İnce Bir Yüz için 8 Öneri

Bu makalede sıvı tutulumu ve şişkinliği azaltarak, sıkılaştırıcı kremler kullanarak ve yüz egzersizleri yaparak daha ince bir yüze kavuşmak için 8 öneri sunacağız.
İnce Bir Yüz için 8 Öneri

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2018

Yanaklarda ve çenede biriken yağlardan nasıl kurtulacağız? Bir çok kez başarılı biçimde kilo vermiş olabilirsiniz, ama yüzünüz hala yuvarlak ve dolu, güzelliğimiz ortada değil ise okumaya devam edin. Sizlere daha ince bir yüz için 8 öneri veriyoruz.

Daha ince bir yüz mümkün mü?

yüz inceltme

Normalde kilo vermeyi ince bir yüz ile bağdaştırırız. Ama bazı zamanlar vardır ki, kilo kaybı yaşanmasına rağmen yanaklar hala dolgun ve çene şişkin kalır. Bu durum, hiçbirimizin hoşuna gitmez.

Bu durum genelde sıvı tutulumu ya da bazı ilaçların yan etkileri yüzünden gerçekleşir. Sizlere daha ince bir yüze ulaşmanız için bazı yollar önereceğiz: 

 • Beslenme
 • Yüz egzersizleri
 • Sıkılaştırıcı kremler

Kesinlikle estetik ameliyatlara ihtiyacınız yok! Düzenli uygulamalarla istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Eğer ilaç kullanıyorsanız ve sonuç olarak yüzünüzün şiştiğini fark ederseniz, bilinmeyen bir yan etki olup olmadığını anlamak için doktorunuza başvurun. Bazı ilaçların içeriğinde kortiko-stereoidler dış görünümüzün değişmesine neden olabilir.

Şu da ilginizi çekebilir: Yüzünüz için Detoks Tedavileri

İnce bir yüz için öneriler

1. Su tutulumundan kaçının

su tutulumu

Her zamanki gibi, iyi beslenme burada da anahtardır. Yüzün şişmesinin nedenlerinden biri de su tutulumudur. Eğer yanaklarınız ve göz kapaklarınız şiştiyse ne yapabilirsiniz? Arındırıcı bir diyete başlayın. Tuz, şeker, tatlılar, rafine un ve kırmızı et gibi yiyecekleri tüketmeyin.

Güne ılık limonlu su ile başlayın, ve ardından sağlıklı bir kahvaltı yapın; mesela yulaf ezmesi ile üzüm, kiraz veya diğer kırmızı meyveler bunun için çok uygundur.

Her gün ananas suyu içmek, papaya yemek ve yeşil çay içmek önemlidir. Tüm bunlar vücudunuzu toksinlerden arındırmada, dolayısıyla su tutulumunu azaltmada yardımcı olur.

2. Her gün 2 litre su için

su içmek

Su, su, su! Organlarımızın detoksuna yardımcı olmak için bol su almalıyız; bu böbreklerinizin daha iyi çalışmasına destek olur. Suya karşı çekimserseniz, biraz limon ekleyin.

3. Bitki çayları

bitki çayları

Detoks için 3 adet çay demleme önerimiz var, bunlar yağ yakmada yardımcı olacaktır. İlki zencefil çayı. Günde iki kez içebilirsiniz. İkincisi ise yeşil çay, harika bir detoks and antioksidan.

Üçüncüsü ise demlenmiş okaliptüs yaprakları; dolaşımı arttırır, toksinleri atar ve her bir diyet için birebirdir. Bu çayı da günde iki kez içebilirsiniz.

4. Ev yapımı sıkılaştırıcı krem

sıkılaştırıcı krem

Sıkılaştırıcı kremler bugünün piyasasında çok yaygın. Size uyan herhangi birini seçebilirsiniz. Bize gelince, ev yapımı bir tarifi öneriyoruz. Hem de tamamen doğal:

 • Sade yoğurt (tatlandırılmamış)
 • 2 yemek kaşığı yulaf
 • 3 yemek kaşığı portakal suyu
 • 1 E vitamini kapsülü (eczanelerde bulabilirsiniz)

Yapmanız gerek tüm bu malzemeleri iyice karıştırmak ve haftada iki kere gece yüzünüze uygulamak. Kremi masajla cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin. Soğuk su ile durulayın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Göbeğinizi İnceltmek için 10 Egzersiz

5. Yüz egzersizleri

yüz egzersizleri
 1. Kocaman abartılı bir gülümseme.  Hepimiz gülümsemenin çok iyi olduğunu biliyoruz, ama ayna önüne geçip bunu denemelisiniz! Kulaktan kulağa kocaman bir gülümsemeyi 15 kere tekrarlayın. Çok kolay, değil mi?
 2. Balık yüz. Elbette, bunu kendi kendimizeyken yaparız değil mi? Bu yüz hareketi yanaklar ve çenedeki yağların erimesine yardımcı olacak. Balık yüzü yapmak için yanaklarınızı içine çekip dudaklarınızı bir araya getirin. 5-10 saniye bu pozisyonda kalın, rahatlayın ve 5 kere tekrarlayın.
 3. Ağzınızı hava ile doldurun. Bu da çok kolay. Yanaklarınızı olabildiğince ağzınıza aldığınız hava ile şişirin. 10 saniye tutun ve havayı dışarı verin. 8-12 kere tekrarlayın.
 4. Sesli harfleri söyleyin. Bir başka komik egzersiz daha. Önce aynaya bakarak yüz kaslarınızı rahatlatın. İlk olarak A harfi ile başlayın. Sesli olarak söylemenize gerek yok, hareketi yapmanız yeterli. Ancak ağzını olabildiğince açın. E, I, İ, O, Ö, U, Ü ile devam edin ve 10 kez tekrarlayın.

Egzersizlerinizi biraz düzene soktuktan sonra sonuçları fark edeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.