Güzel Kirpikler İçin Ev Yapımı Çözümler

Güzel Kirpikler İçin Ev Yapımı Çözümler

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kirpikler vücudunuzun önemli bir parçasıdır, çünkü sadece yüzünüze daha güzel bir görünüm sağlamakla kalmaz, gözlerinizi farklı iltihaplanmalardan ve gözün içerisine kaçabilecek kirlerden de korurlar. Bu makalede kirpiklerinizin görünümünü güzelleştirmek için bazı önerilerimiz olacak.

Kirpikler, onlara esneklik, direnç ve güzellik sağlamaktan sorumlu bir protein olan keratin katmanlarından oluşmaktadır. Ancak maalesef ultraviyole ışınlara maruz kalmak, gece yatarken makyajı temizlememek veya kalitesiz makyaj ürünleri kullanmak gibi zayıflatabilen pek çok neden vardır.

Kirpikler ideal olarak uzun ve kalın olmalarıdır. Böylece etrafınızı rahat bir şekilde görmenize izin verirler. Eğer kirpiklerinizin şekli böyle değilse endişelenmeyin, çünkü onlara büyük faydası olan ve çok kolay uygulanan bazı ev yapımı çözümleri açıklayacağız.

Şu da ilginizi çekebilir: Güzel Kirpikler için 6 Bitkisel Yağ

kirpikler

Her şeyden önce, makyajınızı her gece temizlemeniz, rimeli abartılı bir şekilde kullanmamanız ve çok sık kirpik maşası kullanmamanız oldukça önemlidir. Özellikle kirpik maşasını kuvvetlice veya rimel kullandıktan sonra uygulamanız kirpiklerinizi kopmasına neden olur.

Kirpikleriniz yavaş uzadığı zaman gözlerinizi sıkça kırpmanızı öneririz, çünkü bu göz kapaklarına egzersiz yaptırmanın bir yoludur. Ayrıca kılcal katmanı nemlendiren, besleyen ve güçlendiren keratin veya Hint yağı bazlı kremler de kullanabilirsiniz. Aşağıda kirpiklerin mükemmel görünmesine yardımcı olmalarıyla bilinen bazı maddeleri tanıtacağız.

Yağlar

Aşağıdaki yağlar yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikallere karşı mücadele eden antioksidanlar içerir ve böylece kılcal koruma sağlar. Bunları kirpiklerinizde kullanmak onları daha güçlü ve daha kalın hale getirir. Bu yağlara aşağıdakiler dahildir: Hint yağı, badem yağı, avokado yağı ve zeytinyağı.

Bu dört yağı birden bir bardakta karıştırabilirsiniz. Bu karışımı kullanarak makyajınızı temizleyin ve kirpik hattına bir damla uygulayarak bunun gece boyunca kirpiklerinizde kalmasına izin verin.

Kuruyemişler

fındık

Fıstık, ceviz, kuru üzüm, vs. yüksek miktarda B kompleksi içeren gıda grubunun parçasıdır ve böylece saç ve kılların büyümesine yardımcı olur.

Bu yazımıza da bir göz atın: Daha Etkileyici Kirpikler için 8 Tavsiye

Hint Yağı ile Romu Birleştirin!

kastor yağı

Üç çorba kaşığı Hint yağını bir miktar romla birlikte bir şişede karıştırın. Bu karışımı pamukla kirpiklerinize uygulayın. Karışımın gece boyunca kirpiklerinizde kalmasına izin verin ve ertesi sabah bunu ılık suyla durulayın.

Vazelin

vazelin

Vazelinin koruyucu etkileri vardır ve ayrıca saç ve kılların büyümesine katkıda bulunur.

Yeşil Çay

yeşil çay

Her zamanki gibi yeşil çay hazırlayın ve soğuduktan sonra pamuk kullanarak bir miktar kirpiklerinize ve göz kapaklarınıza sürün. Pamuğun 10 dakika süreliğine göz kapaklarınızın üzerinde durmasına izin verin. Daha güçlü bir etki için bunu her gece tekrarlayın ve yüzünüzü ertesi sabaha kadar yıkamayın.

Kirpik Fırçası

kirpik fırçası

Bir miktar nemlendirici kremi temiz rimelle kirpiklerinize uygulayabilir ve böylece onların büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Limon Kabuğu

limon kabuğu

Limon, vücudun genel sağlığı için pek çok faydalı özelliğe sahiptir. Bir miktar limon kabuğunu rendeleyebilir ve bunu zeytinyağı veya Hint yağıyla karıştırabilirsiniz. Bu daha önce belirtilen yağların etkisini arttıracaktır.

Unutmayın: Rimeli Abartılı Kullanmayın!

rimel

Bu ürün her ne kadar kirpiklerinizin daha kalın ve uzun görünmesini sağlasa da, sürekli olarak kullanmanız ters etki yapar, çünkü bu durumda kirpiklerin kopması veya kırılması mümkündür. Unutmayın, rimelden kalıntı kalmaması için makyajınızı da iyi temizlemeniz büyük önem taşır.

Göz Kapaklarınıza Masaj Uygulayın

göz kapakları

Bu masajın amacı kan akışını arttırmak ve kirpiklerin büyümesine yardımcı olmaktır. Bu masajı uygularken herhangi bir ürün kullanmak şart değildir. Her gece yatmadan evvel ellerinizi güzelce yıkadıktan sonra parmak uçlarınızı kullanarak göz kapaklarınıza ve kirpiklerinize masaj uygulayın.

Sağlıklı Beslenin

havuç suyu

Saçların ve kılların büyümesini daha sağlıklı kılmak için vücudunuza bol miktarda protein ve vitamin sağlamanız gerekir. Bunun en iyi yolu da yeterli miktarda sebze ve meyve yemektir. Özellikle havuç, yer fıstığı ve buğday yemeniz önerilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.