Evden Çalışırken Aktivite ve Rutinler

Evden çalışırken, programlarınızı planlamak ve bazı rutinler oluşturmak iyi bir fikirdir. Bu yazıda size bazı önerilerde bulunacağız.
Evden Çalışırken Aktivite ve Rutinler

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Şu anda, birçok insan koronavirüs pandemisi nedeniyle evden çalışıyor. Buna genellikle uzaktan çalışma veya online çalışma denir. Bu, kişinin tüm iş görevlerini bilgisayar kullanarak veya başka bir şekilde işyerinde bulunmadan yapmaya devam ettiği anlamına gelir.

Ancak, evden çalışma her zaman kolay değildir. Bazı işlerde bu seçeneği kullanma şansınız bile yoktur. Bu arada, bunu yapanlar da bu şekilde çalışmanın da zorlukları olduğunu biliyorlar. Evde doğru bir rutini takip edebilmek daha karmaşıktır, çünkü programımızda daha fazla özgürlüğe sahibiz ve diğer faaliyetlere katılmak daha kolaydır. Daha fazla dikkat dağıtıcı unsur vardır ve konsantrasyon seviyesi genellikle belirgin şekilde azalır.

Bu nedenle, bu makalede, karantina günlerini geçmenize yardımcı olabilecek bir dizi egzersiz ve rutin açıklayacağız. Bu şekilde, tüm görevlerinizi yerine getirememe riski olmadan evden çalışmaya devam edebileceksiniz.

Evden çalışırken gerekli koşullar

evden çalışması gerekirken müzikle dikkati dağılmış kadın
İşlerin verimli kalması için işverenler veya şirketlerle belirli koşullar oluşturmak önemlidir. Ayrıca, iyi iletişimi sürdürmek de önemlidir.

Evden çalışabilmek için şirketiniz veya patronunuzla tatmin edici bir anlaşmaya varmanız önemlidir. Yapmanız gereken işe, herkesin birbirleriyle nasıl iletişim kuracağına ve beklenen sonuçlara karar vermeniz gerekir.

Evden çalışırken her zaman bağlı ve erişilebilir olmanız önerilir. Bu şekilde, aynı şirketin ilgili tüm üyeleri birbirleriyle iletişim kurmaya devam edebilirler. Bunu yapmak için iyi bir internet bağlantısı hayati önem taşır. Ayrıca, birçok çevrimiçi platform uzaktan etkileşim kurmamıza izin verir. Örneğin, Skype veya Google Hangouts gibi görüntülü arama programları konferans veya toplantı düzenlemeyi mümkün kılar. Aynı şey Whatsapp için de geçerlidir.

Aslında bu çok önemli bir noktadır. Uzmanlar ekipler için günde en az üç video konferans toplantısı önermektedir. Bu aşırı gibi görünse de, sabah işe başlamak, gün boyunca iş durumunu takip etmek ve daha sonra günü bitirmek için yararlı olabilir.

Uzaktan çalışma için doğru yeri seçmek

Çalışacağınız yer çok önemlidir. Evdeyken, alanlarınızı doğru bir şekilde bölmeniz gerekir. Dinlenme ve eğlence alanlarını çalışma alanlarıyla karıştıramazsınız.

Kendi ofisinizi seçerken, daha önce de belirttiğimiz gibi, iyi bir internet kapsama alanına sahip olması gerektiğini dikkate almanız gerekir. Ayrıca, yakınınızda ve elinizin altında, kağıt, tükenmez kalemler, bilgisayarınız ve benzeri ihtiyacınız olan her şeye sahip olmanız gerekir. İşinizi yatakta ya da koltukta yapmak çok tavsiye edilmez. Benzer şekilde, çalışma alanının yakınında televizyon gibi dikkat dağıtıcı şeyler bulundurmaktan kaçınmalısınız. İdeal olarak, görevlerinizi yerine getirmek için her gün aynı alanı kullanmanız gerekir, bu nedenle iş için ayırdığınız alan her zaman kullanılabilir olmalıdır.

Evde çocuklar varsa, onlar için de bir rutin oluşturmak en iyisidir. Onları kitaplar veya ödevlerle meşgul tutmak, daha iyi konsantre olmalarına yardımcı olacaktır. Ancak, tıpkı okuldayken olduğu gibi mola vermeleri de önemlidir.

Programınızı tasarlayın

masada oturmuş, yazı yazarak işini yapan kadın
Bütün işlerinizi tamamlamak için bir çalışma programı düzenlemeniz şarttır. Ayrıca, egzersiz gibi sağlıklı alışkanlıkları korumak iyi bir fikirdir.

Evden doğru şekilde çalışabilmek için, tıpkı herhangi bir yüz yüze işte olduğu gibi, sabit bir programa sahip olmanız tavsiye edilir. Ana fikir, işe başlamadan önce duş almak ve giyinmek gibi normal kişisel hijyen rutinlerine devam etmektir. Bu küçük ayrıntılar, normal görevlerinizi yerine getirmeniz gerektiğinin farkında olmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, iyi konsantre olabiliyorsanız, evden çalışma ile daha fazla boş zamanınız olacaktır. Günlük yaşamınıza bir egzersiz rutini katmaktan çekinmeyin. Egzersiz, performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca zihninizi temizlemenize ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur.

Evden çalışmanın bir anlamda bir yaşam tarzı olduğunu ve tüm rutin ve alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.