Koronavirüs: Evinizi Temizleme ve Dezenfekte Etme Önerileri

Dünyadaki koronavirüs salgını nedeniyle evinizi temizlemek ve dezenfekte etmek her zamankinden daha önemli hale geldi. Bu yazımızda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
Koronavirüs: Evinizi Temizleme ve Dezenfekte Etme Önerileri

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2020

Evinizi temizlemek ve dezenfekte etmek enfeksiyon riskini önlemek için çok önemlidir. Bu nedenle ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) bu konuda bize yardımcı olabilecek önerilerde bulundu.

Bu günlerde, evinizi temizlemek ve dezenfekte etmek için önemli önerileri öğrenmek iyi bir fikirdir. Koronavirüs sorunu ile ilgili olarak, enfeksiyon ve yayılma riskini azaltmak için evlerimizde neler yapabileceğimizi bilmemiz gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı hastalık olan COVID-19, yakın temas olduğunda kişiden kişiye yayılabilir. Bulaşma, enfekte olmuş bir kişinin burnundan veya ağzından solunum sırasında çıkabilen damlacıklar aracılığıyla gerçekleşir. Damlacıklar ayrıca enfekte kişinin yakınındaki yüzeylere ve nesnelere de düşebilir; ve bunun sonucunda bu nesneler de enfeksiyon riski taşımaya başlarlar. Bu durumlarda, sağlıklı bir birey bu nesnelere temas ettikten sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunduğunda enfekte olabilir.

Bu nedenle, genel temizliğin doğru yapılması da önemlidir.

Peki ne yapmalıyız?

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Koronavirüs: Cep Telefonunuzu Nasıl Temizlersiniz

Evinizi temizlemek ve dezenfekte etmek: Nasıl yapılır?

Evinizi temizlemek ve dezenfekte etmek için olan bu stratejiler, farklı yüzeylerde bulunabilecek virüslerin hayatta kalmasını sınırlamayı amaçlamaktadır. Özellikle Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) COVID-19 konusundaki önerilerine değinecek olsak da, bu öneriler diğer bulaşıcı süreçleri önlemeye de yardımcı olabilecek kılavuzlardır.

Genel olarak, evin yeterli bir şekilde temizlenmesi refah ile eş anlamlıdır. Enfeksiyonların bulaşmasını kolaylaştırabilen mikropların, kirin ve her türlü pisliğin giderilmesini sağlar. Ayrıca, dezenfektan ürünleri ile birlikte, bu yüzeylerde bulunan mikropları öldürmeye yardımcı olur.

Bunu ayrıntılı olarak inceleyelim.

laptopunu kullandığı masayı silen kadın
Evin temizliği ve dezenfeksiyonu, sürekli temas ettiğimiz tüm yüzeylerle başlamalıdır.

Evde rutin temizlik ve dezenfeksiyon

Genellikle, gün boyunca, evdeki belirli yüzeylerle sürekli temas ederiz. Masalar, kapı kolları, ışık açma-kapama düğmeleri, tuvaletler, musluklar ve benzeri noktaları iyi dezenfekte ettiğimizden emin olmak önemlidir.

Neden dezenfeksiyon?

Çünkü yüzeysel temizlik yeterli değildir.

Bu bağlamda CDC, her yüzey için uygun EPA onaylı ev temizlik maddeleri ve dezenfektanları kullanmanızı tavsiye eder. Bu nedenle, ideal olarak, etiket üzerindeki bilgileri okumak için birkaç dakikanızı ayırmalısınız. Bu, onların doğru kullanımlarını öğrenmeniz açısından önemlidir.

İzolasyonda yaşam: Dikkat edilmesi gerekenler

COVID-19 enfeksiyonu olduğundan şüphelenildiği veya enfeksiyonun varlığı onaylandığı için evlerinde izolasyonda olan kişiler için, CDC temizlik bakımından sıkı önerilerde bulunmuştur. Bu bağlamdaki özel talimatları, izole edilmiş kişinin ayrı bir odada, diğer aile üyelerinden mümkün olduğunca uzakta kalmasıdır.

Bu durumlarda bakıcılar ve hastalar için bazı genel yönergeleri aşağıda listeledik:

  • Önceki bölümde belirtilenler gibi sürekli temas ettiğiniz yüzeylerin günlük olarak temizleyin ve dezenfekte edin.
  • Tüm aile üyelerinin banyo ve kişisel eşyalarını, özellikle de hasta kişinin eşyalarını daha dikkatli bir şekilde yıkayın. Buna havlular, yatak takımları, kıyafetler ve benzerleri dahildir.
  • Çocuk, engelli veya dezenfektanlarla temas edemeyen biri olmadığı sürece, bakıcı izole kişi için kişisel temizlik ürünleri sağlamalıdır.
  • Evde sadece bir banyo varsa, her kullanımdan sonra kullanan kişi tarafından temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koronavirüs Gibi Vakalarda Karantina Neden Gereklidir?

Diğer temizlik ve dezenfekte etme önerileri

elinde eldivenle klozet temizliği yapan kişi
Hasta bir kişi veya hasta olduğundan şüphelenilen bir kişinin temas ettiği tüm nesneler uygun ürünlerle dezenfekte edilmelidir.

Evde temizlik ve dezenfekte etme işlemi sırasında uygulayabileceğimiz başka önleyici tedbirler de vardır. Bunları hem viral enfeksiyon şüphesi durumunda, hem de onaylanmış vakalarda uygulamalısınız. Unutmayın, bu öneriler sadece mevcut COVID-19 durumunda değil, aynı zamanda benzer türde bir enfeksiyon riski olan her durumda uygulanmalıdır:

  • Yüzeyleri temizlerken ve dezenfekte ederken tek kullanımlık eldiven takın. Bu eldivenler sadece bir kez kullanılmalıdır. Eldivenleri çıkardıktan sonra eller en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile iyice yıkanmalıdır.
  • Bazı yüzeyleri temizlemek için seyreltilmiş bir ev tipi çamaşır suyu çözeltisi kullanabilirsiniz, ancak havalandırma ve kullanım talimatlarını izleyin. Bu çözeltiyi bir litre su başına 1.5 yemek kaşığı klor karıştırarak hazırlayabilirsiniz.
  • Halı ve kilim gibi yumuşak veya gözenekli yüzeyleri uygun temizlik ürünleriyle düzenli olarak temizleyin. Ayrıca, bu eşyaları sıcak su ile yıkamak iyi bir fikirdir.
  • Hasta kişinin kirli giysilerini tutarken eldiven takın. Bu giysiler silkelenmemeli ve mümkünse çok sıcak suda yıkanmalıdır.

Son öneriler

Son olarak, optimum el hijyeni sağlamanın önemini hatırlamak önemlidir. Ellerinizi günde birkaç kez sabun ve su ile yıkamak, her türlü enfeksiyon ve yayılma riskini azaltmanın anahtarıdır. Evde hasta insanlar varsa herkes ellerini mutlaka yıkamalıdır.

Ayrıca, evcil hayvanlarla temas halindeyken, yemek hazırlarken, yemekten önce, tuvalete girdikten sonra, burnunuzu sildikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra, ve diğer durumlarda bu prosedürü tekrarlamanız gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.