Göğüs Ağrısının 5 Sebebi

· 28 Nisan, 2017
Beslenme düzeninizin göğüs ağrısın sebeplerinden biri olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Bazı gıdaların tüketimini kesmek biraz rahatlamanızı sağlayabilir.

Göğüsler baskıya ve dokunmaya karşı daha hassas olduğu zamanlarda ağrı oluşur. Regl döneminde veya hamilelikte ortaya çıkması normal olsa da bazen ani ve sıra dışı bir durum olarak da ortaya çıkabilir.

Ağrı göğüslerden birinde veya ikisinde, hatta kolun alt kısımlarında bile oluşabilir. Ağrının yoğunluğu farklılık gösterir ve çeşitli sebepleri vardır.

Göğüs ağrınız mı var? Bazı muhtemel sebeplerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. Meme iltihabı (Mastit)

Meme iltihabı esasen süt kanallarının tıkanmasından kaynaklanır. Bazı durumlarda göğüste enfeksiyona bile yol açabilir.

Ağrıyla beraber ortaya çıkan durumlar şunlardır:

 • İltihap
 • Genel huzursuzluk
 • Ateş
 • Göğüste hassasiyet
 • Kızarıklık
 • Sertlik hissi

Göğüs iltihabının başlıca sebeplerinden biri de meme uçlarının kuruyup çatlaması olabilir. Bu durum bulaşıcı organizmaların göğüsten içeri girmesine olanak tanır.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da doğum yapmak da annenin bu tip enfeksiyonlara maruz kalmasına neden olabilir.

Göğüs iltihabını ve sebep olduğu ağrıyı yok etmek için doktor tavsiyesinde bir tedavi programı izlemek zorunludur. Aynı zamanda bu süreçte bebeğinizin de iyi beslendiğinden emin olmalısınız.

Meme uçlarının çatlamasını engellemek için her iki saatte bir sütünüzü sağmalı ve ardından nemlendirici krem sürmelisiniz.

2. Kistler

Kadınların sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Genellikle hormonel sebeplerden dolayı ortaya çıkan iyi huylu oluşumlardır ve küçük sıvı topları şeklindedirler.

Göğüs boyutu değiştiği zaman da ortaya çıkabilirler. Kesin bir nedenleri olmasa da çok acı verici olabilirler.

Kistleri ilaç tedavisiyle yok etmek için mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmak çok önemlidir. Çoğu zaman ilaç tedavisi yeterlidir ve cerrahi bir müdahaleye gerek kalmaz.

Eğer doktorunuz durumu daha ciddi olduğuna karar verirse daha gelişmiş bir tedavi uygulayabilir.

Endişelenmenize gerek yok. Bu çok nadiren olur ve kadınların en korktuğu durum olan kansere neredeyse hiç sebep olmaz.

Eğer bu problemi yaşıyorsanız çikolata ve soda gibi belli başlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Ayrıca takviye olarak E vitamini ve B grubu vitaminlerini almanız tavsiye edilir.

3. Fibroma

Fibromalar iyi huylu tümörlerdir. Öncelikle kist ve tümörün farklı şeyler olduğunu belirtmek gerekir.

Tümörler fazlalık dokulardan meydana gelen ve hızlıca gelişen gözenekli oluşumlardır. Çoğu zaman katı ve serttirler.

İyi huylu göğüs fibromaları (fibroadenoma) genellikle sadece birkaç milimetre genişliğinde şişkinlikler olarak belirir.

Bu şişkinlikler aşağıdaki durumlara göre çeşitlilik gösterir:

 • Hormonel aktiviteler
 • Regl döngüsü
 • Hamilelik
 • Emzirme

Bazen biraz daha büyük olabilirler ve cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak, çoğu zaman ufak bir tedaviyle yok olurlar.

4. Beslenme düzeni

Göğüs ağrısının arkasında belirli gıda maddeleri vardır. Aşırı yağlı, sodyumlu ve kafeinli gıdalar bunlara en iyi örneklerdir.

Bu gıdaları tüketmekten kaçınmalı veya daha az tüketmelisiniz.

Bunlara ek olarak diğer kaçınılması gereken gıdalar şunlardır:

 • Çikolata
 • Kuru meyveler (ceviz, fıstık, badem)
 • Kafeinli içecekler (kola, siyah çay, yeşil çay)
 • Fast food
 • Tuzlu patlamış mısır ve patates kızartması
 • Hazır soslar
 • Kırmızı et ve sosis, salam vs.

Eğer yukarıdaki gıdaların tüketimini azaltmanıza rağmen göğüs ağrısı devam ederse daha özel bir tıbbi araştırma talep etmeniz gerekir. Ayrıca göğüslerinizde bir oluşum olup olmadığını her ay düzenli olarak kendi başınıza kontrol etmelisiniz.

5. Regl dönemi

Regl döneminde birçok semptom ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de göğüs ağrısıdır. Bu dönemden önce veya o sırada göğüs bölgesi öylesine hassas olur ki dokunmak imkansız bile olabilir.

Bazı kadınlarda acı öylesine fazla olur ki, göğüse ya da meme uçlarına kıyafetlerin değmesi bile çok fazla can acıtabilir.

Regl döneminin baş kahramanı hormonlardır ancak aynı zamanda bu süreçte vücudun belli bölgelerinde şişme, yorgunluk veya göğüs ağrısı gibi fiziksel değişiklikler de meydana gelir.

Östrojen ve projesteron regl sürecinde yer alan ve bu dönemde kadını hamileliğe hazırlayan iki hormondur.

Regl döneminde ve öncesinde meydana gelen kilo alma, ağrılı göğüs şişkinliği gibi semptomların sebepleri bu hormonlardır.

Regl döneminde ortaya çıkan bu rahatsız edici sorunlardan kaçınmanın birçok yöntemi vardır. En popülerleri göğüs ağrılarını ciddi derecede azaltan doğum kontrol hapları, bantları ve spirallerdir.

Bir diğer güzel alternatif ise adet döneminden önce kafein, tuz, hayvansal yağlar ve süt ürünlerinin tüketimini azaltmaktır.

Konuyu özetlemek gerekirse göğüs ağrılarının arkasında yatan birçok sebep vardır. Her kadın farklıdır, bu nedenle arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden birinin yaşadığı durumla sizinkisi farklı olabilir.

Eğer şüphelendiğiniz bir şeyler olursa doktorunuza danışın.

Asla kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmamanız gerektiğini unutmayın. El altında bulunan bazı ilaçlar ilk başta problemin çözümüne katkı sağlıyor gibi gözükse de gelişigüzel kullanım etkilerinin yok olmasına yol açar.