Hafıza Güçlendirmek için Mükemmel İpuçları

27 Mart, 2019
Beynin içinde, birbirine bağlandığında muazzam karmaşık ve şaşırtıcı bir ağ oluşturan yaklaşık yüz milyar nöron vardır. Bu inanılmaz hafıza ipuçları ve püf noktaları ile beyninizi maksimumda kullanmayı öğrenin.

İnsanlar kendilerini hayvanlardan çok daha üstün görmektedirler. Fakat bazı kuşlar bile, tohumlarını birkaç ay önce bıraktıkları yeri hatırlayabilirler… Biz ise hafıza konusunda geri kalabilir, günlük hayatımızın hemen hemen her şeyini kolayca unuturuz.

Beynin içinde, birbirine bağlandığında muazzam karmaşık ve şaşırtıcı bir ağ oluşturduğu yaklaşık yüz milyar nöron vardır. Bir sürü bilgiyi işleme ve saklama kabiliyeti ile birlikte, belleği mümkün kılan şey bu muazzam bağlantıdır.

Bugün, hafızanızı geliştirmek için bazı ipuçlarına göz atacağız.

Güçlü hafıza için ipuçları

hafıza zaytıflığı

 • Stres, hafızanızın başlıca düşmanlarından biridir. Stresli zamanlarda, rahatlamanız, gözlerinizi kapamanız, derin nefes almanız ve hatırlamaya çalıştığınız o anda yaptığınız şeyi tekrar inşa etmeye çalışmanız gerekir.
 • Çalışırken molalar vermek, bazı şeyleri hatırlamak ve öğrendiğiniz şeyleri yerleştirmek için mükemmel bir taktiktir.
 • Öğrenciyseniz ve her şeyi ezberlemek istiyorsanız, imge ve şemaları kullanmayı deneyin. Bu yöntem, hatırlamayı daha kolay hale getirecektir.
 • Hafıza her zaman duygularla ilişkilidir ve bu sebepten dolayı, onlardan gelen uyarıları alır.
 • Neden hafıza kaybı denilen şey yaşanır? Genellikle bunlar dikkat etmediğiniz için olur.
 • Not almak ya da önemli noktaların yazılması, onu yazarken zihinde bir fikrin canlanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca her şeyi daha sonra gözden geçirmeniz açısından da yararlıdır.

Bunu da gözden geçirin: Güçlü bir hafıza için yiyecekler

hatırlamaya çalışmak

 • Bir kavramı veya bir fikri anlamadığınız zaman onu hatırlamanız zorlaşır. Fakat anlamak için gayret gösterdiğinizde, bir konsept oluşturan ögeler arasında bir ilişki kurulur ve bu ilişki onları birleştirerek mantıklı bir set haline getirir.
 • Onları daha iyi hatırlamak için benzer kavramları sınıflandırabilirsiniz. Örneğin yapılacaklar listenizi; evde yapılacaklar, işte yapılacaklar, boş zaman etkinlikleri gibi bölümlere ayırabilirsiniz. Bu bilgi, isterseniz alfabetik olarak bloklara veya sıralı ögelere ayrılabilir.
 • Hatırlamak istediğiniz şeyleri yüksek sesle söylemek de size çok yardımcı olabilir. Bir sözcüğü sesli olarak söylediğinizde, kendinizi nasıl söylendiğini hatırlamaya zorlarsınız ve bu da bir anı meydana getirir.
 • Yeni şeyler öğrenirken, onu halihazırda bildiğiniz şeylerle ilişkilendirmeniz gerekir. Depolanmış anılarla yeni fikirler arasında bağlantı kuruyorsanız, bu bilgiyi kodlamak ve almak daha kolaydır; çünkü bu bağ size bir ipucu sağlayacaktır.
 • Örneğin, bir kişinin adını hatırlamak isterseniz, görünüşünden bir şeyle veya o kişiyle ilgili aklınıza gelecek başka bir şeyle bağlantı kurabilirsiniz. Bu bağlantı size çok mantıklı gelmese de, hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.
 • Zaten bildiğiniz şeyleri nasıl güçlendirebilirsiniz? En iyi tekniklerden biri, öğrendiğiniz şeyi başka bir kişiye anlatarak gözden geçirmektir.

Hala daha fazla ipucu mu arıyorsunuz? Bir de bunlara göz atın:

Hafızanızı güçlendirecek yöntemler

yapboz halinde zihin

1. Kelimelerin ve sayıların uzunluğu

Bu, uzun sayıları ezberlemek için ideal bir kuraldır. Her bir numaranın yerine, o sayı kadar harften oluşan bir kelime koyun ve böylelikle bir cümle elde edin. Numara ne kadar uzunsa, bu yöntem hafızanız için o kadar etkilidir.

2. Fabl yöntemi

Buradaki anahtar, hatırlamak istediğiniz kavramları veya fikirleri bütünleştiren bir hikaye uydurmaktır. Zihniniz bir hikayeyi, bireysel sözcüklerden daha kolay hatırlayabilir.

3. Zincir

Bu bir önceki yönteme benzerdir. Beyniniz hikayeleri veya saçma olan şeyleri mantıklı şeylerden daha kolay hatırlar. Bir listeyi veya bir konuyu hatırlamak için, mantıklı olmayan kelimelerden oluşan bir hikaye oluşturun.

4. İlk harf

Hatırlamak istediğiniz kelimenin ilk harfi çok basit bir ifade oluşturmak için kullanılabilir. Süslü veya ironik sözcükleri seçerseniz, hatırlamanız daha kolay olacaktır. Ayrıca daha sonra hatırlamak istediğiniz şeylerin baş harflerinden oluşan yeni bir kelime de icat edebilirsiniz.

Bu yazımızı da ziyaret edin: Hafıza ve zihinsel becerilere yönelik 5 teknik

5. Yer kuralı

Bu teknik, bir yerin ve bilinen bir rotanın ilişkilendirilmesine dayanır. Örneğin, bir şeyin evde nereye gittiğini ararken, nesneleri ait oldukları odalara göre zihinsel olarak sıralayabilirsiniz.

Bu ipuçlarını deneyin. Hafızanızı güçlendirmeye ne kadar yardımcı olabileceklerine şaşıracaksınız!