Göbek Deliğini Temizlemek İçin 3 Doğal Yöntem

Göbek deliği, insanların görmezden gelmeye çalıştığı vücudun bir kısmıdır. Ancak, enfeksiyon ve sorunları önlemek için bu bölgeyi temiz tutmak önemlidir. Bu yazıda, göbek deliğinizi nasıl temiz tutacağınızı keşfedin!
Göbek Deliğini Temizlemek İçin 3 Doğal Yöntem

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Göbek deliğinizi yıkıyor musunuz? Banyodan sonra, göbek deliğinizi iyice kuruluyor musunuz?

Yüksek ihtimalle hayır.

Bu durum,göbek deliğinin insanların çoğunlukla görmezden geldikleri bir vücut bölümü olmasından kaynaklanır. Fakat, vücudun bu kısmında iyi bir hijyene sahip olmak, farklı enfeksiyon risklerini azaltabilir. Bu yazıda, göbek deliğini temizlemek için doğal yöntemlerin neler olduğunu keşfedeceksiniz.

Göbek deliği, onu bakterilerin çoğalması için ideal besleyici bir alana çeviren nem ve kir tutmaya müsait bir bölgedir. Bu da, göbekte bir enfeksiyon olan omfalit ile sonuçlanabilir.

Göbek deliğinizi doğal bir yöntem ile temizleyin

Göbek deliğinizi ne kirletebilir?

Belirli türdeki kumaşlar, sahildeki kumlar, doğal bir şekilde dökülen ölü hücreler, ve vücudumuzun ürettiği yağ bu vücut bölgesini kirletebilir.

Duştan ya da banyodan sonra, göbek deliğinizi iyice kuruladığınızdan emin olmalısınız.

kumsalda uzanan kadın

Genel olarak, göbek deliği birçok insanın görmezden geldiği vücudun bir bölümüdür. Bu bölüm, çoğunlukla yağ, ölü hücreler ve kirli taneciklerle birikir.

Göbek deliğinizdeki aşırı kirlenme kaşınmaya, kızarmaya ve aşırı kuruluğa sebep olabilir. Eğer, bu bölge hijyenik değilse, kötü kokulara da neden olabilecek mantar ve enfeksiyon ile sonuçlanacak bakteriler oluşabilir. Bundan kaçınmak için, göbek deliğinizi her gün temizlemelisiniz.

O halde, haydi nasıl yapılacağına bir bakalım.

Ayrıca, bu yazıyı da okumalısınız: Duş Alırken Yaptığınız 8 Hata

1. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağının muhteşem bir özelliği, onun mantar kıran olmasıdır. Bu nedenle, eğer vücudunuzun bu bölümünü düzenli olarak temizlemezseniz maruz kalabileceğiniz enfeksiyonlar ve mantarla savaşmak için bu yağ harika bir yardımcıdır.

  • Göbek deliğini temizlemek için çay ağacı yağını kullanmanın en iyi yolu, kulak temizleme çubuğuna küçük bir damla dökerek uygulamaktır.
  • Daha sonra, düzgün bir şekilde göbek deliğini temizlemek için bunu kullanın. 
  • Ancak, yağı gereğinden fazla kullanmadığınızdan emin olun, çünkü fazlası, göbek deliğindeki hassas cilde zarar verebilir.

2. Biberiye alkolü

Biberiye alkolü, omfalit için harika bir yöntem. Eğer göbek deliğiniz kötü kokarsa, biberiye alkolünü o alanı temizlemeniz ve aynı zamanda hoş bir koku bırakmanıza yardımcı olması için kullanın.

biberiye ve şişedeki yağı

Biberiye, bu gibi durumlarda onu vazgeçilmez yapan harika aromatik özelliklere sahiptir. Ayrıca, göbek deliği bölgesindeki hassas cilde de zarar vermez.

  • Bunu uygulamak için kulak temizleme çubuğunu kullanın.
  • Bunu uygulamadan önce, göbek deliğinizi sabun ile yıkamanızı ve iyice kurulamanızı öneriyoruz.

