabileceğinizi keşfetmeden önce pes etmeyin.

5. Yaşınızın önemli olmadığını unutmayın

Yaş, gerçek tutkunuzun ne olduğunu bulmak için koşullandırıcı bir faktör değildir. İlk adımı atacak cesareti bulmak, toplumun bazı eskimiş engelleri nedeniyle zor olabilir.

Aslında, herhangi bir engeli, özellikle de kendi kendinize empoze ettiklerinizi bir kenara bırakarak, zevklerinizi elde etmeye ve gerçekleştirmeye olanak tanımalısınız. Bunun için asla geç değildir!

6. Gerçek tutkunuzu bulmaya odaklanın

Tutkulu olduğunuz şeyi yapmanın kolay ve keyifli olacağı efsanesini unutmalısınız. Bunun nedeni, üstlendiğiniz herhangi bir faaliyette her zaman uygunsuzlukların olacağıdır.

Bunun ötesinde, bunların geçici anlar olduğu gerçeğine odaklanın. Bunu anlamak motivasyonu korumayı kolaylaştıracaktır.

Bir kişinin gerçek tutkusunun ne olduğunu zaten bildiği bir senaryo olabilir, ancak olumsuz durumlar ilham kaynağı hakkında şüpheleri tetikler. Kısacası, objektif olarak ele almak ve anında karar vermemek, onu çözmenin en iyi yoludur.

7. Aşınma ve yıpranmayı kontrol edin

Tutkunuzu hem aramak hem de elde etmek zor olabilir. İşletmenin dürtüsü sürdürülemez tükenmeye yol açabilir.

Bu nedenle, kendinize iyi bakmanız ve sağlığınıza ve iyiliğinize öncelik vermeniz her zaman çok önemlidir.

duvara dayanmış bir şeyler içen kadın
Sakin kalmak, kendinizi rutinden ayırmanın ve gerçekten tutkulu olduğunuz şeyi aramanın anahtarıdır.

Gerçek tutkunuzu keşfetmek için son düşünceler

Yukarıda bahsedilen yedi ipucunun yanı sıra ekstra bir ipucu daha var ve bu da aşağıdaki soruları sormak ve cevaplarınızı derinlemesine analiz etmektir:

 • Para bir sorun olmasaydı, zamanınızla ne yaparak geçirirdiniz?
 • Hangi aktiviteler yaratıcılığınızı artırır?
 • Ayrıca ne tür insanlara hayransınız?
 • Geri dönüp yeniden yapabilecek olsanız şu anki mesleğinizi seçer miydiniz?
 • Boş zamanlarınızda ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz?
 • Hayatınızdan zevk alıyor musunuz?

Tutkulu olduğunuz şeyi bulma görevi kişiseldir ve belirli beklentilere bağlı olarak sürekli değişir. Bir grup insan için başarının formülünü bulması zordur, ancak bunu başarmanın en iyi yolu azimdir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Robinson K. Encuentra tu elemento: El camino para descubrir tu pasión y transformar tu vida. Penguin Random House Grupo Editorial España. 2013.
 • Freire A. Pasión por emprender: de la idea a la cruda realidad. Editorial Norma. 2005.
 • Calle R. En busca del ser. Grupo Anaya Comercial. Sendas Series. 2003.
 • Moore T. Un trabajo con alma: La alegría de descubrir cuál es tu misión en el mundo (crecimiento personal). Editorial Urano. 2008.
 • Monbourquette J. Cómo descubrir tu misión personal. Editorial San Pablo. 2009.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.