Geri Görüş Ön yargısı: Olacağını Önceden Bildiğiniz Şey!

Hiç başınıza gelen bir şeyin olacağını daha önceden hissettiniz mi? Bunun nedeni, geri görüş yanlılığıdır - burada her şeyi öğrenin!
Geri Görüş Ön yargısı: Olacağını Önceden Bildiğiniz Şey!
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Beyin karmaşık ve büyüleyici bir organdır. Akıl yürütmemize, durumları yorumlamamıza ve hatta bir olayın olası sonuçlarını tahmin etmemize olanak tanır. Ancak, bu zihinsel süreç yanılmaz değildir. Çoğu zaman farkında bile olmadan hatalar yaparız. Geri görüş ön yargısı ile olan budur, bu da bize ne olacağını daha olmadan önce bildiğimizi düşündürür.

Hepimiz bu ön yargının etkilerini yaşamışızdır. Bir durumun sonuçlarını gördükten sonra, her şeyin bu şekilde ortaya çıkacağı bize net olarak görünür.

“O işi alamayacağımı biliyordum”… “İlişkinin geleceği olmadığı açıktı”… “O maçı kimin kazanacağı belliydi”. Kısacası sonradan her şey bize çok net gelir ama ilk zamanlar o kadar net değildir.

Geri görüş ön yargısı nedir?

Geri görüş ön yargısı, her gün istemeden kullandığımız birçok bilişsel yanlılığın bir parçasıdır. Bu bilişsel ön yargılar, bilgiyi gerçeğe uygun olmayan bir şekilde yorumlamamıza neden olan muhakeme sürecindeki çarpıtmalardır.

Bunları, örneğin, bir kişiyi klişelere dayalı olarak yargıladığımızda veya bunun gerçekten bizim düşüncemiz olduğuna inanarak grup düşüncesini takip ettiğimizde uygularız.

Bu durumda, geriye dönük ön yargı, işlerin nasıl sonuçlanacağını tam olarak bildiğimizi düşünmemize yol açar. Ancak, bunu her zaman olaylar zaten olmuşken yaparız.

Başka bir deyişle, bir olayı öngördüğümüze kendimizi inandırıyoruz, ancak bunu gerçekleştikten sonra yapıyoruz. Geri görüş ön yargısı ile, geçmiş yargılarımızın anılarını, şimdi bildiklerimizle uyumlu olacak şekilde değiştiririz. Geri görüşle edinilen bilgilerle ön yargılı olduğumuz söylenebilir.

Beyin ve ön görüş yanlılığı.
Beyin, gerçeği yorumlamada bilişsel ön yargılardan etkilenir.

Burada daha fazlasını öğrenin: Hafıza Kaybı ve Unutkanlık: Normal mi?

Bazı geri görüş ön yargısı örnekleri

Günlük yaşamda, geçmişe dönük ön yargının birçok örneğini bulabiliriz. Örneğin:

 • Birinin bize yalan söylediğini öğrendiğimizde, ona güvenilmeyeceğini her zaman bildiğimizi iddia ederiz.
 • İki kişi ayrıldığında, ilişkilerinin iyi gitmediğine dair açık işaretler olduğunu düşünüyoruz.
 • Bir üniversiteye kabul edilirsek, bunun böyle olacağını her zaman bildiğimiz hissine kapılırız.
 • Bir hastanın tıbbi teşhisi konduğunda, profesyoneller neyin yanlış olduğunun açık olduğunu hissedebilirler.
 • Tarihsel olayları analiz ederken, olanın beklenen bir şey olduğunu düşünüyoruz. Bu, örneğin, hayali bir tarihsel karaktere sahip iki farklı eylem türünün ortaya çıktığı bir soruşturmada gösterildi. Katılımcılar (kişinin kahramanca veya korkakça eylemler gerçekleştirdiği söylenmiş olsun), karakterin bu şekilde hareket edeceğinin açık olduğunu düşündüler.

Bu konuda araştırma

Bu bilişsel ön yargı, çok çeşitli durumlarda nasıl oluştuğunu gösteren birçok ilginç bilimsel çalışma ile doğrulanmıştır. Örneğin, bir çalışmada, araştırmacılar bir dizi gönüllüden Başkan Richard Nixon’ın uluslararası bir turu sırasında belirli olayların meydana gelme olasılığını değerlendirmelerini istedi.

