Hematom için 10 Ev Tedavisi

Elma sirkesi kan dolaşımına yardımcı olur. Elma sirkesini hafif bir masajla hematomun olduğu bölgeye uygularsanız, dokunun altında sıkışıp kalmış olan kanın serbest bırakılmasına yardımcı olursunuz.
Hematom için 10 Ev Tedavisi

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2019

Hematom kanın deri altından birikmesi ile meydana gelir. Genellikle vücudun herhangi bir yerindeki bir darbe veya ezilme sonrası oluşur. Muhtemelen hepimiz bunu tecrübe etmişizdir ve ne kadar can sıkıcı ve acı dolu olduğunu biliyoruzdur.

Bu yüzden size bugünkü yazımızda hematomu ortadan kaldıracak 10 tane evde uygulanabilir, basit, etkili ve doğal tedavi yöntemini açıklayacağız.

1. Arnika kökü

Arnika bütün değişik çeşitteki hematomlara iyi gelen en etkili ve popüler ürünlerden birisidir. Anti-enflamatuvar ve ağrı kesici özellikleri adeta birbirlerini tamamlar niteliktedir. Bunun sebebi içeriğinde yüksek miktarda gallik, kafeik ve klorojenik asitler ile helenalin ve dihelenalin bulunmasıdır.

2. Buz

2 küp buz

Hematom ve şişlikler için en bilindik tedavilerden bir diğeri ise buzdur. Açıkçası buz bu gibi durumlarda çok uzun süredir kullanılmaktadır. Buzun etkili olmasının sebebi soğuğun deri altındaki kan damarlarını daraltarak, enflamasyonu ortadan kaldırmasıdır.

Ayrıca hematom oluşan bölgeyi uyuşturarak daha kötü bir hale gelmesini engeller. Buz kompresini hematom oluştuktan sonra olabildiğince çabuk uygulamak çok önemlidir.

3. Tuz

Tuz hematom ile savaşmaya yarayan diğer bir seçenektir. Etkilenmiş bölgeye bir miktar tuzu sürün, derinin altında biriken lenfatik sıvıyı emerek enflamasyonu ve acıyı azalttığını göreceksiniz.

4. Soğan

doğranmış soğan

Soğan ise bir diğer seçenektir. Hematom oluştuğunda, soğanı bir katman olarak hematomlu bölgeye yerleştirin. Soğanı keserken gözlerimizin akmasına sebep olan Alliinase enzimi lenfatik sıvının akışına yardım ederek kanın derinin altında birikmesini engeller. Bir şeye çarptıktan hemen sonra çabucak bu bölgeye soğanı uygulamanız gerekmektedir.

5. Elma sirkesi

Gazlı beze bir miktar elma sirkesi dökün, hematomlu bölgeye yumuşakça masaj yaparak uygulayın. Bu, derinin altındaki dolaşıma yardım ederek biriken kanın dağılmasına yardımcı olacaktır.

6. Aloe vera

aloe vera

Aloe vera anti-enflamatuvar özelliğiyle bilinir ve her çeşit vurma ve yaralanmalar, hatta özellikle de yanıklar için kullanılır. Eğer hematomlu olan bölgeye uygularsanız bunun morluğa dönüşmesini engeller. Eğer jeli bölgeye uygulamadan önce soğutursanız hem ağrıyı azaltır hem de enflamatuvarı ortadan kaldırır.

7. Maydanoz

Hematom oluştuğunda, birkaç dal maydanoz kesin ve etkilenmiş bölgeye uygulayın. Maydanozun analjezik özelliği ve anti-enflamatuvar içeriği acının azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca maydanozu eklemlerdeki şişlikleri azaltmak için de kullanabilirsiniz.

8. Cadı fındığı

Cadı fındığı Japonya ve Çin’de çok popüler bir bitki olmakla beraber enflamasyonu azaltmasıyla ve çarpmanın ardında oluşan acıyı rahatlatmasıyla bilinir. Bu etkilerinden yararlanmak için, bu bitkinin yapraklarını kullanarak bir çay hazırlayın ve sıvıyı etkilenmiş bölgeye nemlendirilmiş bir bezle uygulayın.

9. Sarımsak

bir kase sarımsak

Sarımsak da hematomu tedavi etmek için müthiş bir yoldur. Çok güçlü bir antioksidan olduğundan dolayı, taze sarımsak suyunu hematomlu bölgeye uygulayarak derinin kendini yenilemesine yardımcı olabilirsiniz. Sarımsağı yemenin de sağlığınıza çok iyi geldiğini zaten biliyorsunuzdur.

10. Patates

Son olarak, patates katalaz içerdiğinden dolayı, sağlıklı hücresel gelişmeye yardımcı olurken enflamasyonu ve acıyı azaltır. Bir dilim patatesi hematomun olduğu bölgeye koyun ve birkaç dakika bekletin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • YIlMaz, adem, Murat MuSluMan, ahmet, kanaT, ayhan, cavuSoglu, halit, TErzI, Y., aYDIn, Y., & Posterior Fossa Arteriovenöz Malformasyonlarda Hematom Volümü ile Klinik Sonuç Arasındaki İlişki ve Hematomun Cerrahi Tedavisinin Önemi, R. (2011). The Correlation Between hematoma volume and Outcome in Ruptured Posterior Fossa Arteriovenous Malformations Indicates the Importance of Surgical Evacuation of hematomas. Turkish Neurosurgery. https://doi.org/10.5137/1019-5149.JTN.3401-10.0
  • Kraniostomi, T. D., & Hematomlar, K. S. (2006). Treatment of Chronic Subdural Hematoma by Twist Drill Craniostomy With Irrigation Twist Drill Kraniostomi ve ‹ rrigasyon ile Kronik Subdural Hematomlar › n Tedavisi. Turkish Neurosurgery.
  • Demirli Caylan, N., Yilmaz, G., Oral, R., Karacan, C. D., & Zorlu, P. (2013). Abusive head trauma: Report of 3 cases. Turkish Journal of Trauma and Emergency Surgery. https://doi.org/10.5505/tjtes.2013.01460

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.