Göğüslerde Ağrı ve Yanma ile İlgili Olası Sebepler

Göğüslerde Ağrı ve Yanma ile İlgili Olası Sebepler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 08 Ekim, 2018

Göğüslerde ağrı ve yanma varsa, bunun çok çeşitli sebepleri olabilir. Ciddi sorunların oluşmasını önlemeniz için her zaman doktorunuza kontrol ettirmeniz gerekir.

Biz de bu makalemizde sizlere; hormonlar, gelişim veya alerjik reaksiyonlardan kaynaklı olabilecek bu rahatsızlığın olası sebeplerinden bahsedeceğiz.

Ayrıca bu sorunu kolay bir şekilde ve yan etki riski olmadan tedavi edebilmeniz için, şifalı bitkilerle hazırlanan bazı doğal ilaç tarifleri vereceğiz.

Kas Ağrısı

Her yaşta görülebilse de, özellikle ergenlik çağındaki kız çocukları bazen göğüs ağrılarından şikayet ederler. Aslında bu ağrı, göğüs bölgesini çalıştıran kas egzersizleri yapıldığı zaman kaslarda oluşan bir ağrıdır

Ancak kız çocuklarında ise bu şikayetlerin sebebi, henüz gelişim çağında olmalarıdır. Kişi büyüdükçe göğüslerde ağrı oluşabilir. Bahsettiklerimizin dışında bir sorun varsa, bunun teşhisini doktorunuzun koyması gerekir.

Doktorunuz bu şikayetin sebebinin egzersiz sonrası oluşabilen kas ağrısı olduğunu onaylıyorsa,doğal magnezyum takviyesi ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Dokulardaki Sorunlara Bağlı Yanma Hissi

Göğüslerde yanma hissinin sebebi; bazı çamaşır deterjanlarına, deodorantlara veya ciltle doğrudan temas eden ürünlere karşı gösterdiğiniz alerjik reaksiyon olabilir. Bu nedenle, kullandığınız ürünleri gözden geçirmeli, daha doğal ve cildiniz için uygun olanlarını araştırmalısınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Göğüs Ağrınız Olduğunda Ne Yapmalısınız?

Kıyafetlerinizi kendi hazırladığınız doğal bir deterjanla yıkamanızı ve alkolsüz deodorantlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yine de yanma hissi sürüyorsa, hafifletmek için aloe vera jeli kullanabilirsiniz.

göğüslerde ağrı ve yanma

Kuru Ciltler

Cildiniz çok kuruysa, bu tarz problemlere karşı daha hassas demektir. Bu nedenle cildinizi, özellikle de meme ucu ve etrafını; zeytinyağı, nemlendirici krem veya karite yağı ile nemlendirmenizi öneriyoruz. Kullanacağınız ürünün alerjiye neden olmayan doğal bir ürün olduğundan emin olun.

Regl Öncesi

Regl döneminden hemen önce veya regl dönemi boyunca göğüslerde ağrı veya yanma hissediyorsanız, bunun sebebi kesinlikle hormonal sorunlardır.

Böyle bir durumda, tüm semptomların değerlendirilip teşhisin konulması için jinekoloğunuzu ziyaret edebilirsiniz. Tercih edilebilecek bazı doğal seçenekler ise; çuha çiçeği yağı, hayıt, melekotu, Peru ginsengi ve adaçayıdır.

Hamilelik Dönemi

hamilelik dönemi göğüs ağrısı

Hamileliğin semptomlarından biri de göğüslerde ağrı ve yanma hissidir. Bunun sebebi, özellikle de meme ucu bölgesinde kan akışının artmasıdır.

Vücudunuz bu hisse alışmaya başlayınca şikayetler genelde azalır. Siz yine de bu tür ağrı ya da yanma hissini hafifletmek için, kadife çiçeği özünden bir çay hazırlayıp, ılıdığında bir pamuk yardımıyla göğüslerinize uygulayabilirsiniz.

 

Mastit

Bebeğinizi emzirirken göğüslerde ağrı ve yanma hissediyorsanız mastit hastalığına sahip olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu hastalık, meme dokusunun enfeksiyon kaparak iltihaplanması olarak bilinir ve ateş, bitkinlik gibi durumlara sebep olur.

Bir kekik çayı hazırlayıp, pamukla her gün meme ucu ve etrafına uygulayarak mastiti tedavi edebilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra, bölgenin kurumasını beklemelisiniz. Ayrıca C vitamini ve arı reçinesi takviyesi alabilirsiniz.

Göğüs Kanserini Önleyin

Hemen panik yapmanıza gerek yok; ancak sürekli olarak bir yanma ve ağrı hissi duyuyorsanız ve ortada belirli bir sebep yoksa, göğüs kanseri riski olmadığından emin olmak için bir doktora görünmelisiniz.

Ayrıca kendi kendinize meme muayenesi de yapabilirsiniz. Bunun için, aynanın karşısına geçin, göğüs bölgenize yavaş yavaş daireler çizerek bastırarak dokunun.

Koltukaltınıza kadar tüm göğüs bölgenizi bu şekilde incelemeye çalışın. Her iki göğse de aynı yöntemi uygulayın. Elinize herhangi bir kitle gelirse, hastalığı önlemek için zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşün.

Göğüs kanserinin diğer bir semptomu ise, meme ucundan kan veya sarı renkte bir sıvının gelmesidir. Bu tür belirtiler, ciddiye alınması gereken işaretlerdir. Bu tür durumlarda doktorunuza görünmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Fotoğraflar, itmpa ve ilyoungko izinleriyle kullanılmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • World Health Organization. (2009). Session 7: Management of breast conditions and other breastfeeding difficulties. 
  • American Cancer Society (s.f.) Afecciones no cancerosas de los senos
  • Davidson NE. Breast cancer and benign breast disorders. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 198.
  • Fundación Luis Pasteur, Enfermedades de la glándula mama, s.f.
  • National Cancer Institute, Breast changes and conditions, Octubre 2018

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.