Her Gece Makyajınızı Çıkarmak İçin 10 Sebep

Yüzünüzde makyaj kalıntıları olması cildinizin oksijenasyon ve rejenerasyon kapasitesine müdahale edebilir. Bu yazımızda her gece makyajınızı çıkarmak için diğer sebepleri keşfedebilirsiniz.
Her Gece Makyajınızı Çıkarmak İçin 10 Sebep
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Makyaj hala birçok kadının makyaj rutininin önemli bir parçasıdır. Hatta, birçok makyaj tekniği her kadının ihtiyaçlarına uyum sağlayabilmek için adapte olmuştur. Ancak, makyajın geride bıraktığı kalıntılar zararlıdır. Her gece makyajınızı çıkarmak neden gereklidir, biliyor musunuz?

Pek çok insan makyajlarını temizlemeden uyumanın zararsız bir alışkanlık olduğunu düşünse de bu durum noktalar ve akne gibi cilt lekelerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu etkiler hemen fark edilebilir olmasa da, yavaş yavaş rahatsızlık yaratmaya başlarlar ve hatta geri döndürülemez yara izlerinin ortaya çıkmasına bile neden olabilirler.

Her Gece Uyumadan Önce Makyajınızı Çıkarmak İçin Sebepler

Bu sadece birkaç dakika alır, ve cildinize bakmak büyük bir fark yaratabilir. Bunları görmezden gelseniz de her gece makyajınızı çıkarmak için birçok sebep vardır ve bunun bir istisnası yoktur. Bunların neler olduğunu biliyor musunuz? Aşağıda, en önemli olanları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

1. Cildinizi Temiz ve Oksijenlenmiş Halde Tutarsınız

Cildi temiz olan bir kadın.
Makyaj bileşenleri cildinizin doğru bir şekilde tamir edilmesini engeller.

Her gece makyajınızı çıkarmak için sebeplerden bir tanesi, bunu yapmanın cildinizi yabancı maddelerden kurtarmanın anahtarı olmasıdır. Bunu fark etmek her zaman mümkün olmasa da, cildinizin hücresel oksijenasyon sürecine müdahale edebilecek bir atık birikimi gerçekleşir.

Okumak için tereddüt etmeyin: Bu 6 Doğal Yağ İle Makyajınızı Temizleyin

2. Erken Yaşlanmayı Engeller

Makyaj malzemelerindeki kimyasal bileşenlerin partikülleri cilt sağlığınızı negatif yönde etkileyebilir. Eğer uyumadan önce makyajınızı çıkarmazsanız bu partiküller gözeneklerinizi tıkar ve yaşlanmayı hızlandırır. Temiz bir cilt ile uyumak gereklidir, çünkü vücudunuz deri hücrelerini gece yeniler.

3. Akne İle Savaşır

Akne oluşumunu etkileyen birçok faktör olduğu doğrudur. Ancak, bunu tedavi etmek için cildinizi temiz tutmanız gerekir.

Makyaj lekeleri gizlemenize yardım etse de, hala makyajınızı her gece yatmadan önce çıkarmalısınız. Yüzünüzü temizlemek bu durumun semptomlarının kötüleşmesini engeller çünkü yüzünüzde biriken yabancı maddeleri uzaklaştırır.

4. Göz Altı Morluklarının Oluşmasını Engeller

Göz altındaki morluğu gösteren kadın.
Makyaj göz etrafını koyulaştırır ve morluklar ile göz altı torbalarını arttırır.

Göz makyajı genellikle gözlerinizin etrafındaki koyulaşmayı arttıran partiküller bırakır. Bundan dolayı, yatağa makyajınızı çıkarmadan gitmek göz altı morluklarını kötüleştirebilir. Eğer birkaç dakika ayırıp rimelinizi ve farınızı temizlerseniz, yüzünüzün daha zinde ve genç göründüğünü fark edeceksiniz.

5. Cildiniz Daha Aydınlık Görünür

Makyaj kalıntıları cildin oksijenasyonunu ve beslenme sürecini etkiler. Bundan dolayı, her gece makyajınızı çıkarmak için sebeplerden bir diğeri, cildinizin aydınlığını korumaktır. Makyajınızı çıkarmadığınızda cildinizin daha mat ve kuru göründüğünü fark edebilirsiniz.

6. Kirpiklerinizin Zayıf ve Kırılgan Olmasını Engellersiniz

Rimel kalıntıları dehidrasyona ve kıl foliküllerinin zayıflamasına yol açabilir. Bundan dolayı, uyumadan önce makyajlarını çıkarmayan insanlar genellikle kırılgan kirpiklere sahip olurlar. Bunan kaçınmak için kirpiklerinizi uygun bir ürün ile temizlemeniz gereklidir.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Aloe Vera içeren Doğal Makyaj Temizleyiciler

7. Dudaklarınızın Etrafındaki Cilde Bakarsınız

Dudakları çatlamış bir kadın.
Dudaklar, bu bölgedeki makyajın neden olduğu dehidrasyon dolayısıyla çatlar.

Dudaklarınızın etrafındaki cilt yüzünüzün diğer yerlerindeki cilde kıyasla daha hassastır. Bundan dolayı nemli ve sağlıklı kalmak için ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Eğer makyajınızı çıkarmazsanız dudaklarınız nemlerini kaybeder ve genellikle kuru ve çatlamış görünürler.

8. Gevşemelerden Kaçınırsınız

Makyajınız ile uyumak şeklindeki kötü alışkanlık hücrelerin yenilenmesini sınırlandırarak cildinizin esnekliğini ve sıkılığını kaybetmesine neden olur. Bunun bir sonucu olarak da sarkmalar artar ve erken kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Ancak eğer uyumadan önce yüzünüzü yıkarsanız cildinizin yumuşaklığını ve sıkılığını daha uzun süre boyunca koruyabilirsiniz.

9. Cilt Alerjilerini Engeller

Cildinizde makyaj partiküllerinin birikmesi cilt alerjileri yaşama riskinizi arttırabilir. Ancak her gece makyajınızı çıkarmak dermatit ya da egzama gibi dermatolojik problemlerden muzdarip olma riskinizi en aza indirir.

10. Bir Sonraki Gün Uygulayacağınız Rutini Desteklersiniz

Son olarak, her gece yapılan bir yüz bakımı rutinine başlamanızın sonraki gün yapacağınız güzellik rutininizi destekleyebileceğini belirtmeliyiz. Temiz ve yenilenmiş bir cilt ile uyandığınızda nemlendirme, tonik kullanma ve makyajınızı yapma adımlarını gerçekleştirmek çok daha kolaydır.

Her gece makyajını çıkarmayan kişilerden biri misiniz? Eğer bu soruya cevabınız evetse bu kötü alışkanlığı değiştirmeye şimdi başlayın. Bunun için geleneksel temizleme kremleri ya da yağlarını kullanabilirsiniz. Görebildiğiniz üzere, makyajınızla uyumak çok negatif olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.