Haftanın 7 Günü Domates Yemek İçin 7 Neden

· 22 Şubat, 2018
Eğer domates yemeyi planlıyorsanız ve ondan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, domatesi pişirmek en iyi yöntemdir, çünkü bu şekilde antioksidan ve likopen içeriğini artırırsınız.

Domates yoğun bir şekilde kırmızı, sarımsı, oval, yuvarlak, kalın kabuklu ya da ince kabuklu olabilir. Küçük olanların yanı sıra iştah açıcı oldukları derecede büyük olanları da vardır.

Pek çok çeşit domates vardır ve bunların hepsi aynı derecede sağlıklı, tatlı ve en lezzetli yemekleri ve inanılmaz tarifleri hazırlamamıza yardımcı olacak kadar rakipsizdir.

Bununla birlikte, bazı insanlar, nasıl bilinmez, onları her gün yemek istemez … Ya mide ekşimesine neden olursa? Ya alkaloid içeriği migren, baş ağrısı ya da eklem ağrısı tetikleyici ise?

Domatesi her gün fakat ölçülü bir şekilde yemek, yalnızca sağlığımızı geliştirmez, aynı zamanda yemeklerimizin kalitesini ve yediğimiz gıdaları da geliştirir.

Ancak göz ardı etmememiz gereken bir şey var: her zaman organik domates yiyin ve domates sosunu sık sık kullanmaya eğiliminiz varsa zeytinyağıyla kendi sosunuzu kendiniz yapın.

Domatesleri pişirdiğimiz zaman antioksidan gücü artar, bu yüzden bu olağanüstü sebzeyi yemek konusunda bir endişeniz olmasın.

Sağlığınız size teşekkür edecek ve bu konuda şüphesiz ki sizi ikna edecek 7 neden vardır.

1. Bütün aile için oldukça besleyici ve tavsiye edilen bir yiyecekçeri domates

Bazen domates gibi bazı gıdaların bizim için neler yapabileceğinin farkında değilizdir.

Onların besin maddelerini ilk bakışta göremeyiz, ancak vücudumuz, domateslerin içinde gizlediği her şeyi biz vücudumuza her gün sunarsak, bize muazzam derecede teşekkür edecektir:

  • Vitaminler (A, C, K, B6, folik asit, tiamin)
  • Mineraller (potasyum, manganez, magnezyum, fosfor, bakır)
  • Bitkisel proteinler

Daha ne isteyebiliriz?

Bunu da okuyun: Domates Suyu, Sarımsak ve Zerdeçal ile Haftalık Detoks

2. Domates kalbinize iyi gelir

Domates çok miktarda lif içerir, bunun yanı sıra potasyum, C vitamini ve kolin (bir çeşit B vitamini) de içerir. Bütün bu unsurlar kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olma riskini azaltır.

  • Örneğin, potasyum, kan basıncını düzenlemek ve iskemik hastalıklara bağlı tehlikeyi önlemek için idealdir.
  • Öte yandan, domateslerde bulunan likopen, kötü kolesterol (LDL) seviyesini düzenler ve kandaki tehlikeli trigliserid seviyesini düşürür.

Bu tür yağların, ana damar hastalıklarından sorumlu olduğunu unutmamalıyız, çünkü kan damarlarımızda yavaş ama devamlı yağ depolarının oluşmasına neden olurlar.

3. Sigara dumanına karşıt etkiye sahiptirsigara izmariti

Sigara içiyor musunuz? Sigara içen bireylerin olduğu bir yerde çalışıyor ya da yaşıyor musunuz? Eğer öyleyse, bu durumlara karşı hızlı çözümler aramak için günde bir ya da iki tane domates yemeniz önerilir.

  • Muhteşem gıdaların en önemli bileşenlerinden ikisi kumarik asit ve klorojenik asittir.
  • Bu elementler vücut tarafından üretilen nitrosaminlere karşı savaş konusunda çok etkilidir.
  • Nitrosaminler, sigara dumanında bulunan ana kanserojen maddelerdir.

Bunu da okuyun: Sigara İçtikten Sonra Akciğerleri İyileştirmeye Yardımcı Olan 4 Vitamin

4. Domates sindirim sağlığını geliştirir.

Düzenli olarak domates yemek, hem kabızlığı hem de ishali önlememiz konusunda size yardımcı olur.

Bunun aynı zamanda temizleyici ve detoks yapıcı bir gıda olduğunu unutmamalıyız.

Ayrıca, lif içeriği sayesinde, domatesler sindirim kaslarının peristaltik hareketini ve gastrik sıvıların salınmasını uyarır.

5. Daha az idrar yolu enfeksiyonu

Domatesleri düzenli olarak diyetimize dahil etmeyi bir alışkanlık haline getirirsek, daha az idrar yolu enfeksiyonuna yakalanacağımızı ya da eğer yakalanırsak daha hızlı temizleneceğini göreceğiz.

Domates çok miktarda su ve potasyum içerir, bu da vücudu idrara çıkması için uyarır ve toksinlerin yanı sıra fazla su, tuz, ürik asit ve benzerlerinin atılmasını teşvik eder … Domates muhteşemdir!

6. Görme kabiliyetinize iyi bakar

Domateste bulunan A vitamini görmeniz konusunda yardımcı olur. Ayrıca, sarı nokta hastalığının önlenmesi için çok iyidir.

A vitamini, serbest radikallerin olumsuz etkilerini savuşturan ve dokularımızın sağlığa kavuşmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

7. Daha sağlıklı bir ciltdomates ve cilt

Yalnızca daha esnek, daha sıkı ve daha genç bir cilde sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda dişlerimizin daha sağlıklı olduğunu ve saçlarımızın daha parlak olduğunu fark edeceğiz.

  • Bu arada, domates suyunun derideki her türlü yanığın tedavisi için yardımcı olduğuna, özellikle de güneş yanıklarına iyi geldiğini duyduğunuza sevineceksiniz.
  • Ayrıca, yaşlanmayı önlemek ve tedavi etmek için kendinize ev yapımı maskeler hazırlamak isterseniz, hazırladığınız karışımlara rendelenmiş domatesi de ekleyebilirsiniz.

Cildimizin güzelliğine özen göstermek için sansasyonel bir reçetedir.

Sonuç olarak, organik domatesleri düzenli olarak ama belirli oranda yemek tüm aile için güçlü bir şekilde önerilir. Hayal gücünüzü kullanın ve domatesi kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinize dahil edin.