Bir süre sonra, önceden verdiklerini düşündükleri olasılıkları tahmin etmeleri istendi.

Sonuçlar, gerçekten meydana gelen olaylar için tahminlerin ilk durumda olduğundan çok daha yüksek olduğunu gösterdi. Yani, insanlar geleceği tahmin etmek için geçmiş yeteneklerini abarttılar.

Başka bir çalışmada, katılımcılara dört olası sonucun öyküsü sunuldu. Her gruba, farklı bir sonucun gerçekten meydana geldiği konusunda bilgi verildi ve her bir senaryonun gerçekleşme olasılığını tahmin etmeleri istendi. Tüm durumlarda, doğru olduğu düşünülen sonuç çok daha olası olarak değerlendirildi.

Ayrıca, a posteriori olarak, sadece analizi basitleştirmekle kalmayıp, sonuç olumsuz olduğunda çok daha sert ve eleştirel olduğumuz gözlemlenmiştir. Örneğin, bir çalışmada, bir grup doktordan klinik notları gözden geçirmeleri istendi. Hepsi için aynıydılar ve sadece hastanın sonuçlarında farklılık gösterdiler (bazı durumlarda pozitif, diğerlerinde negatif). Sonuç olumsuz olduğunda, profesyoneller çok daha kritikti.

Daha fazlasını buradan okuyun: Beynin Bölümleri ve İşlevleri

Neden oluşur?

Geri görüş ön yargısına katkıda bulunabilecek birkaç neden ve faktör vardır:

 • İnsan beyni, fikir kalıpları ve çağrışımlarıyla çalışır. Bu nedenle, bir sonuç bir nedeni takip ettiğinde, onu hatırlamamıza ve gelecekte benzer durumları öngörmemize izin veren benzersiz bir kalıp olarak bağlarız.
 • Öte yandan, insan belirsizliği sevmez. Dünyayı öngörülebilir ve kontrol edilebilir bir yer olarak algılamamız gerekiyor.
 • Bir olayın nasıl olduğunu gözlemleyip anladığımızda, daha olası ve tahmin edilebilir görünüyor. Ancak, bu bilgiyi almadan önce durum böyle değildi.
 • Sonucu olumsuz bir değere sahip olan olaylar, arka görüş yanlılığına daha yatkındır. Yani, talihsiz olarak kategorize ettiğimiz durumlar, bir kez meydana geldiklerinde, olumlu olanlardan çok daha öngörülebilir görünmektedir.
 • Bir sonuç bizi çok şaşırttığında, bu ön yargı ancak başlangıçta sahip olduğumuz bilgi ile gerçek sonuç arasında uyum bulmayı başarırsak ortaya çıkar. Aksi takdirde tam tersi bir etki ortaya çıkacak ve bilmenin bir yolu olmadığını düşüneceğiz.
Kötümser bir adam.
Başarısız veya olumsuz durumlar, daha sık bir ön görüş yanlılığı yaratma eğilimindedir.

Geri görüş ön yargısı kararlarımızı etkileyebilir

Bu ön yargı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde mevcuttur ve herhangi bir hastalık veya durumla ilgisi yoktur. Bu sadece daha büyük bir tutarlılık duygusu kazanmamıza hizmet eden zihinsel bir kısayoldur. Ancak, bizi etkileyebilir.

Örneğin, geçmiş yargılarımızın anılarını değiştirerek, bir sonucu gerçekte olduğumuzdan daha fazla tahmin etme yeteneğine sahip olduğumuza inanabiliriz. Ve bu güven bizi yanlış kararlar almaya yönlendirebilir. Bu nedenle, olmasını engelleyemesek de, bunu bilmek ve buna karşı tetikte olmak yararlı ve oldukça önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Caplan, R. A., Posner, K. L., & Cheney, F. W. (1991). Effect of outcome on physician judgments of appropriateness of care. Jama265(15), 1957-1960.
 • Fischhoff, B. (2007). An early history of hindsight research. Social cognition25(1), 10-13.
 • Klein, O., Pierucci, S., Marchal, C., Alarcón-Henríquez, A., & Licata, L. (2010). “It had to happen”: Individual memory biases and collective memory. Revista de Psicología28(1), 175-198.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.