Hayatın Kontrolünü Ele Almak için Ayrılmak

Hayatınızın kontrolünü geri almanın tek yolu, kendi değerinizi bilmeniz ve kararlarınızda kendinizi öne koymanızdır.
Hayatın Kontrolünü Ele Almak için Ayrılmak

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Her zaman aynı sayfada olması gereken iki şey var: kalbiniz ve zihniniz. Birini sevmek ve bir gün onu terk etmeniz gerektiğini bilmek zordur. Özellikle de hiç bir yanınız ondan ayrılmak istemediği zaman… Ancak, hayatın kontrolünü ele almak için bazı kararlar vermeniz gerekmektedir.

Belki bunun üzerine düşündüğünüzde, gecenin bir yarısında bu istilacı düşünceler tarafından ele geçiriliyorsunuz ve uyumak çok zorlaşıyor. Söylemeye gerek yok. Bu durum, birini sevmek bağımlılık yarattığında ve onun size davranışlarını hak etmediğinizi bile bilmediğinizde oluşur.

Hayatın Kontrolünü Ele Almak için Ayrılmak

İlişkinin hiçbir yere gitmediğini fark ettiniz

küs çift

Bir ilişki tek taraflı olduğunda ve sevdiğiniz kişiye karşılık almadan her şeyi veriyorsanız, kontrolünüzü geri almanın vakti gelmiş demektir. İlk adım kendinize hak ettiğiniz önemi vermektir. Buna layık olmak için ne yaptığınızı sorarsanız, hiçbir yere ulaşamazsınız. Şiddet içeren durumlarla karşı karşıya kaldıysanız, muhtemelen suçluluk hissedersiniz. Öteki kişinin sizi suçladığını hissetmeniz olasıdır.

Belki de onu arkadaşlarınıza ve ailenize karşı savundunuz çünkü bir noktada değişebileceğini düşünüyorsunuz. Sürekli “kötü bir gün geçiriyor olmalı” diye düşünerek onun davranışlarını ya da tavrını haklı çıkarıyorsunuz (buna rağmen her gün onlar için kötü bir gün gibidir). Onu sevdiğiniz için her şeye rağmen onunla kalabilirsiniz.

Geçmişi unutun, suçluluk duygusunu unutun

Belki de zaten bildiğiniz ve arkadaşlarınızın size sık sık söylediği şeyi umursamıyorsunuz, ama itiraf etmek de istemiyorsunuz: bundan daha iyisini hak ediyorsunuz. Durum kaçınılmaz olanı ertelemek olsa da, zihniniz üzüntü ve acı gibi zor duygularla başa çıkmaktan kaçınmaya çalışır.

Bir gün kusursuz bir çift olabileceğinizi ya da geri kalan hayatınızı beraber geçireceğinizi düşünmenizin hiç bir önemi yok. Fakat zaman geçtikçe, er ya da geç neler olup bittiğinin farkına varacaksınız ve karşılıklılık olmadan sevginin fazla ilerlemediğini anlayacaksınız.

Durumun nasıl olduğunu gördükten sonra nostaljik hissetmeniz ve hayatınızı kontrol altına almaya başlamanız normaldir. İster beğenin ister beğenmeyin, bu özlem duygusu, o kişiyle paylaştığınız anılara dayanır ve bunlar geçmiştedir. Önemli olan, yaptığınız ya da yanlış yaptığınızı düşündüğünüz şey için suçluluk duygusu hissetmeyi bırakmanızdır.

Hayatın kontrolünü geri almak kötü bir şeye son vermek anlamına geliyor

konuşan çift

Yaşlandıkça sizin de eşiniz / partnerinizin de hedeflerinde değişiklikler olur. Hedefleriniz farklı yönlerde giderse, ilişki genellikle sona erer. Bu durum sizi kızdırmak zorunda değildir; sonuçta, ikinizin de başarısız olduğunu anlamına gelmez. Belki aşık olduğunuzu düşünmüştünüz ama beraber olmak size göre değil.

İnsanlar her zaman çevrenizde olmayacak, ancak anılar kalacak ve iyi ya da kötü olanlar arasından hangilerini saklayacağınıza siz karar vereceksiniz. Hayatınızı kontrol altına almanın, sevdiğiniz kişinin anılarını silmek anlamına gelmediğini açığa kavuşturmalıyız.

Yıllar sonra zihniniz bazı anıları ortaya çıkaracaktır. Ancak bu, ayrılma kararınızın kötü bir şey olduğu anlamına gelmez. Aksine, bu anılar size zamanında kendiniz için en iyi şeyi yaptığınızı görme şansını verecektir. Bu anıların sizi olumsuz yönde etkilemesini önlemek için gerçek bir kapanış yapmanız gerekir.

Bazıları biraz yalnız zaman geçirmeye, bazıları bir psikologun yardımına, bazıları da ayrılma ritüelinin sembolizmine ihtiyaç duyar. Sizin için uygun olanı yapın.

Hayatınızı kontrol altına almak, sorumluluk almak demektir

hayatın kontrolünü avuçların içine almak

Emin olabilirsiniz ki, hayatınızın her alanını kontrol altına almanın önemini anladığınız zaman, bunun kimseyi suçlamakla alakalı olmadığını da fark edeceksiniz. Bunu, büyük bir hayat dersi almak için bir fırsat olarak değerlendirebileceğinizi göreceksiniz. Aldığınız her hayat dersi sizi tanımlayacaktır.

Bazı insanlar hayatınıza asla girmemiş olsaydı, belki hala neler hak ettiğinizi ve bazı şeylerin savaşmaya değmediğini bilemeyecektiniz. Bu süreçten geçmek, kontrolü ele almanıza ve hayatınızdaki en önemli ilişkinin kendinizle ilişkiniz olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunu elde ettiğinde, kocaman bir olasılıklar dünyası açılır.

Hayatınızı kontrol altına alın, kendinize daha çok değer verin ve kendinize en iyi versiyonunuz olma şansını verin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.