Giydiğiniz Renkler Sizin Hakkınızda Ne Söylüyor?

25 Mart, 2019
Bu yazımızda giydiğiniz renklerin anlamlarından ve sizin hakkınızda neler söylediğinden bahsedeceğiz.

Giydiğiniz renkler, günlük yaşantınızda sizi düşündüğünüzden çok daha fazla etkiliyor. İster inanın ister inanmayın, herkes her rengi belirli hisler ve kavramlarla ilişkilendirir.

Renklerin Psikolojisi

Birtakım araştırmacılar renklerin insanları nasıl etkilediğini araştırıyor. Renkler algınızı ve hatta duygularımızı değiştirebilir.Bunlara ek olarak, renkler hafızanızı ve dikkatinizi geliştirecek güce sahiptir ve belirli konulardaki fikirlerinizi büyük ölçüde etkiler.

Renk psikolojisi hala gelişmekte olan bir alandır. Ancak renklerin ardında yatan anlamları bilmek, renklerden daha iyi yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Nasıl hissettiğinizi veya nasıl hissetmek istediğinizi bilmek oldukça önemlidir. Bu şekilde, hangi rengi giymenin sizin için iyi olacağını belirleyebilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyun: Dar Kıyafetler Giymenin 9 Zararı

Renkleri Lehinize Kullanın

şemsiyeli kadın

İletişimin sadece sözlü olarak gerçekleşmiyor oluşu kulağa garip gelse de, aslında kıyafet ve renk seçimlerinizle de dolaylı olarak iletişim kurarsınız.

Renkler aracılığıyla duygularınızı açığa çıkarırsınız ve gerçekte kim olduğunuzu kıyafetlerle temsil edersiniz.

Renklerin ifade ettiği anlamlara bir göz atalım.

Giydiğiniz Renkler ve Anlamları

Renkler duygularınızı ve zihinsel durumunuzu etkiler. Ayrıca, hafızanız ile etkileşime girer, sizde belli duygular uyandırır ve onlara rehberlik ederler.

 • Sarı güneşin, ışığın, mutluluğun, iyimserliğin, bilgeliğin, zekanın, zihinsel çevikliğin ve başarının rengidir.
 • Kırmızı ateş, heyecan, tutku, cazibe ve güçlü duyguları temsil eder.
 • Gök mavisi huzur ve kayıtsızlık, temizlik, dostluk, sadakat ve zihinsel rahatlığın simgesidir. Mavi giymek kendinizi daha güvende hissettirir.
 • Yeşil tazelik, özgürlük, şifa, umut, sağlık ve barışı temsil eder. Mutluluk gibi tüm olumlu şeyler yeşille ilişkilidir. Yeşil renk ile birlikte kendinizi geliştirebilir, ilerleme kaydedebilir ve daha pozitif bir insan olabilirsiniz.
 • Beyaz, saflığı, masumiyeti, ışığı ve huzuru temsil eder. Beyaz renk, karanlık ve belirsiz görünen her şeyi netleştirmenize yardımcı olur ve depresif ruh halini iyileştirir.
 • Pembe, sevgi dolu bir renktir,naiflik ve dişilik ile ilişkilidir.
 • Gri, teslimiyet, yaşlılığı ve gösterişsizliği temsil eder. Aynı zamanda beynin merkezindeki gri yapıyı veya zarafeti de anımsatabilir.
 • Altın sarısı, zenginlik, cazibe, parlaklık, bilgelik ve lüksü temsil eder.
 • Gümüş, asaleti, seçkinliği ve parayı temsil eder.
 • Turuncu, istikrarı, doğumu, gelişmeyi ve sükuneti temsil eder. Ayrıca, turuncu rengi bahar ve doğa ile ilişkilendirebilirsiniz. Turuncu saf enerjidir.
 • Mor, değişiklik, yenilik, maneviyatı ve meditasyonu yansıtır. Mor renk, negatif enerjiyi pozitif bir enerjiye dönüştüren renktir.
 • Siyah, cazibe, güç, lüks, kuvvet, gizem, üzüntü ve acıyı temsil eder. Siyah, her zaman negatif bir renk değildir. Ayrıca başka renklerle kombinleyerek giymek için de ideal bir renktir.
 • Kahverengi, tembelliği, uyuşukluğu ve çirkinliği temsil eder. Anlamı çok iyi olmamasına rağmen kahverengi hayatımızın pek çok alanında gördüğümüz bir renktir ve pek çok şeyle ilişkilendirilebilir.

Giydiğiniz Renkler ve Seçimleriniz Nasıl Olmalı?

farklı renkteki kıyafetler

Ayrıca renkler, basit kararları nasıl aldığınızı da etkiler. Herkesin bir favori rengi vardır. Hemen hemen her ürünün farklı renklerine ulaşmak mümkündür ve bu büyük bir avantajdır!

Ayrıca, her yeni nesne aldığınızda bunu favori renginizde almak mantıklı olmayacaktır; çünkü bu renk her şeyle uyumlu olmayabilir.

Renkleri yorumlamak ve seçmek için ortam önemlidir. Bir avukatın davaya giderken parlak yeşil bir takım elbise giydiğini düşünün. Bu elbette hiç hoş olmayacaktır.Ancak mekana ve duruma uygun olduğu müddetçe, her zaman cüretkar renk seçimleri ve kombinasyonları deneyebilirsiniz.

Renkleri tercihlerinize göre kombin yapabilirsiniz, ancak renk uyumunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, kahverengi, altın sarısı, sarı ve turuncu sonbaharı temsil eder. Ancak, gri ve siyah ile kombinlenen kahverengi çok kasvetli görünebilir.

Renklerin bazıları daha çabuk kirlenir, bazıları ısıya dayanıklıdır bazıları ise çok fazla dikkat çekmez.

Bu fikirleri aklınızda tutmak faydalı olacaktır. Renklerin psikolojisini kullanmak söylemek istediğiniz şeyleri vurgulamaya ve anlamları renklerle ilişkilendirmeye yardımcı olacaktır.

Bir iş görüşmeniz varsa, her şeyden önce vermek istediğiniz imajı belirlemek önemlidir. Bu nedenle, bu kavramları çok iyi bilen profesyonel bir tasarımcının yardımıyla bunu başarabilirsiniz.

Renkler yardımıyla gerçekten harika şeyler elde edebilirsiniz. Belki de istediğiniz hedefe ulaşmak için bir ön analiz yapmalısınız.

 • Elliot AJ. Color and psychological functioning: a review of theoretical and empirical work. Front Psychol. 2015;6:368. Published 2015 Apr 2. doi:10.3389/fpsyg.2015.00368
 • Whitfield, T. W., & Wiltshire, T. J. (1990). Color psychology: a critical review. Genetic, Social, and General Psychology Monographs.
 • Berger, J., & Heath, C. (2008). Who Drives Divergence? Identity Signaling, Outgroup Dissimilarity, and the Abandonment of Cultural Tastes. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/0022-3514.95.3.593
 • Gray K, Schmitt P, Strohminger N, Kassam KS. The science of style: in fashion, colors should match only moderately. PLoS One. 2014;9(7):e102772. Published 2014 Jul 17. doi:10.1371/journal.pone.0102772