Hafızanızı Geliştirmek İçin İpuçları

Hafızanızı iyileştirmek için her gün egzersiz yapmanız gerekir. Konsantrasyon, huzur ve kendinize güven, hafızanızı geliştirmek için mükemmel müttefiklerdir.
Hafızanızı Geliştirmek İçin İpuçları
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hiç mutfağa girdiğiniz ve oraya neden girdiğinizi unuttuğunuz oldu mu? Endişelenmeyin, bunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. İlginç olan şu ki, birçok arkadaşımız ve aile bireylerimiz bunun onların da başına geldiklerini söyler. Bu yazımızda hafızanızı geliştirmek için uygulayabileceğiniz bazı ipuçlarından bahsedeceğiz. 

Hafızamız göründüğünden daha kırılgandır ve başa çıkmak zorunda kaldığımız stres ona yardımcı olmaz. Birçok kez bir şeyler yapmak için bir yere gittiğimiz ama başka bir şey düşündüğümüz ya da insanların bize söylediklerini dinlemeye çalışırken başka bir şey hakkında endişelendiğimiz olmuştur.

Ancak bu durumda hafızanızı geliştirmek, her zamankinden daha fazla gereklidir. Bilgisayarınızı ya da kredi kartınızı kullanmayı düşünün.

Her geçen gün daha fazla şifreye ihtiyacımız oluyor; bununla birlikte teknolojinin kullanılması, performansımızı otomatikleştirmek ve bunun üzerinde çalışmaya devam etmek için bir dizi işlemi aklımızda tutmamızı gerektirir.

Şu da ilginizi çekebilir: Anksiyeteyi Doğal Olarak Azaltan 9 Besin

hafızanızı geliştirmek

Ayrıca, iş yerindeki ve sosyal sistemdeki standardımız bizden aynı anda birden çok görevi ifa etmemizi gerektirir; bu nedenle beynimizin bu bölümünün iyi çalışması gereklidir. Öyle değilse, sonuç olarak zaman kaybederiz ve bu çalışmalarımızı kötü etkilediğinde hayal kırıklığına uğrarız.

Çevrenizde bir çocuğunuz varsa, sorun daha da karmaşık hale gelir. Çünkü çocuklar çok dikkat gerektirir ve çalışmanızı bölmek onlar için oldukça normal bir harekettir.

Onlarla ilgilendikten sonra, yaptığımız işe geri dönebilmeliyiz. Ayrıca, çocukların etkinlikleri, performansları ve ders dışı programları vardır ve bunların, programınıza ve zihninize dahil edilmesi gerekir.

Hafızanızı geliştirmek için ipuçları

Dikkatinizi verin

hafızanızı geliştirmek

Dediğimiz gibi, aklınızda çok şey olması hafızanıza zarar verebilir. Bu anlamda, “burada ve şimdide” yaşamak gerekir. Bu, bütün dikkat dağıtıcılara rağmen, yaptığımız işe odaklanmak zorundayız demektir. Ev anahtarımızı koyduğumuz yerden, alışveriş çantalarımızı nereye koyduğumuzdan, iş yerindeki görevlere.

  • Tam, bilinçli dikkatinizi vermek aynı zamanda, her şeyin kontrolünüz altında olduğunu anlamanızı sağlayacağı için gününüzün tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bu, iş gününü atlatmanıza yardımcı olacak, bir monotonluk ya da kontrol eksikliği duygusundan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
  • Sizi, istediğiniz şeylere yöneltmek için eğiten bir meditasyon öğretmeni düşünün. Bu şeylere yalnızca bir saat ayırsak bile, sonunda, zaman kazanıyor olacağız.

Bu yazımıza da bir göz atın: Hafıza Kaybıyla Savaşan Doğal Yiyecekler

Daha iyi bir fikir edinmek için, orada ne yaptığınızı bilmeden salona girdiğiniz ya da anahtarlarınızı ya da telefonunuzu ararken bilinçsiz bir şekilde oturma odasına girdiğiniz zamanları düşünün. Farkında olma halinizin bir “öncesi ve sonrası” kontrolünü yaparsanız eğer, sonuç sizi şaşırtacaktır.

Market listesi yapmayın: hikaye yazın

hafıza

Bu, gerçekleri, isimleri ve tarihleri ​​akılda tutmak için sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Tek başına listeleri ezberlemek çok karışık olsa da hikayeleri hatırlamak zor değildir. Bunu yapmak için, bir ürünü hikayedeki ilgili bir şeyle ilişkilendiriyoruz.

Örneğin, bir kız çölün ortasında kaybolur ve şehre ulaşmanın bir yolunu bulması gerekiyordur. Elbette, ilk kaygısı yiyecek ve su bulmaktır. Yemek açısından, en önemli olan şey karbonhidratlardır çünkü enerji sağlarlar ve tok kalmanızı sağlarlar.

Daha sonra ona ekmek, sebze ve bir sonraki şehre gidebilmesi için deve ile taşımacılık sunan bazı insanlar bulur …

Eğlenceli, değil mi? Amacınız hafızanızı geliştirmektir ama bu size aynı zamanda yaratıcılığınızı artırma imkânı da sunuyor. Bu özellik, bazı şeyleri hatırlayamadığınız zaman kendi stratejilerinizi oluşturmanıza ve sorunları çözmenize yardımcı olur.

Not almak can yakmaz

Unutulabileceğimiz şeyleri not almak, bir şeyleri hatırlamak için en geleneksel yöntemdir, fakat biz burada hafızamızı geliştirmekten bahsediyoruz.

  • Unutmayın ki yazı yazma eylemi zaten bellek üzerinde çalışan bir sürü dikkat gerektirir.
  • Öte yandan, notlarımıza yazdığımız gerçeği de var olduğu için, düşündüğümüzden emin olabiliriz.

Bir şeylerden emin olduğumuz zaman ne olur? Eh, bu şekilde hissetmeyi tercih ederiz, çünkü bir şeyi unuttuğumuz zaman kötü sonuçlandığını biliyoruz.

hafızanızı geliştirmek

Bu ipuçları çok basittir. Hafızanızı geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey, kaygılarınızı önemli ölçüde azaltmaktır. Bu, sağlığımızın en büyük düşmanıdır. Yani, bilmek istediğimiz şey şu: sizin kullandığınız en iyi stratejiler neler ve bunları nasıl buldunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.