Hazır Çorbanın Zararları

Hazır çorba ve hazır noodle’lar son yıllarda çok popüler oldu. Bunun sebebi kolay, ucuz ve yemek pişirmek veya sağlıklı yemek yerine çabuk olmaları. Bunları yiyen insanlar sağlıklı olmadığını bilse de hamburger, dürüm, patates kızartması veya diğer ayaküstü yiyeceklere göre daha sağlıklı olduğunu düşünüyorlar.

Bir çok insan bunun iyi bir alternatif olmadığından habersiz, ancak Massachusetts Hastanesi’nden Dr. Braden Kuo’nun yaptığı bir çok çalışmaya göre bu çorbalar vücut için bir çok zarar barındırıyor. Bu makalede sizlere hazır çorbanın son derece şaşırtıcı zararlarından bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Hazır noodle’ların sindirimi çok zor

Çalışmalar hazır noodle’ların tüketildiklerinden iki saat sonra bile midede bütün olarak kaldıklarını gösteriyor. Ev yapımı eriştelere oranla çok daha fazla bir süre. Bu bulgu zayıf sindirime olan etkisiyle dikkat çekiyor.

sindirm

İlk olarak, sindirim sistemi işlenmiş yiyecekleri sindirmek için saatlerce çalışmaktan fazla baskı yaşayabilir. Yiyecekler sindirim yolunda uzun süre biriktiği zaman besleyici öğelerin emilimi etkilenir. Ancak hazır çorba ve noodle’lar herhangi bir besleyici öğe içermemektedir. Besleyici öğelerin yerine katkı maddeleri içerirler, bunların bazıları toksik bir koruyucu olan tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) içerir.

Bu katkı maddeleri noodle’larla beraber midede kalır ve bu da uzun süren noodle’ları sindirme çabası sırasında bir çok ciddi sağlık sorununa yol açabilir.

Sadece 5 gram TBHQ koruyucu ölümcül olabilir

Tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) koruyucunun ne olduğunu bilmeyenler için: bu madde petrol yan ürünüdür ve genelde antioksidan olarak belirtildiği için kafa karıştırıcı olabilir. Tüketicilerin bilmediği bir şey sentetik kimyasalların antioksidan özellikler içerebileceği, ancak bu antioksidanların doğal antioksidanlar gibi vücuda yararlı olmadığıdır. Bu tür sentetik antioksidanlar yağların oksitlenmesini önler, böylece işlenmiş yiyeceklerin raf süresi uzar. 

TBHQ ticari markaların yanı sıra raflarda yer alan bir çok üründe bulunabilir. Ayrıca, cila, lak, böcek ilacı, makyaj malzemeleri ve parfümlerde kalıcılık ve daha az uçuculuk için kullanılır.

Buna rağmen beslenme uzmanları insanların çok düşük miktarda TBHQ oranını kaldırabileceğini belirtiyor. Ancak bu katkı maddesinden 5 gram öldürücü olabilir. Aslında, Besin Katkı Maddeleri Sözlüğünde 1 gram TBHQ’ye maruz kalmanın baş dönmesi ve kusma, kulaklarda çınlama, hezeyan, nefes alamama gibi durumlara yol açtığı kanıtlanmıştır. 

Hazır çorba içmek metabolik sendrom ile bağlantılı

obezite

Beslenme Bülteni’nde yakın zamanda yayınlanan bir makaleye göre yüksek oranda hazır çorba ve noodle tüketen kadınlarda yüksek oranda metabolik sendrom riski olduğu ortaya konmuştur. Bu oran daha az yiyen, farklı beslenme alışkanlıkları olan ve egzersiz yapan kadınlara göre çok daha yüksek.

Bu çalışmaya göre hafta 2 kez hazır çorba tüketen kadınlar %68 oranda daha fazla metabolik sendrom riski taşımakta. Bu sendrom obezite, arteriyel hipertansiyon, yüksek kan şekeri, trigliserit ve düşük oranda iyi HDL kolesterolüne yol açar. Ayrıca, bu tür çorbaları tüketen kişiler bunu yemeyenlerle kıyaslanınca çok daha az oranda protein, kalsiyum, demir, potasyım, A vitamini, C vitamini alırlar ve vücutlarındaki zararlı yağ, kalori ve sodyum oranları çok daha yüksektir. 

Eğer sağlıklı olmak istiyorsanız yapabileceğiniz tek şey sağlıklı bir diyet edinmek

Arada bir hazır çorba içmek sağlığınıza aşırı zarar vermese de, bu çorbayı sıklıkla tüketmek gelecekte ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. En iyisi vücut için doğal ve sağlıklı olan daha iyi ve taze yiyecekleri tercih etmek. Diyetinizden işlenmiş ürünleri çıkarmalısınız. En kolayı öğününüzü önceden planlamak ve haftalar geçtikçe takip etmek.