Uzun ve Dolgun Kirpiklere Sahip Olmanın Yolu

Rimelin ve kirpik kıvırma aletlerinin aşırı kullanımı, kirpiklerin güçsüzleşmesine ve dökülmesine yol açmaktadır. Kirpiklerinizin daha dolgun görünmesi için, günlük bakımı ihmal etmemelisiniz.
Uzun ve Dolgun Kirpiklere Sahip Olmanın Yolu

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kirpiklerin ruhun penceresi olduğu söylenir. Kadınlar için, dolgun kirpiklerle çevrelenen büyüleyici bir bakış, güzellik rutininin bir parçasıdır. Daha uzun ve dolgun kirpikler için kullanılan boyalar, kirpik kıvırma aletleri, rimeller ve birtakım işlemler vardır. Bununla birlikte, bunların pek çoğu aslında dolgun kirpiklerin düşmanıdır.

Bu amaçla, bu yazımızda dolgun kirpiklere ulaşmak için bazı kolay ve ekonomik yöntemlerden bahsedeceğiz. Ayrıca, doğal görünümlerini iyileştirerek kirpiklerinizin daha güzel görünmesini nasıl sağlayabileceğinizi de bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Kalem ve kağıdınızı hazırlayın. Birkaç hafta içerisinde çarpıcı bakışlara kavuşmaya hazır mısınız?

Kirpiklerinizin Dolgunlaşmasını Nasıl Sağlarsınız?

Kirpiklerinizi Her Gün Fırçalayın

Kirpiklerinizi her gün fırçalayarak, kirpiklerin uzamasını teşvik etmiş olursunuz çünkü bu aktivite kan dolaşımını iyileştireceğinden kıllar daha fazla uzayacaktır.

Bu uygulamada istikrarlı olmalısınız çünkü tek seferde kirpiklerinizin dolgunlaşması mümkün değildir. Bu yeni uygulamaya başlamak için sadece kirpik fırçasına ihtiyacınız vardır.

Kozmetik dükkanlarda satılan pahalı fırçaları almak zorunda değilsiniz. Artık kullanmadığınız rimelinizin fırçası bile bunun için yeterlidir. Rimel fırçaları kirpikler için harikadır.

Kullanmadan önce, rimel kalıntılarını fırçadan sabun ve su ile iyice temizleyin. Bu uygulamayı yaparken kirpiklerinizde rimel olmamasına dikkat edin aksi takdirde kirpiklerinize zarar verebilirsiniz.

Bu yöntemi her gece tekrarlayın.

rimel sürmek

Kirpiklerinize Natürel Sızma Zeytinyağı Uygulayın

Natürel sızma zeytinyağının güzellik için pek çok faydası vardır. Birkaç damlası bile saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak görünmesi için yeterlidir. Bu yetmezmiş gibi, natürel sızma zeytinyağı kirpiklerin uzamasına da yardımcı olur çünkü kirpiklerdeki kıl foliküllerini temizler. Bu şekilde de kirpikler daha kolay uzar.

Buna ek olarak, yağ kirpikleri güçlendirir ve kirpik dökülmesini önler. Yağı kirpiklerinize temiz elinizle, bir parça pamukla veya temiz bir fırçayla uygulayabilirsiniz.

Bir damlası yeterli olacaktır ancak gerekirse daha fazla kullanabilirsiniz. Son olarak ise, kirpiklerinizi kökten uca doğru fırçalayın. Bunu yaparken yağın gözünüze değmemesine özen gösterin.

Bu yöntemi her gece tekrarlayın.

Papatya Uygulayın

Papatyanın da cilde pek çok faydası vardır. Ağrıyı ve iltihabı azaltan papatyanın cilde katkısı ise kıl köklerini güçlendirmesidir. Bu güzel çiçeğin faydalarından yararlanmak için, tek yapmanız gereken göz kapağınıza ve kirpiklerinize papatya çayı sürmektir.

Daha etkili sonuçlar elde edebilmek için sallama çay kullanmak yerine, taze papatyalar kullanarak kendi çayınızı kendiniz yapın. Bunu günlük bir alışkanlık haline getirdiğinizde, sonucu kısa sürede göreceksiniz.

Keratin Bakımından Zengin Besinler Tüketin

Yediklerinizin cildinize etkisi yadsınamaz. Bu nedenle, ne kadar sağlıklı beslenirseniz, kirpikleriniz de o kadar sağlıklı olur. Lifli yapıda bir protein olan keratin, cildin üst tabakasının bir parçasıdır ve cilt için gerekli besinleri sağlar. Bu besinler saçlar, tırnaklar ve kirpikler için gereklidir.

Keratin bakımından zengin olan besinlerin tüketimini artırmalısınız. Bu amaçla tüketebileceğiniz besinlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Et, yumurta, fasulye, soğan, karalahana, kuşkonmaz ve Brüksel lahanası gibi sülfür bakımından zengin yiyecekler.
 • Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, süt, yoğurt, fasulye, fındık ve kinoa gibi protein bakımından zengin yiyecekler.
 • Kuru yemişler, fasulye, tam tahıllar, karnabahar, mantar ve pişmiş yumurta sarısı gibi biyotin bakımından zengin yiyecekler. Bununla birlikte, bu maddenin suda çözünebilir olduğunu ve kaynatma gibi pişirme yöntemleri kullanıldığında kaybolduğunu göz önünde bulundurun.
 • A vitamini. Balkabağı, tatlı patates, çiğ havuç, şeftali, kavun, pişmiş ıspanak ve lahana A vitamini bakımından zengindir. Bu vitaminin yağda çözünür olduğunu ve sadece diğer yağlarla birlikte tüketildiğinde vücut tarafından emileceğini unutmayın.

E Vitamini, Hindistan Cevizi Yağı ve Badem Yağı

uzun ve dolgun kirpikler

Kirpiklerinizi beslemek ve dolgunlaşmasını sağlamak için bazı doğal malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu yazıda bahsedeceğimiz karışım için tek ihtiyacınız olan E Vitamini, Hindistan cevizi yağı ve badem yağıdır.

Malzemeler

Hazırlanışı

 • İlk olarak, bir kabın içerisinde bütün malzemeleri koyun.
 • Ardından, iyice karıştırarak kirpiklere ve kirpik diplerine uygulayın.
 • Bu yöntemi haftada en az dört kez tekrarlayın.
 • Son olarak ise, karışımı gözünüze değdirmemeye dikkat edin ve kirpiklerinizi çok sert bir şekilde ovmayın.

Bu karışımın kullanımı, kısa sürede dolgun ve uzun kirpiklere kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Kirpiklerin Kırılmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

 • İlk olarak, makyajınızı çıkarmadan, özellikle rimelle uyumayın.
 • Rimel kullanımında aşırıya kaçmayın. Vücudunuzun her bir parçasının özgürce nefes almaya ihtiyacı vardır.
 • Makyajınızı çıkarırken veya yüzünüzü yıkarken kirpiklerinize çok sert bastırmayın.
 • Ayrıca, kirpik kıvırma aletlerinden uzak durun. Bunlar kirpikleri güçsüzleştirir ve kırılmalara yol açar.
 • Son olarak ise, doymuş yağların tüketimini azaltın çünkü bunlar kirpiklerin uzamasını etkiler.

Bu basit tavsiyeleri uygulayarak, sadece birkaç hafta içerisinde farkı göreceksiniz. Bu nedenle, maskara ve benzeri malzemelerin kullanımına ve fazladan para harcamaya gerek yoktur. Kirpiklerinizin en güzel hali, onlara zarar veren ürünler kullanılmayan doğal görünümüdür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.