Biberiye alkolü, göbek deliğinizi temizlemek ve mikroplardan arındırmak için en iyi çözümlerden biridir. Küçük miktarlarda uygulamak, kirlerden ve hoş olmayan kokulardan kurtulmanızı sağlar.

3. Göbek deliğini temizlemek için Hindistan cevizi yağı

Göbek deliğinizi temizlemek için kullanabileceğiniz son doğal çözüm, Hindistan cevizi yağıdır. Ancak, bu yağı sadece  göbek deliğinizi ya çay ağacı ya da biberiye alkolü ile sterilize ettikten sonra kullanmalısınız. 

Hindistan cevizi yağı muhteşem bir nemlendirici olduğundan dolayı, birçok insan her gün kullanıyor. Diğer yandan, bu yağ, göbek deliğinizde oluşacak bakterileri azaltacak özelliklere de sahip. Bu nedenle, bu bölgeyi sadece yukarıdaki seçeneklerle temizledikten sonra kullanmalısınız. Bu sayede, göbek deliğiniz enfeksiyonlardan ve sorunlardan kurtulmuş olacak.

Vücudunuzun Bütün Bölümlerine Özen Gösterin ve Göbek Deliğinizi Temiz Tutun

Şimdiye kadar, göbek deliğinizi göz ardı ettiğinizin farkında olmamanız mümkün. Ancak, duştan sonra göbek deliğinizi iyice kurutmanın son derece önemli olduğunu bilmelisiniz.

Benzer şekilde, eğer, geçmişte göbek deliğinizde tahriş, kaşınma ve kızarıklık sorunlarına maruz kaldıysanız, bu yazıda paylaştığımız çözümleri en az haftada bir kez uygulamanızı öneriyoruz. Bu sayede, vücudunuzun bu bölümünü etkileyebilecek enfeksiyonların riskini azaltacaksınız.

Eğer, bir şeylerin ters gittiğini gösteren belirtiler yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin. Doktorunuz muhtemelen, enfeksiyonu yok edecek uygun bir krem önerecektir. Daha sonra, sizle burada paylaştığımız önerileri aklınızda tutmalısınız, böylece bir daha bunun gibi sorunlar yaşamazsınız.

Göbek deliğinizi temizliyor musunuz? Cevap evet ise, nasıl?

İlginizi çekebilir ...
Göbek Deliğindeki Bakteriler ve Özellikleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Göbek Deliğindeki Bakteriler ve Özellikleri

Göbek deliğindeki bakteriler ile ilgili yapılan detaylı bir araştırma sonucunda, bu küçük yerde yüzlerce organizmanın yaşadığı keşfedildi.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Galindo, J., González, N., Delgado, D., Sosa, A., González, R., Torres, V., … & Cairo, J. (2009). Efecto del aceite de coco en la población de bacterias metanogénicas y su relación con otros grupos microbianos del rumen en condiciones in vitro. Revista Cubana de Ciencia Agrícola43(2).
  • Martinello, M.A., & Pramparo, M.. (2005). Poder Antioxidante de Extractos de Romero Concentrados por Destilación Molecular. Información tecnológica16(5), 17-20. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-07642005000500004
  • Pérez Mendoza, Magdialis, & Berasategui Hernández, Kenia. (2015). Caracterización clínico-epidemiológica de la onfalitis en un servicio de Neonatología. Medicentro Electrónica19(3), 157-159. Recuperado en 28 de marzo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30432015000300004&lng=es&tlng=es.
  • Terzi V, Morcia C, Faccioli P, Valè G, Tacconi G, Malnati M. In vitro antifungal activity of the tea tree (Melaleuca alternifolia) essential oil and its major components against plant pathogens. Lett Appl Microbiol. 2007;44(6):613-618. doi:10.1111/j.1472-765X.2007.02128.x
  • Ogbolu DO, Oni AA, Daini OA, Oloko AP. In vitro antimicrobial properties of coconut oil on Candida species in Ibadan, Nigeria. J Med Food. 2007;10(2):384-387. doi:10.1089/jmf.2006.1209

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.