Güzel Bir Cilt İçin 9 Yiyecek

Kremler ve losyonlar ile yaptığınız cilt bakımının yanı sıra, belirli besinleri tüketerek daha güzel bir cilde kavuşabilirsiniz.
Güzel Bir Cilt İçin 9 Yiyecek
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Cilt bakımı gün geçtikçe daha da önemli bir hal almaktadır. Her gün çevredeki pek çok farklı toksine ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyoruz. Üstelik bu zararlı ışınlardan korunmak için güneş koruyucu kremler veya nemlendiriciler kullanmak da çoğu zaman yeterli olmuyor. Cildinize daha iyi bakmak için bu yazıda bahsedeceğimiz yiyecekleri tüketmelisiniz.

“Ne yersen osun” cümlesini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yazımızda, cildinizin daha sağlıklı olmasını ve ışıl ışıl görünmesini sağlayacak yiyeceklerden bahsedeceğiz.

1. Havuç

havucun faydaları

A vitamini bakımından oldukça zengin olan havuç, cildinizde sarkmalar meydana gelmesini büyük ölçüde azaltır ve kırışıklıklarla mücadele eder.

Beta- karoten ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede de cildinizi UV ışınlarından korumak için ve yaşlanmayla ve cildin bozulmasıyla mücadele etmek için idealdir.

Havucun tek faydası cilt için değildir. Bu sebzenin sağlığa bazı faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Dişlerinizi güçlendirir.
 • Kabızlıkla mücadele eder.
 • İştah açar.
 • İdrar söktürücü (diüretik) özellikleri vardır.
 • Potasyum ve fosfor içerir.
 • Saç tellerini ve tırnakları güçlendirir.
 • Göz sağlığı için faydalıdır.

2. Su

su içen kadın

Sağlıklı bir vücut için çok gerekli olan su, cilt güzelliğinde de büyük bir rol oynar. Cildinizi sıkılaştırmak ve toksinlerden arınmak için faydalıdır. Bunun yanı sıra kırışıklıkların ve mimik çizgilerinin oluşmasını geciktirir. Ayrıca selüliti de azaltmaya yardımcı olur.

3. Kuruyemişler

bir kase kuruyemiş

Kuruyemişler, büyümede ve hücre onarımında temel bir bileşen olan alfa-linolenik asit içerir.

 • Cildinizi koruyan ve canlandıran antioksidanlardır.
 • Yaşlanma belirtilerini ve cildin esnekliğini kaybetmesini önlemek için ideal olan E vitamini bakımından zengindirler.

Cildinize özen göstermenin yanı sıra eğer her gün bu yemişleri tüketirseniz, gün içerisinde daha enerjik olduğunuzu fark edeceksiniz. Aşırıya kaçmadan her gün tüketmeye çalışın.

4. Salatalık

doğranmış salatalık

Su, vitamin ve minareller bakımından oldukça zengin olan salatalık, cildinizi nemlendirmek ve korumak için idealdir.

 • Salatalık A, C ve E vitamini ve antioksidan kaynağıdır.
 • Kollajen ve elastin üretimini teşvik ederek, sıkılaştırıcı etkisi sayesinde ciltteki fazla yağı azaltır.

İsterseniz salatalık suyu olarak tüketin, isterseniz yüzünüze bir maske yapın. Salatalığı hangi şekilde kullanırsanız kullanın, cildiniz için ne kadar faydalı olduğuna inanamayacaksınız.

5. Turunçgiller

portakal ve limon

Sıkılaştırıcı ve antioksidan özellikleri sayesinde turunçgiller, cildi canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Yüksek miktarda C vitamini içerdiklerinden, kozmetik bakım ürünlerinde kullanılan başlıca malzemelerdendirler.

Turunçgil tüketimi, cildin dokusunu iyileştirerek ve hassas ciltlerdeki tahrişi azaltarak mimik çizgilerini ve kırışıklıkları azaltır.

Bu nedenle, turunçgilleri cildinizdeki yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak amacıyla kullanabilirsiniz. Bütün özelliklerinden yararlanabilmek için turunçgilleri soğuk bir yerde muhafaza etmeli ve tüketene kadar kabuklarını soymamalısınız.

6. Yulaf

yulaf sütü

Yulafın nemlendirici özelliği cilt bakımı için oldukça faydalıdır. Yulaf ölü hücreleri ortadan kaldırır, cildi nemlendirir ve siyah nokta ve sivilcelerin oluşumunu azaltır.

7. Omega-3 Yağ Asitleri Bakımından Zengin Yiyecekler

balık ve avokado

Omega 3 yağ asitleri içeren yiyecekler, cildinizi hem UV ışınlarından korur hem de canlandırır. Ayrıca cildinizi yumuşatır, nemlendirir ve cilt kuruluğuna karşı savaşır.

Omega 3 yağ asitleri içeren yiyecekler aşağıdaki gibidir:

 • Chia ve keten tohumu
 • Keten tohumu yağı
 • Ton balığı, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar
 • Soya

8. Bitter Çikolata

bitter çikolatanın faydaları

Mağazalarda bitter çikolata içeren güzellik ürünlerine sıklıkla rastlayabilirsiniz. Bunun sebebi bitter çikolatada yüksek miktarda flavonoid, yağ asitleri ve antioksidanların bulunmasıdır.

%70’den fazla kakao içeren çikolatalar, cildi yumuşatır, serbest radikallerle mücadele eder, kırışıklıkları yumuşatır ve kan dolaşımını hızlandırır.

Tüketmenin yanı sıra, bitter çikolatayı cildinize de uygulayabilirsiniz. Böylece yaşlanma belirtilerini hafifletebilir ve yumuşak bir cilde kavuşabilirsiniz.

9. Yeşil Çay

yeşil çayın cilde faydası

Söz konusu cilt bakımı olduğunda yeşil çaydan bahsetmemek olmaz. Antioksidanlar ve flavonoidler bakımından zengin olan yeşil çay, yaşlanma belirtileriyle mücadele etmede oldukça faydalıdır. Buna ek olarak, serbest radikallerle mücadele ederek ciltteki tahrişleri ve iltihapları önler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Akdeniz M., Tomova Simitchieva T., Dobos G., Blume Peytavi U., Kottner J., Does dietary fluid intake affect skin hydration in healthy humans? a systematic literature review. Skin Res Technol, 2018. 24 (3): 459-465.
 • Carr AC., Maggini S., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017.
 • Rosenblat G., Meretski S., Segal J., Tarshis M., et al., Polyhydroxylated fatty alcohols derived from avocado suppress inflammatory response and provide non sunscreen protection against UV induced damage in skin cells. Arch Dermatol Res, 2011. 303 (4): 239-46.
 • Heinrich U., Neukam K., Tronnier H., Sies H., et al., Long term ingestion of high flavanol cocoa provides photoprotection against UV induced erythema and improves skin condition in women. J Nutr, 2006. 136 (6): 1565-9.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.