Bilmeniz Gereken Göğüs Ağrısı Türleri

Bilmeniz Gereken Göğüs Ağrısı Türleri
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Göğüs ağrısından mı muzdaripsiniz? Önce deneyimlediğiniz ağrıyı tanımalısınız. Aşağıda bilmeniz gereken göğüs ağrısı türleri nelerdir, onları anlatacağız.

Büyük olasılıkla ani göğüs ağrısı çektiğiniz anlar olmuştur. Genellikle nefes darlığı  gibi nefes alma sorunlarıyla ilişkili olsa da, b u çeşit ağrılar sıklaşırsa muhakkak bir uzmana görünmelisiniz, çünkü acil tedavi gerektiren çok daha ciddi bir sorunu işaret ediyor olabilir.

Göğüs Ağrısı Türleri

Eğer sırtınıza yayılan güçlü bir ağrı hissediyorsanız bu kötü bir belirtidir. Toplardamarlarınızdan birinin duvarının yırtıldığına işaret ediyor olabilir ve acilen ameliyata girmeniz gerekebilir.

Hipertansiyon hastaları daha da dikkatli olmalıdırlar çünkü bu grup hastalar bu tip komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altındadırlar.

Diğer bir yandan, eğer göğüs bölgenizde sadece bıçak saplanır gibi bir ağrı oluyorsa bu muhtemelen kas ağrısıdır. Pozisyon değiştirdiğinizde veya derin nefes aldığınızda ağrı artıyorsa kesinlikle sebebi budur.

Bu rahatsızlığı gidermek için iltihap sökücü ve kas gevşetici ilaçlar almalısınız, bunlar bu sorunu çabucak çözecektir.

Ağrınız daha yaygınsa ve dik oturduğunuzda kendinizi daha iyi hissediyorsanız, kalbi saran tabakada iltihaplanma oluşmuş demektir. Bu duruma perikardit denir: ateş, burunda tıkanıklık ve tüm vücutta ağrıya neden olur. Bir doktora bir an önce görünmenizde fayda vardır.

Ağrı çeşitlerini birbirinden nasıl ayırabilirim?

göğüs ağrıları

Bıçak saplanır tarzda ağrı

Bu ağrı hemen hemen tüm vakalarda uygunsuz güç uygulama veya ağır egzersiz sonucu olur. Bunlar kaslardan bir veya daha fazlasında iltihaplanmaya yol açar ve pozisyon değiştirdiğinizde veya derin nefes aldığınızda ağrıyı daha çok hissedersiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, anti-inflamatuar ve kas gevşetici alarak bu ağrıyı giderebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Göğüs Ağrısı ve 7 Nedeni

Göğüste yanma hissi

En sık görülen ve doktora gitme sebebi olan ağrı çeşididir. Olguların çoğunda çok güçlü bir ağrı hissedilir ve genelde belirli yiyeceklerin tüketiminden yarım saat sonra ortaya çıkar. Çok asidik içecekler, yağlı veya baharatlı yiyecekler bu rahatsızlığı uyarır.

Aklınızda olsun…

Göğüs ağrısının nedeni ne olursa olsun, önemli olan buna acilen gereken önemi vermenizdir. Doktora gitmek için semptomların kötüleşmesini veya daha ciddi şeyler olmasını beklememelisiniz.

Önlem alma ve erken tanı, en sağlıklı yaşama şeklini bulmak için en iyi araçlardır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Patel, D. R. (2012). Chest Pain. In Functional Respiratory Disorders: When Respiratory Symptoms Do Not Respond to Pulmonary Treatment. https://doi.org/10.1007/978-1-61779-857-3_3
  • Cayley, W. E. (2005). Diagnosing the cause of chest pain. American Family Physician.
  • Chen, C. L. (2012). Coronary CT angiography versus standard evaluation in acute chest pain. Cardiology Review. https://doi.org/10.1056/NEJMoa1201161
  • National Institute for Health and Clinical Excellence. (2010). Chest pain of recent onset. NICE.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.