Erken Kalkmak Neden Faydalıdır?

Erken Kalkmak Neden Faydalıdır?

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2018

Pek çok insan erken kalkmakta zorlanır. Erken kalkmak, yıllarca çalıştıktan sonra bile insana zor gelebilir. Ancak hayattaki diğer her şeyde olduğu gibi, bardağın dolu tarafını görmek gerekir.

Bu nedenle size erken kalkmanın bazı faydalarından bahsedeceğiz. Bunun sayesinde erken kalkmaya daha fazla motive olmanızı ve bundan daha fazla zevk almanızı umuyoruz.

Zaman yönetimini geliştirir

birlikte yemek

Belki genelde geç kalkıyorsunuzdur ve ardından her şeyi yetiştirebilmek için acele ediyorsunuzdur. Bunun sonucunda ya bazı şeyleri yetiştiremiyorsunuzdur, ya da yapılması gerekenleri gerekli özende halledemiyorsunuzdur.

Tabi bunların yanında, bir de kendinizi strese sokuyorsunuzdur. Diğer yandan, eğer erken kalkarsanız yapmanız gereken her şeyi yetiştirebilirsiniz ve bunları daha huzurlu bir şeklide halledebilirsiniz.

Rahat bir banyo yaparsınız, o gün giymek istediğiniz kıyafetleri acele etmeden seçebilirsiniz, kendiniz ve aileniz için lezzetli bir kahvaltı hazırlarsınız ve işe erken gidebilirsiniz. Kısacası, evden çıkmadan sevdiğiniz her şeyi yerine getirebilirsiniz.

Cildinize özen göstermiş olursunuz

boyun ağrısı

İlk olarak, eğer iyi bir uyku çekmezseniz, cildinizde kırışıklıklar ve lekeler oluşma olasılığı artar. Cildiniz nemsiz ve daha az esnek görünür. Bu nedenle erken kalmak, daha az uyumak şeklinde yorumlanmamalıdır. Bu daha erken yatmakla da alakalıdır.

Erken kalkmak huzur verir

sandalyede okuyan kadın

Eğer gün içerisinde yapmanız gereken pek çok şey varsa, bunları sabah halletmeniz daha kolay olur. Arabaların, çocukların, konuşan insanların gürültüsü ve sizi rahatsız edebilecek veya dikkatinizi dağıtabilecek diğer gürültüler söz konusu olmayacaktır.

Örneğin sabahleyin kitap okumak, akşam okumaktan daha verimlidir; çünkü gündüz tüm enerjiniz depolanmış olur ve daha huzurlu olursunuz.

Daha iyi kahvaltı edin

sağlıklı kahvaltı

Çoğu zaman sabah bir şeyler yeme isteği, yerini hızlıca bir fincan kahve içmeye ve belki bir meyve yemeye bırakır. Ama eğer erken uyanırsanız, vücudunuzun gün içerisinde ihtiyacı olan kalori miktarını rahat bir şekilde alabileceğiniz sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz. İdeal bir kahvaltı yağ, lif ve mineraller içerir.

Egzersiz

egzersiz yapmak

Günün herhangi bir saatinde gerçekleştireceğiniz egzersiz faydalıdır; ancak sabahleyin gerçekleştireceğiniz egzersiz metabolizmanızı hızlandırır ve zihinsel yeteneklerini keskinleştirir.

Sabahları, vücudunuzun en iyi dinlenmiş olduğu ve fiziksel efor için en hazır olduğu zamandır. Artık sabah erken kalkmanın faydalarını öğrenmiş oldunuz.

Ancak günlük rutininizde değişiklikler yapmak o kadar kolay olmaz. Bu nedenle aşağıdaki adımları takip etmenizi öneriyoruz. Böylece günler geçtikçe erken kalkmak daha kolay olur.

Değişimi yavaşça gerçekleştirin

Aklınızda bulundurmanız gereken önemli bilgi, değişimi yavaşça gerçekleştirmeniz gerektiğidir. Uyku alışkanlığınızı yavaşça, örneğin her zamankinden 10 dakika daha erken kalkarak gerçekleştirin.

Aynı şekilde her zamankinden 10 dakika erken yatın. Bunu her gün tekrarladıkça kısa bir süre içerisinde günlük aktivitelerinize daha erken başlayabileceğiniz ve işlerinizi huzur içerisinde yapabileceğiniz şekilde erken kalkabilirsiniz.

Alarm saatini uzakta tutun

İnsanlar çoğu zaman alarm çalınca bunu bilinçsizce kapattıkları için uyumaya devam ederler. Benzer bir şekilde, 5 dakika daha uyumak için susturma düğmesine basabilirler ve beş dakika sonra bunu yine tekrarlayabilirler.

Bu nedenle alarm saatini yataktan uzanamayacağınız bir yere yerleştirmekte yarar vardır. Tercihen ayağa kalkmanızı gerektirecek bir yere yerleştirin. Böylece kalktığınızda kendinizi daha uyanık ve güne daha hazır hissedersiniz.

Pozitif düşünün

Başta da belirttiğimiz gibi, bardağın dolunu tarafını görmeniz gerekir. Erken kalkmayı yapmak zorunda olduğunuz bir şey olarak görmeyin. Erken kalktığınızda yapabileceğiniz onca şeyin değerini görün.

Örneğin, bir hobiniz varsa; ama yoğunluktan gün içerisinde buna vakit ayıramıyorsanız, erken kalmak bunun için en iyi çözüm olacaktır. Artık erken kalkmak için hazırsınız!

İlginizi çekebilir ...
Enerji Seviyenizi Anında Yükselten Sağlıklı Alışkanlıklar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Enerji Seviyenizi Anında Yükselten Sağlıklı Alışkanlıklar

Enerji seviyenizi yükseltmek için birkaç alışkanlığınızı değiştirmeniz ve onların yerine sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz yeterli olacak.  • Gibney, M. J., Barr, S. I., Bellisle, F., Drewnowski, A., Fagt, S., Hopkins, S., … & Vieux, F. (2018). Towards an evidence-based recommendation for a balanced breakfast—a proposal from the international breakfast research initiative. Nutrients, 10(10), 1540. https://www.mdpi.com/2072-6643/10/10/1540
  • Seo, D. Y., Lee, S., Kim, N., Ko, K. S., Rhee, B. D., Park, B. J., & Han, J. (2013). Morning and evening exercise. Integrative medicine research, 2(4), 139-144. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5481716/