Gözleri Büyük Göstermek için 6 İpucu

Makyaj yapmanın en yaygın ipuçlarından biri yüzünüzün tek bir bölgesini vurgulamaktır. Eğer gözlerinizin dikkat çekmesini istiyorsanız, dudaklarınızı çok fazla ön plana çıkarmamalısınız.
Gözleri Büyük Göstermek için 6 İpucu

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2018

Yorgunluk, halsizlik, göz altı torbalarınız ve hatta göz çevrenizdeki kırışıklar, şüphesiz çekici gözlere sahip olmanın en büyük düşmanlarındandır. Hele bir de gözleri büyük göstermek hoşunuza gidiyorsa, bu faktörler kendinizi daha çirkin hissetmenize sebep olabilir.

Peki ne yapabilirsiniz? Gözleri büyük göstermek için çok basit makyaj hileleri ve doğal tedavi yöntemleri kullanabilirsiniz. Ayrıca daha sağlıklı görünmek için yüzünüzün bu bölgesine nasıl dikkat edeceğinizden bahsedeceğiz. Not almaya hazır mısınız?

Gözün Çevresindeki Koyu Renkleri Nasıl Yok Ederiz?

göz çevresindeki koyu renkler

Gözlerimizin altındaki deri çok ince ve hassastır. Eğer uykumuzu iyi almamışsak, yorgunsak veya herhangi bir sağlık problemimiz varsa,  göz altında toksinler, yağ ve su birikmeye başlar.

Sabah uyandığınızda gözünüzün altında kapatılması çok zor olan, koyu mor daireleri görmek çok sinir bozucudur. Çoğu kadın bunun çözümünü makyaj yapmakta bulmuştur.

Peki bu iyi bir fikir midir? Geçici bir çözüm olarak elbette tercih edilebilir; fakat kesin çözüm makyaj değildir. Evde doğal tedavi yöntemlerini denemek her zaman daha iyidir. Bu şekilde aşırı makyaj “birikimini” de önlemiş oluruz. İşte size gözleri büyük göstermek için bazı doğal öneriler:

1. Soğuk Kaşık Yöntemi ve Papatya Tedavisi

 • Uyandığınızda ve bu sinir bozucu morlukları aynada fark ettiğinizde, 2 adet çay kaşığı alın ve bunları dondurucuya koyun.
 • Bu esnada, papatyadan bir çay hazırlayın.
 • İhtiyacınız olan malzemeler; 150 ml su ve 2 paket papatyadır.
 • Papatyaları ocakta demleyin, kaynadığında ocağı kapatın ve beklemeye bırakın.
 • 15 dakika geçtiğinde, dondurucuya koyduğunuz kaşıkları alın ve göz altlarınızdaki koyu bölgelere koyarak 30 saniye bekletin.
 • Daha sonra iki parça pamuk alın ve bunları papatya çayına batırıp gözlerinizin altına koyun.

Anlattığımız yöntemlerin ikisi de hazırlanması ve uygulaması çok kolay yöntemlerdir. Sıcak-soğuk tedavisi kan dolaşımınızı hızlandırarak, gözlerinizin altındaki şişliğin inmesine yardımcı olacaktır.

2. Kaşlarınızı Belirginleştirin

kaşları belirginleştirmek

Gözleri büyük göstermek için aynı zamanda kaşlarınızın şekline de dikkat etmelisiniz. Kaşlarımız gözlerimizi çerçeveleyerek bakışımızı değiştirir, sert veya yumuşak bir görünüm kazandırır.

Bildiğiniz gibi, kalın kaşlara sahip olmak son zamanlarda moda olmuştur. Ancak siz yine de kalın veya ince hangisini daha çok seviyorsanız kaşlarınızı ona göre şekillendirin.

