Meme Kanserini Zamanında Tespit Etmek

· 17 Şubat, 2015

Meme kanseri kadınlarda sık görülen bir hastalıktır. Meme kanseriyle ilgili pek çok değiştirilemeyen risk faktörü olduğundan bu hastalığa kimin yakalanacağını bilmek imkansız olsa da, vücudunuzda kontrol altına alabileceğiniz şeyler vardır. Kendinizi eğitin ve erken tanı hakkındaki detayları öğrenin – çünkü bunlar hayatınızı kurtarabilecek küçük şeylerdir!

Bu yazımızda, size meme kanseri hakkında bazı faydalı bilgiler vereceğiz. Meme kanserini erken teşhis etmek için bu hastalığın ne olduğunu, risk faktörlerini, erken tanının neden önemli olduğunu ve ne gibi tedavi yöntemleri gerektirdiğini bilmeniz gerekir. Daha fazlasını bilmek isterseniz okumaya devam etmenizi öneririz.

İlk Bilmeniz Gereken: Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, meme bezi hücrelerinde kötü huylu tümör hücrelerinin gelişimiyle oluşur. Kötü huylu tümör derken, meme bezlerinde üretilen ve etrafındaki sağlıklı dokuyu da istila eden tümör hücrelerinden bahsediyoruz.

Mümkün Olan En Kısa Zamanda Tespit Etmek Neden Önemlidir?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, kadınlardaki kanserlerin % 16’sı meme kanseri tanısı alır. Kadınlarda en sık görülen kanser tipidir. Bu nedenle zamanında tanı koymaya özen göstermek gerekir. Açıktır ki ne kadar erken tanı koyarsanız tedaviye başlama ve iyileşme olasılığı da o kadar yüksektir. Yani, bu hastalığı erken farketmek ölümle yaşam arasındaki farkı belirleyebilir.

Meme kanseri başlangıçta gözle görülür semptomlar göstermez. Bu, onu yakalamak için en ideal zamandır. Amerikan Kanser Vakfı’na göre, yukarıda söylediğimizi tekrarlayacak olursak, erken tespit ve müdahale edilen vakaların neredeyse tümü tedavi edilebilir. Erken teşhis kampanyalarının oldukça etkin olduğu ve bu hastalıktan ölüm oranını azalttığı kanıtlanmıştır.

Gördüğümüz gibi erken teşhis esastır. İlk basamak ise kendinizi eğitmek ve hazırlıklı olmak için neler yapabileceğinizi bilmektir.

memekan2
Risk Faktörlerini Öğrenin

Risk faktörü, bu hastalığa yakalanma ihtimalini arttıran bir unsurdur. Özellikle belirtmek gerekir ki bir veya daha fazla risk faktörü sahibi olmanız bu hastalığın başınıza geleceği anlamına gelmez. Bunlar sadece risk taşıyan gruplara dahil olup olmadığınızı gösterirler. Bunları hesaplayarak doktorunuza bildirmeniz, onu bu bilgileri de gözönüne alarak hareket edebilmesini sağlar. Önemli olan risk grubunda yer alıp almadığınızı ve eğer öyleyse nelere dikkat etmek gerektiğini bilmenizdir.

Risk faktörleri arasında değiştirilebilir ve değiştirilemeyen faktörler bulunur. Hastalık ile değiştirilebilir etkenler arasında kanıtlanmış olan herhangi bir doğrudan ilişki olmasa da, bu çalışmalar bunlar arasında belirli bir ilişki olduğunu gösterir. Bunları bilirseniz hayatınızda gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Değiştirilemeyen etkenler:

