Göğüslerim Neden Yanıyor ve Ağrıyor?

Göğüslerinizde yanma ve ağrı varsa, bunun çok çeşitli sebepleri olabilir. Ciddi sorunların oluşmasını önlemeniz için her zaman doktorunuza kontrol ettirmeniz gerekir. Biz de bu makalemizde sizlere; hormonlar, gelişim veya alerjik reaksiyonlardan kaynaklı olabilecek bu rahatsızlığın olası sebeplerinden bahsedeceğiz.

Ayrıca bu sorunu kolay bir şekilde ve yan etki riski olmadan tedavi edebilmeniz için, şifalı bitkilerle hazırlanan bazı doğal ilaç tarifleri vereceğiz.

Kas Ağrısı

Her yaşta görülebilse de, özellikle genç kızlar bazen göğüs ağrılarından şikayet ederler. Aslında bu ağrı kaslarda oluşur; örneğin, göğüs bölgesini çalıştıran kas egzersizleri yapıldığında. Genç kızlarda ise bu şikayetlerin sebebi, henüz gelişim çağında olmalarıdır. Kişi büyüdükçe göğüsler biraz rahatsızlık verebilir.

Bahsettiklerimizin dışında bir sorun varsa, bunun teşhisini doktorunuzun koyması gerekir. Doktorunuz bu şikayetin sebebinin egzersiz sonrası kas ağrısı olduğunu onaylıyorsa, doğal magnezyum takviyesi alabilirsiniz.

Dokulardaki Sorunlara Bağlı Yanma Hissi

Göğüslerinizdeki yanma hissinin sebebi; bazı çamaşır deterjanlarına, deodorantlara veya ciltle doğrudan temas eden ürünlere karşı gösterdiğiniz alerjik reaksiyon olabilir. Bu yüzden, kullandığınız ürünleri gözden geçirmeli, daha doğal ve cildiniz için uygun olanlarını araştırmalısınız. Kıyafetlerinizi kendi hazırladığınız doğal bir deterjanla yıkamanızı ve alkolsüz deodorantlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yanma hissi yine de sürüyorsa, hafifletmek için aloe vera jeli kullanabilirsiniz.

breast-3

Kuru Ciltler

Cildiniz çok kuruysa, bu tarz problemlere karşı daha hassas demektir. Bu yüzden cildinizi, özellikle de meme ucu ve etrafını; zeytinyağı, nemlendirici krem veya karite yağı ile nemlendirmenizi öneriyoruz. Kullanacağınız ürünün alerjiye neden olmayan doğal bir ürün olduğundan emin olun.

Regl Öncesi

Regl döneminden hemen önce veya regli döneminde yanma veya ağrı hissediyorsanız, bunun sebebi kesinlikle hormonal sorunlardır. Böyle bir durumda, tüm semptomların değerlendirilip teşhisin konulması için jinekoloğunuzu veya bir terapisti ziyaret edebilirsiniz. Tercih edilebilecek bazı doğal seçenekler ise; çuha çiçeği yağı, hayıt, melekotu, Peru ginsengi ve adaçayıdır.

Hamilelikte

Hamileliğin semptomlarından biri de göğüslerde oluşan yanma ve ağrı hissidir. Hamileliğin ilk semptomlarından biri olduğundan, bu ihtimali de göz önünde bulundurmalısınız. Bunun sebebi; bu bölgeye, özellikle de meme ucu bölgesine gelen kan akışının artmasıdır. Vücudunuz bu hisse alışmaya başlayınca, şikayetler genelde azalır. Siz yine de bu şikayetleri hafifletmek için, kadife çiçeği özünden bir çay hazırlayıp ılıklaştığında bir pamuk yardımıyla göğüslerinize uygulayabilirsiniz.

pregancy-1

Mastit

Bebeğinizi emzirirken yanma ve ağrı hissediyorsanız, meme dokusunun enfeksiyon kapması sonucu iltihaplanması olarak bilinen ve ateş ve bitkinliğe sebep olan mastit hastalığına sahip olma ihtimaliniz çok yüksek. Bir kekik çayı hazırlayıp, pamukla her gün meme ucu ve etrafına uygulayarak mastiti tedavi edebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra kurumasını beklemelisiniz. Ayrıca C vitamini ve arı reçinesi takviyesi alabilirsiniz.

Göğüs Kanserini Önleyin

Hemen panik yapmanıza gerek yok, ancak sürekli olarak bir yanma ve ağrı hissi duyuyorsanız ve ortada belirli bir sebep yoksa, göğüs kanseri riski olmadığından emin olmak için bir doktora görünmelisiniz. Ayrıca kendi kendinize meme muayenesi de yapabilirsiniz. Aynanın karşısına geçin, göğüs bölgenize yavaş yavaş daireler çizerek bastırarak dokunun. Koltukaltınıza kadar tüm göğüs bölgenizi bu şekilde incelemeye çalışın. Her iki göğse de aynı yöntemi uygulayın. Elinize herhangi bir kitle gelirse, hastalığı önlemek için zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşün. Göğüs kanserinin diğer bir semptomu ise, meme ucundan kan rengi veya sarı sıvı gelmesidir. Bu, ciddiye alınması gereken bir işarettir.

Fotoğraflar, itmpa ve ilyoungko izinleriyle kullanılmıştır.