Daha İnce Görünen Bir Yüz İçin İpuçları

Kalın kaşların yüzünüzü daha ince gösterdiğini biliyor muydunuz? Önemli olan cımbızdan vazgeçmek değil, kaşınıza doğru şekli verebilmek.
Daha İnce Görünen Bir Yüz İçin İpuçları

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2018

Çoğumuzun yüzü yuvarlaktır ve daha ince göstermek istediğimiz dolgun yanaklarımız vardır. Peki hiçbir şeyden vazgeçmeden ve hiç uğraşmadan nasıl daha ince bir yüz sahibi olabiliriz? Bu makalede, size yüzünüzde mucizeler yaratacak birkaç basit güzellik hilesi göstereceğiz.

1. Yüzünüzü ince gösterecek en iyi saç kesimi

ince yüz

Yüzünüzü daha ince göstermek istiyorsanız, kıvırcık ya da dalgalı saç modellerinden kaçınmalısınız. Bu tip saçlar suratınıza düştüğünde, hatlarınızı daha büyük gösterir, o yüzden her zaman düz veya katlı kesim tercih etmelisiniz.

Düz saç yanaklarınızı biraz daha küçük gösterir. Doğal kıvırcık saçlarınız varsa, keskin buklelerden ziyade daha yumuşak bukleler kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca çene uzunluğunda saç modelinden kaçınmalısınız. Saçlarınız daha uzun veya daha kısa olabilir, ancak hiçbir zaman çene hizasında olmamalı, çünkü bu model çenenizi daha geniş gösterir.

İdeal olarak, saçınız çene uzunluğundan biraz daha kısa olmalı, böylece insanlar size baktığında gözleri doğrudan elmacık kemiklerine yönelir ve bu da daha yumuşak ve inceltici bir etki yapar.

Peki ya kahküller? Uzun, kısa, kahküllü ya da kahkülsüz? Bu durumda, kesinlikle yukarıdaki fotoğraftaki gibi asimetrik yan kahkül tercih etmelisiniz. Saçınızı bu şekilde kestirerek, hatlarınızı daha yumuşak ve daha az yuvarlak gösterebilirsiniz.

Size nasıl yakıştığını siz de göreceksiniz. Saç kesimi konusunda son ipucumuz ise her zaman saçınızı ortadan değil yandan ayırmalısınız, çünkü saçınızı iki eşit parçaya bölmek size daha sert bir görüntü verecektir.

Şu da ilginizi çekebilir: İnce bir Yüz için 8 Öneri

2. Daha ince bir yüz için en iyi makyaj

makyaj

1. Dudaklarda yumuşak renkler

Bu, makyaj konusunda bilmeniz gereken en önemli ipucudur. Parlak kırmızı ruj gibi yoğun renkleri seviyor olabilirsiniz, ancak çenenizi daha yumuşak hatlı göstermek ve suratınıza daha dengeli bir görüntü kazandırmak istiyorsanız yüzünüzde kesinlikle daha yumuşak tonlar kullanmalısınız. 

Pembe tonları ya da güzel bir ten tonu seçerseniz, ağzınız daha geniş gözükür ve böylece yüzünüz çok daha ince gözükecektir. Unutmayın, pembe ve ten tonlarındaki ruj size çok yakışacak.

2. Doğru miktarda allık

Allık kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız, bunun sizin için ne kadar güzel bir araç olduğunu da biliyorsunuzdur. Bu durumda, yanaklarınızı aydınlatmak için kesinlikle bir bronzlaştırıcı kullanmalısınız.

Fırçayı çapraz olarak yanağınızdan alındaki saç hizanıza doğru sürün. Düz çizgidense her zaman çapraz çizgiler çizerek allığını sürün, böylece allık ya da bronzlaştırıcı açılıdan ziyade yumuşak, ince gösteren bir görüntü yaratmanız için en büyük yardımcınız olacaktır.

Yüzünüzü aydınlatan tonlara odaklanın ve koyu tonlardan uzak durun. Örneğin koyu renkli bir bronzlaştırıcı yerine parlak bir allık seçin. Size çok yakışacak!

Bu yazımıza da bir göz atın: Daha İnce Bir Yüz için 5 Makyaj Hilesi

3. Ne tür bir far kullanmalıyım?

Altın kuralı zaten biliyorsunuz. Gözlerinize çok makyaj yaparsanız dudaklarınızda açık renk tercih etmelisiniz. Dudaklarınız için yoğun bir renk seçerseniz göz makyajınız daha yumuşak olmalı. Dudaklar için daha yumuşak tonlara odaklandığımızdan göz makyajınızla biraz oynayabilirsiniz.

Gözlerinizi belirginleştirmek ve bakışınıza ve yüzünüzün üst bölümüne dikkat çekmek için göz kalemi kullanın. Gözlerinizi ortaya çıkaran renkler seçin ve aydınlatma etkisi yaratan göz farlarını tercih edin.

4. Kaşlarım yüzümü ince göstermeye yardımcı olur mu?

Tabii ki olurlar, hem de çok. Kalınlığıyla dikkat çeken kaşların bu sezon moda olduğunu zaten biliyorsunuz. Siz de daha ince gözüken bir yüz istiyorsanız kalın kaşlar bu konuda size çok yardımcı olacak.

Tavsiyemiz kaşlarınızı tamamen doğal haliyle bırakmak ya da hayatınız boyunca kaşlarınızı aldırmamanız değil; tam tersine kaşlarınızı şekillendirmeniz; böylece kaşın geniş olan orta kısmı incelen uca doğru devam edebilsin. Bu da gözlerinizi için güzel bir çerçeve yaratacak ve başkalarının dikkatini yüzünüzün üst kısmına doğru çekecektir.

kaş şekli

O zaman çene boyundan kısa veya uzun düz saçı yüzünüzü daha ince gösteren bir yan kahkül ile kombine edin. Tuzun sıvıyı tutma ve yüzünüzü şiş gösterme özelliği sebebiyle yağ ve sodyum oranı düşük bir diyet tercih ederek de yanaklarınızı inceltebilirsiniz.

Sağlıklı bir diyetle bu basit ve herkesin yapabileceği ipuçlarını bir araya getirirseniz kesinlikle çok daha iyi gözükeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Esther Boelsma, Lucy PL van de Vijver, R Alexandra Goldbohm, Ineke AA Klöpping-Ketelaars, Henk FJ Hendriks, Len Roza, Human skin condition and its associations with nutrient concentrations in serum and diet, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 77, Issue 2, February 2003, Pages 348–355, https://doi.org/10.1093/ajcn/77.2.348
  • Nkengne, A., Bertin, C., Stamatas, G., Giron, A., Rossi, A., Issachar, N. and Fertil, B. (2008), Influence of facial skin attributes on the perceived age of Caucasian women. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 22: 982-991. doi:10.1111/j.1468-3083.2008.02698.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.