3. Göz Farının Önemi

gözleri büyük göstermek far

Üstteki fotoğrafa bakın.Bu fotoğrafta, 2 veya 3 farklı çeşit göz farı kullanarak gözlerin daha büyük görünmesini sağlamışlardır. Bu güzel etkinin sırrı, açık renkli farları kaşların hemen altında kullanmakta yatar.

Ten rengine yakın bir rengin etkisi tam istediğimiz gibi olacak ve  bu bölgeye de aydınlık katacaktır. Ardından, gözün iç köşesinde, fotoğrafta gördüğünüz gibi, yukarı doğru şekil verecek şekilde hafif koyu bir göz farı kullanmalısınız.

Göz pınarında ve kapağında açık renk göz farı kullanımını öneriyoruz; fakat pırıltılı olanları seçerseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Bu, görüntünüze parlak bir ışık verecektir.

4. Gözün İç Kısmı İçin Beyaz Göz Kalemi

beyaz göz kalemi

Beyaz kalem asla yanılmaz. Gözünüzün iç kısmına uyguladığınız beyaz göz kalemi, gözleri büyük göstermek için uyguladığınız en iyi günlük hile olacaktır.

Makyajınızı ister gündüz ister gece yapın, gözlerinize çok çekici bir görüntü verecektir. Makyaj çantanızdan beyaz göz kalemini asla eksik etmeyin!

5. Daha Uzun, Kalın ve Hacimli Kirpikler

kalın ve hacimli kirpikler

Büyük ve kalın kirpikler de gözlerimizin büyük görünmesine yardımcı olur. Uygun bir makyaj ve basit ev yapımı yöntemler kullanarak büyük ve kalın kirpiklere sahip olabiliriz. Şunları not alabilirsiniz:

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Makyajın Püf Noktaları

Hint yağı uygulaması

 • Bir parça pamuk alın ve 2 damla hint yağı dökün.
 • Ardından bu yağ ile kirpiklerinize hafif ve nazikçe masaj yaparak nemlendirin.
 • Eğer isterseniz bu yöntemi zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırıp da kullanabilirsiniz, bu da iyi bir sonuç verecektir.
 • Hint yağı yöntemi kirpiklerin hem beslenmesine hem de sağlığına dikkat eder.
 • Her gece bu basit hint yağı yöntemini kullanmalısınız.

Daha kalın kirpikler için makyaj hileleri

Maskara gözlerinizi büyük göstermek için vazgeçilmez bir makyaj malzemesidir. Her zaman kökten uca doğru uygulayın ve kirpikleri tek tek ayırmaya çalışın.

İnce bir tabaka uyguladığınızda bunun üzerine hafif bir talk pudrası serpin. Bu ipucu kirpiklerinizi daha hacimli, güzel ve kalın gösterecektir. Ardından maskaranın ikinci katmanını uygulayın.

İkinci adım ise siyah göz kalemidir. Likit göz kalemi kullanmanın, kalem göz kalemi kullanmaktan daha iyi sonuç vereceğini kesinlikle unutmayın. Uygulamaya hazır olduğunuzda, şunları yapın:

 • Göz kapağınızın kirpiklerle birleştiği kısma göz pınarından başlayarak dışa doğru hafifçe kalın bir çizgi çekin.
 • Sona doğru geldiğinizde bu çizgiyi incelterek köşelerden doğru uzatın.
 • Çok alımlı ve inanılmaz bir sonuç alacağınıza eminiz!

6. Gözleri Büyük Göstermek için Göze Çarpmayan Dudaklar

dudak makyajı

Bitirecek olursak, gözlerinizin daha çok öne çıkmasını ve çekici olmasını istiyorsanız, rujunuzu göze çarpmayacak bir türde seçmelisiniz. Bu şekilde karşınızdakinin dikkati doğrudan gözlerinize kayacaktır.

Pembe ya da ten rengi gibi hafif ve yumuşak bir ton seçmenizi öneriyoruz. Bu ipucu çekici bir sonuçla beraber, aynı zamanda gözlerinizin daha da büyük görünmesini sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.