Evden Verimli Çalışmak İçin Üç Yol

Evden sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışmak mümkün mü? Bu gerçekten diğer herhangi bir çalışma biçimi gibi. Ancak, bunun da negatif ve pozitif yanlarını değerlendirmeniz gerekli.
Evden Verimli Çalışmak İçin Üç Yol

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Evden çalışmayı seçmemizin sebepleri insandan insana değişebilir. Bunun nedeni piyasadaki fırsatların daha az olması, ya da çalışmamızı güncel zamanlara ya da son zamanlardaki COVID-19 salgınına uyarlamamız gerekmesi olabilir. Durum ne olursa olsun; bu fikirler, ipuçları ve stratejiler faydalı olacaktır.

Evden Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Akşam saatlerinde evden çalışan bir adam.
Evden yürütülen bir iş kurmadan önce artı ve eksileri tartmalısınız ki bunları nasıl ihtiyaçlarınıza göre uyarlayacağınızı bilin.

Evden üretken ve sağlıklı bir şekilde çalışmanıza yardımcı olacak çeşitli olanaklar vardır. Bir yandan ev yapımı objeler, mutfak eşyaları, kıyafetler ve benzeri şeyler satmayı tercih edebilirsiniz. Diğer yandan, insanlara bakım sağlamak ya da özel ders vermek gibi çeşitli görevler yapmanız da mümkündür. Bunlar yetmiyormuş gibi, eğer online hizmetler ve işletmeleri de katarsanız olasılıklar katlanarak artar.

Evden gelir elde etme kararını vermek ilginç bir sorumluluk ve hem artıları hem de eksileri olan bir durumdur. Birçok insan halihazırda evden çalışmaktadır. Ayrıca, haftanın birkaç gününü evden çalışarak geçiren insanlar da vardır.

Durum ne olursa olsun, avantaj ve dezavantajlara bir göz atmak problemleri öngörmenize ve çözümlerin keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir:

Evden Çalışmanın Avantajları

 • Trafikten kaçınacaksınız, kirliliği engellemeye yardımcı olacaksınız ve ulaşım maliyetlerini (ayrıca oraya varmak için harcadığınız süreyi) kendinize saklayabileceksiniz.
 • Aileniz ile daha fazla zaman geçirebileceksiniz.
 • Kendi istediğiniz saatlerde çalışabileceksiniz.
 • Para biriktirebilecek ve diğer maliyetleri kesebileceksiniz.
 • Yemeklerinizi evde hazırlayabileceksiniz.
 • İstediğiniz zaman ara verebileceksiniz ve hatta programınıza bir egzersiz rutini bile katabileceksiniz.
 • Eğer evde yalnız oluyorsanız kalabalık bir ofiste olduğundan daha iyi bir şekilde konsantre olabilirsiniz. Bu içe dönük insanlar için harikadır.

Evden Çalışmanın Dezavantajları

 • Eğer evde başka biri varsa mahremiyetinizi kaybedebilirsiniz.
 • İnsanlar kalıcı bir şekilde tatilde olduğunuzu düşünebilir.
 • İdeal olarak, ayrı bir çalışma ortamına ihtiyaç duyarsınız. 
 • Aşırı çalışma eğilimi yaşayabilirsiniz (öz disiplin stres konusunda size yardımcı olacaktır).
 • Çevrimiçi ortamda çok fazla zaman geçirseniz bile dış dünya ile olan iletişiminizi kaybedebilirsiniz.
 • Bazı yaygın şirket avantajlarını kaçırmanız mümkündür.

Bu yazımızı da ilginç bulabilirsiniz: Erken Kalkmak Neden Faydalıdır?

Üretken ve Sağlıklı Bir Çalışma Stili Bulmak

Avantaj ve dezavantajları dengeleyebilmek için ilk yapmanız gereken şey kendiniz için mükemmel olan çalışma stilini bulmaktır. Öncelikle kendi marka ya da ürününüzü geliştirmek mi istiyorsunuz, yoksa evden çalışmanıza izin veren bir şirket mi aramak istiyorsunuz, buna karar vermelisiniz. Ek olarak, bu işin türünün sanal, bir zanaat ya da bir hizmet olabileceğini unutmayın. Herkes kendi özgün satış noktasına sahiptir.

Aşağıda evden çalışmak için bir dizi farklı seçenek sunacağız, böylece yarın hemen başlamak için bir ya da daha fazla seçeneği kolayca bulabileceksiniz.

Evden Verimli Çalışmak ve Sağlıklı Olmak İçin Üç Fikir

1. Uzaktan Çalışmak

Online alışveriş yapan bir kadın.
Ürün satın alma gibi çeşitli konular üzerine çevrimiçi bir işletme yaratabilirsiniz.

Uzaktan yapılan işler, çevrimiçi iletişim kullanılarak üçüncü partiler için yapılan işlerdir. Ödemeler bir banka hesabına ya da PayPal tipli ödeme platformları aracılığı ile gerçekleştirilir. Genel olarak, bu tür bir iş herhangi bir sözleşme ya da yan haklar olmadığı anlamına gelmez. Ancak bu faydalar henüz çok yaygın değildir.

Eğer serbest çalışma kontrol altında değilse, ki bu da son derece yaygındır, genellikle sağlık sigortası, ücretli tatil ya da sözleşmelerde belirlenen şekilde ödenen bir ücret söz konusu değildir. Ancak bu işsizlik krizi için geçici bir teşvik görevi görebilir.

Bu yazımızı da ilginç bulabilirsiniz: Büyük Başarılar Hedeflediğinizin 7 Göstergesi

2. Bir Girişimci Olun

Toplantı yapan çalışanlar.
Kendi şirketinizi yaratabilirsiniz.

Girişimci olmak çok daha büyük bir zorluktur. Ancak, şüphesiz ki son derece faydalı da olabilir. Eğer mükemmel ürüne sahipseniz ve iyi bir şekilde reklam yapabiliyorsanız büyük şirketler ile rekabet bile edebilirsiniz. Bu şirketler sadece sattıkları ürünlere sahip olmak ile kalmaz, ürünleri için gereken hammaddeleri de üretebilirler ve ülkelerin önerdiği vergi indirimlerini tercih ederler.

Bunu yapabilmek için işinizin orijinal olması gerekir. Ayrıca ürününüzün ne olduğunu ve hedef kitlenizin kim olduğunu da tam olarak bilmelisiniz. Genel olarak, ürününüz ya da hizmetinizin özgün satış noktası ile ilgili açık olmanız önemlidir. Böylece piyasaya katılmanız çok daha kolay olacaktır.

3. Üçüncü Parti Hizmetler Sunmak

Son olarak, fiziksel bir alana ihtiyaç duymadan dersler, kurslar ya da bakım hizmetleri önerebilecek insanlar için bu seçenek son derece uygulanabilir bir yoldur. Birçok öğretmen enstitülerde öğretim vermeye bir ara verip kendilerini özel ders vermeye adama kararı alabilir.

Diğer işlerin yanı sıra evde çocuklar ile çalışmak da, güvenlik ve hijyen koşulları yerinde olduğu sürece genellikle uygun bir seçimdir.

Genel olarak, evden çalışmak birçok insan için bir seçene olabilir. Hatta, geleneksel iş gücü piyasasından ayrılmak, üretken ve sağlıklı bir iş yaratmak ve kendi patronunuz olmak çok hoş bir yaşam stili olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.