Geri Dönüştürülmüş Şık Mobilyalar İçin 5 Fikir

Kasalar, paletler, ahşap parçaları ve hatta fıçılar evinizin herhangi bir yerine koyabileceğiniz harika mobilyalara dönüştürülebilirler. Bundan pek emin değil misiniz? İşte dekorasyonunuzda yenilikler yapmak için faydalanabileceğiniz tavsiyeler. 
Geri Dönüştürülmüş Şık Mobilyalar İçin 5 Fikir

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2019

Eğer evinizi dekore etmeyi düşünüyorsanız, değmeyecek mobilyalar için yüksek ücretler ödeme konusunda aceleci davranmayın. Bunun yerine şöyle bir etrafınıza bakın ve elinizdekilerle neler yapabileceğinizi düşünün. Size yardımcı olmak için, bu yazıda geri dönüştürülmüş mobilyalar yaratmak için faydalanabileceğiniz harika fikirler paylaşacağız.

Genellikle çözüm gözlerimizin önünde olur ve onu görmeyiz. Kullanmadığımız şeyleri atmak yerine onları dönüştürebileceğimizi fark etmeyiz.

İşte eski malzemeleri kullanarak evi dekore etme sürecinizde size yardımcı olması için faydalanabileceğiniz yenilikçi geri dönüşüm fikirleri. Onlar uzakta değiller ve tarzınıza engel olmadan tasarruf etmenizi sağlayacaklar.

Geri dönüştürülmüş mobilyalar için 5 harika fikir

1. Meyve kasalarından yapılan kitaplık

meyve kasalarından yapılma masa

Bir süpermarkete veya manava gidip boş meyve kasaları var mı diye sorun. Bu basit ahşap dikdörtgenleri kullanarak olağanüstü raflar yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şu basit adımları izlemek:

 1. 6 veya 9 adet meyve kasası kullanın ve onları istediğiniz renge boyayın. Kabaca çok özen göstermeden yaparsanız çok daha iyi.
 2. Eğer iki tane daha uzun tahta parçanız varsa, rafları desteklemek için iki dikey çıta yapın. Böylece daha dengeli olurlar.
 3. Çivilerle kasaları birbirine ve dikey çıtalara bağlayın.
 4. İsterseniz iki tarafa tekerlekler ve kulplar ekleyerek rafı taşınabilir hale getirebilirsiniz. Bu sizin isteğinize kalmış.

Son bir tavsiye: 2 3 kasa genişliğinde ve 2 3 kasa yüksekliğinde bir raf ünitesi yapmak zorunda değilsiniz. Kolonların yüksekliğini ve genişliğini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu, geri dönüştürülmüş mobilyanıza tarz katacaktır.

Daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz? Ahşap Kasaları Evde Değerlendirmek İçin 20 Yöntem

2. Ahşap paletlerden kahve masası yapımı

Yaratıcı insanlar için ahşap paletler bir işe girişmeye davet gibidir. Eğer atılmış bir palet bulurlarsa, dakikalar içinde onu kullanarak meydana getirebilecekleri bir şey akıllarına gelir ve ahşap paleti alıp eve götürürler. İşte oturma odanıza koymak üzere sade ve şık bir kahve masası yapmak için takip etmeniz gereken adımlar:

 1. İlk adım gerekiyorsa ahşap paletleri temizlemek. İsterseniz cilalayabilir veya paleti boyayabilirsiniz.
 2. Sonra masa ayağı yapmak için istediğiniz yükseklikte ahşap parçaları kesin. Eğer demirden yapılma masa ayakları bulabilirseniz çok daha iyi olur. Hem kırsal hem de endüstriyel bir görünüm yakalamış olursunuz.
 3. Ayakları ahşap palete monte edin: Bir tarafta bir, üst tarafta iki uzun vida kullanmanız tavsiye edilir.
 4. Üst tarafa bir cam tabakası yerleştirin ya da paletlerin arasındaki boşlukları doldurmak için ahşap şeritler kullanın.

Bir başka seçenek de paletin üstüyle cam arasında ahşap takozlara yer vermektir. Bu masanın düz olmasını sağlar. Ayrıca masanın boyu da yükselir.

varilden yapılma içki standı

3. Fıçıdan içki rafı yapımı

İçki şişelerinizi koymak için yeniden tasarlayacağınız bir fıçı, oturma odanıza benzersiz bir hava katacaktır. Özellikle koyu ahşap tonlarında başka mobilyalarınız varsa bu içki rafı dekorunuzla da çok uyumlu olacaktır. Yapmak için bu adımları takip edin:

 1. Kullanılmamış bir fıçı alın ve yenileyin: Kusurlu yerlerini zımparalayın ve cilalayın veya boyayın.
 2. Sonra üstte ve altta 20 30 cm arası bir uzunlukta kalacak şekilde (fıçının yüksekliğine bağlı olarak) iki taraftan birini kesin. Bu kısmı açık bırakabilir veya kestiğiniz ahşap parçalarının iki tarafına menteşe koyarak kapı şeklinde kullanabilirsiniz.
 3. Ortaya ahşap raflar koyun ve sahip olduğunuz alanı daha iyi bir şekilde kullanın.
 4. Fıçının kapağını sökmeyin ki açık şişeler ve kadehler koymak için kullanabilesiniz.

4. Asma ahşap mobilya

Evinizde dekore edebileceğiniz bir köşe varsa bu seçeneği değerlendirmelisiniz.

 1. Bir parça ahşap alıni zımparalayın ve bir kat cilayla yüzünü gözünü düzeltin.
 2. Ahşapta 4 delik açın, S şeklinde bir kancayı tavana bağlayın ve 4 parça ipi sıkı bir şekilde kancaya geçirin.
 3. Sonra ipleri her birinin içinde destekleyecek bir düğüm atarak ahşaptaki deliklerin içine bağlayın.

Tavanda asılı bu mobilyanın içine porselenden veya camdan yapılma eşyalar koymayın. Evin çok fazla rüzgar almayan bir yerine yerleştirmeye çalışın; oldukça çekici bir görünümü olsa da doğal olarak sabit değildir.

5. Merdivenden raf yapımı

gerçi dönüşüm yapılan mobilyalar

Eğer çoğumuz gibiyseniz ve odaya yayılmış ayakkabılar sizi çılgına çeviriyorsa işte bu derdinize derman olabilecek bir çözüm. Eski bir merdiven ve ahşap parçaları kullanarak bu dertten kurtulabilirsiniz.

Geri dönüştürülmüş mobilyalar için verdiğimiz diğer fikirlerde de söylediğimiz gibi ayakkabı rafınıza kişisel bir dokunuş yapmak için onu boyayabilir, cilalayabilir veya farklı teknikler kullanarak ilginç bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu fikir hem basit hem de çok kullanışlı.

Öte yandan kullanımı kolay. Aradığınız ayakkabıları anında bulabileceksiniz. Bu raflar neredeyse tüm ayakkabılarınızı alabilir. Sonuçta odanız daha geniş ve daha düzenli görünecek.

Artık geri dönüştürülmüş mobilyalarla ilgili fikirleriniz var. Tek yapmanız gereken ortaya çıkarmak istediğiniz dönüştürülmüş mobilyayı planlamak, malzemeleri bulmak ve işe koyulmak. Biraz yardım almanız iyi olabilir. Böylece size değerli tavsiyeler de verebilecek ikinci bir kişinin fikrini almış olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.