  • Kadın olmak: Bu hastalığa yakalanmanın ana risk faktörü kadın olmaktır. Erkeklerde de meme kanseri görülebilir çünkü onlarda da meme bezi bulunur, ama erkeklerde görülme olasılığı çok daha azdır.
  • 55 yaş üstü: Diğer değiştirilemeyen etken yaştır. Yaş artışıyla beraber meme kanseri riski artar. İnvaziv meme kanserli her 3 hastanın 2’si 55 yaş üstündedir.
  • Genetik yatkınlık: Genetik özellik üçüncü risk faktörüdür. Ailede meme kanseri geçmişi olması erken tanı için çok sıkı kontrol gerektirir. Meme kanserlerinin %5 ila 10’unun ailesel olduğu belirtilmektedir. Amerikan Kanser Vakfı’na göre, ‘bu hastalığa yakalanmış kan bağı olan bir akrabası olmak‘ hayatın herhangi bir döneminde bu hastalığa yakalanma riskini ikiye katlar.
  • Geçmişte meme kanseri: Bu da diğer bir değiştirilemeyen risk faktörüdür. Bu hastalığa yakalanmış bir kadında tekrar görülmesi ortalamaya göre daha yatkındır.
  • Çocuk sahibi olmamak: 30 yaşından önce çocuk doğurmamış kadınlarda meme kanseri olasılığı çok yüksektir.
  • Emzirmeme: Laktasyon sürecinden geçmiş olmak da bu tür kanser riskini azaltır.

Değiştirilebilir etkenler:

Değiştirilebilir etkenler arasında, obezite (özellikle menopoz sonrası), tütün kullanımı, spor yapmama ve menopoz için östrojen tedavisi görme yer alır.

Kendi kendinizi muayene edin

20 yaşından itibaren kendi kendinize meme muayenesi yapmalısınız. Bu tür meme muayenesini düzenli yapmak memenizin şeklini ve sağlıklı memenizin nasıl olduğunu anlamanızı sağlar. Yani eğer herhangi bir değişiklik bulursanız tanı koymak kolaylaşacaktır. Kendi kendine muayene, tek başına bir tanı yöntemi değildir. Herhangi bir değişiklik farkettiğiniz veya emin olamadığınız durumlarda her zaman doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kendi vücudunuzu ve memelerinizi tanımak kitleler, iltihap, salgılar, sıcaklık artışı, şekil veya boyutta değişiklikler, ağrı, deri renginde değişiklik, meme ucunun renginde veya etrafındaki değişiklikler gibi anormallikleri farketmenizi sağlar. Bu muayeneyi nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, doktorunuzdan nasıl yapılacağını size göstermesini isteyin.

memekan3

Meme Muayenesi Yaptırın

Yirmi ve kırk yaşları arasında doktorunuzla beraber klinik meme muayenesi yapmanız gerekir. Bu yaşlar arasında her üç yılda bir muayene yaptırmanızı öneririz.

Mamografi Yaptırın

Kırk yaşından itibaren, yılda bir kez meme muayenesi ve mamografi yaptırmak gerekir. Mamografi, meme bezlerinin dokusu ve kıvamını x-ışınlarıyla tespit eden bir görüntüleme yöntemidir. Tıbbi istem üzerine yapılır. Sonucunu aldığınızda doktorunuza götürüp değerlendirmesine sunmalısınz.

Meme Muayenesi ve Mamografiyi Nerede ve Ne Zaman Yaptırmalı?

Jinekoloğunuzdan bir randevu isteyin. Konu hakkındaki tüm sorularınıza cevap almanın ve risk faktörlerini öğrenmenin yanısıra, kendi kendinize muayene etmeyi de öğrenir ve gerekli klinik muayeneleri yaptırırsınız.

Kendisinden çekinmediğiniz ve yanında rahat ettiğiniz bir doktor seçin ve muayene sırasında sorabileceğiniz tüm soruları sorun. Doktorunuz, muayene ve testlerin sıklığını takip edecek ve gerektiğinde mamografi yaptırmanızı önerecektir.

Yani gördüğünüz üzere, meme kanserini yakalamak ve sağlıklı kalmak, hepimizin aklımızda tutmamız gereken basit şeyler gerektirir. Nasıl kontrol edersiniz? Kendi kendinizi nasıl muayene edeceğinizi biliyor musunuz? Önerilen sıklıkta jinekoloğunuza görünüyor musunuz?