Hazır Çorbanın Zararları

Hazır Çorbanın Zararları

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kolay, ucuz ve çabuk hazırlandığı için hazır çorba ve hazır makarnalar son yıllarda çok popüler oldu. Evde hazır yiyecek tüketenler sağlıklı olmadığını biliyor, ama hamburger, dürüm, patates kızartması veya diğer ayaküstü yiyeceklere göre daha sağlıklı olduğunu düşünüyor.

Birçok insan bunun ne kadar zararlı olabileceğinden habersiz. Massachusetts General Hastanesi‘nden Dr. Braden Kuo’nun yaptığı bir çok çalışmaya göre hazır çorbalar vücut için birçok zarar barındırıyor. Bu makalede sizlere hazır çorbanın son derece şaşırtıcı zararlarından bahsedeceğiz.

Hazır noodle’ların sindirimi çok zor

Araştırmalar, hazır noodle’ların tüketildiklerinden iki saat sonra bile midede bütün olarak kaldıklarını gösteriyor. Ev yapımı eriştelere oranla çok daha uzun bir süre.

hazır çorba sindirimi
Sindirim sistemi işlenmiş yiyecekleri sindirmek için saatlerce çalışmaktan fazla baskı yaşayabilir. Yiyecekler sindirim yolunda uzun süre biriktiği zaman besleyici öğelerin emilimi etkilenir.

Ancak hazır çorba ve noodle’lar herhangi bir besleyici öğe içermemektedir. Besleyici öğelerin yerine katkı maddeleri içerirler, bunların bazıları toksik bir koruyucu olan tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) içerir.

Bu katkı maddeleri noodle’larla beraber midede kalır ve bu da uzun süren noodle’ları sindirme çabası sırasında birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilir.

Sadece 5 gram TBHQ koruyucu ölümcül olabilir

Tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) koruyucunun ne olduğunu bilmeyenler için: bu madde petrol yan ürünüdür. Genelde tüketiciler, sentetik kimyasalların antioksidan özellikler içerebileceğini gözden kaçırıyor ancak bu antioksidanlar doğal antioksidanlar gibi vücuda yararlı değildir.

Sentetik antioksidanlar yağların oksitlenmesini önler, böylece işlenmiş yiyeceklerin raf süresi uzar. TBHQ gıda dışında raflarda yer alan birçok üründe bulunabilir. Cila, lak, böcek ilacı, makyaj malzemeleri ve parfümlerde kalıcılık için kullanılır.

Beslenme uzmanları bu katkı maddesinden 5 gram bile tüketmenin öldürücü olabileceğini düşünüyor. Gıda Katkı Maddeleri Sözlüğünde 1 gram TBHQ’ye maruz kalmanın baş dönmesi, kusma, kulaklarda çınlama, hezeyan, nefes alamama gibi durumlara yol açtığı kanıtlanmıştır.

Hazır çorba içmek metabolik sendrom ile bağlantılı

obezite

Yakın zamanda yayınlanan bir makalede yüksek oranda hazır çorba ve noodle tüketen kadınların metabolik sendrom riski altında olduğu ortaya konmuştur. Bu oran az yiyen, sağlıklı beslenme alışkanlıkları olan ve egzersiz yapan kadınlara göre çok daha yüksek.

Bu araştırmaya göre haftada iki kez hazır çorba tüketen kadınların metabolik sendrom yaşama riski %68 oranında artıyor. Bu sendrom obezite, arteriyel hipertansiyon, yüksek kan şekeri, trigliserit ve düşük oranda iyi HDL kolesterolüne yol açar.

Ayrıca hazır çorba tüketen kişiler, tüketmeyenlere kıyasla vücutlarına çok daha az oranda protein, kalsiyum, demir, potasyum, A ve C vitamini alırlar. V ücutlarındaki zararlı yağ, kalori ve sodyum oranları da daha yüksektir. 

Sağlıklı olmanın tek yolu sağlıklı beslenmektir

Arada bir hazır çorba içmek sağlığınıza aşırı zarar vermese de sıklıkla tüketmek gelecekte ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Vücut için en iyisi doğal, sağlıklı ve taze yiyecekleri tercih etmektir. Beslenme alışkanlıklarınız arasından işlenmiş ürünleri çıkarmalısınız. Öğünlerinizi önceden planlamak işinizi kolaylaştıracaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Huh IS, Kim H, Jo HK, Lim CS, Kim JS, Kim SJ, et al. Instant noodle consumption is associated with cardiometabolic risk factors among college students in Seoul. Nutr Res Pract. 2017;
  • Park J, Lee JS, Jang YA, Chung HR, Kim J. A comparison of food and nutrient intake between instant noodle consumers and non-instant noodle consumers in Korean adults. Nutr Res Pract. 2011;
  • Eskandani M, Hamishehkar H, Ezzati Nazhad Dolatabadi J. Cytotoxicity and DNA damage properties of tert-butylhydroquinone (TBHQ) food additive. Food Chem. 2014;
  • Charles IA, Ogbolosingha AJ, Afia IU. Health risk assessment of instant noodles commonly consumed in Port Harcourt, Nigeria. Environ Sci Pollut Res. 2018;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.