Her Gün Muz Yemek için 6 Harika Neden

Muzun kalorileri azdır ve kilo vermeyi teşvik için harika bir meyvedir, ayrıca daha birçok sağlık avantajı vardır. Bu yazıda muz hakkında daha fazla bilgi edinin!
Her Gün Muz Yemek için 6 Harika Neden
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2018

Herkes muz sever. Lezzetli bu meyveyi bal, tarçın, yulaf ve fındık gibi sonsuz sayıda gıda ile birleştirebilirsiniz. Muz aynı zamanda sporcuların favori meyvesidir. Muz yemek yorgunluk ya da anlık enerji kaybını hafifletmek için bir enerji ve besin takviyesi işlevi görür.

Bununla birlikte, bazı insanlar bu meyveyi günlük olarak tüketmenin kilo almalarına neden olacağına dair yanlış bir düşünceyle yaşar.

Bu kesinlikle doğru değildir. Verilere daha objektif bir şekilde bakmanız gerekiyor: özellikle sabahları bir muz yemek, hiç bir zarara yol açmaz ya da birkaç kilo almanıza neden olmaz. İşin aslı her zamanki gibi dengeli ve doğru beslenmenin iyi yaşamak anlamına geldiğini bilmekte yatıyor.

Muz sizin için harika bir meyve. Bu yazıda sizi haftanın yedi günü muz yemeye ikna edecek 6 harika neden vereceğiz.

1. Muz en besleyici meyvelerden biridir

Muz inanılmaz derecede besleyicidir. Bu onu kahvaltı için mükemmel bir besin maddesi yapar; sabah vakitleri güne maksimum enerjiyle başlamak için tüketebilirsiniz.

Tek bir muzda bulunan tüm besin maddelerine bir göz atın:

 • Yüksek miktarlarda lif
 • Birçok antioksidan
 • Mineraller (potasyum, magnezyum, bakır, manganez)
 • Vitaminler (B6 ve C)
 • Karbonhidratlar
 • Protein

Ayrıca, muzda çok fazla su ve çok az yağ olduğunu akılda tutmalısınız.

2. Muz kan şekeri seviyenizi düzenler

kan hücreleri

Muz, yemekten sonra kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olan çözünür bir lif olan pektin açısından zengindir. Bu, iştahın kontrol altına alınmasını sağlar ve ayrıca midenin boşaltılmasını yavaşlatırsınız.

Daha az olgun muzları tercih ederseniz (ancak tamamen yeşil olmamalıdır), glisemik indeksinizi daha iyi düzenleyebilirsiniz. Bu, bazı tatlı meyvelerin neden olduğu şeker artışlarından korunmanıza yardımcı olacaktır.

Şeker hastalığınız varsa, olgun muz yemekten kaçınmak iyi bir fikirdir.

3. Her gün bir muz yemek sindirimi artırır

Bilmek isteyeceğinizden emin olduğumuz bir şey, orta büyüklükte bir muzda iki tür lif bulunduğudur: pektin ve nişasta (yukarıda belirtildiği gibi).

Bu iki bileşik sindiriminizi harika yönlerden geliştirir. Örneğin, nişasta direkt olarak kalın bağırsağa gitmek için sindirim sisteminizin “elinden kaçar”, burada sağlıklı bağırsak bakterileri için besin haline gelir.

Güçlü ve sağlıklı bağırsak florası iyi sağlık ile eş anlamlıdır; besin maddelerini daha iyi emer ve kabızlıktan uzak durursunuz. Pektin aynı zamanda kolon sağlığını korumaya ve bakımına yardımcı olur.

4. Evet, muz kalbinize de bakım yapar

muz

Kalp sağlığı söz konusu olduğunda, özellikle de potasyum kan basıncınızın düzenlenmesi ve dengelenmesinde önemli bir mineraldir.

Günde bir muz yemeye alışırsanız, kardiyovasküler refahınız söz konusu olduğunda, potasyum düzeyleriniz için önemli bir mineral sağlarsınız.

Akılda tutmaya kesinlikle değer!

Ayrıca bakınız: Lezzetli Muzlu Tatlı Tarifi

5. Kilo vermek ister misiniz? Sabahları bir muz yiyin

Muz, konu kilo kaybını teşvik etmek olunca bir çok nedenden dolayı en iyi müttefiklerinizden biri olabilir.

İşte, nedeni:

 • Her şeyden önce, muzlarda çok az kalori bulunur.
 • Tatmin edici ve besleyicidir. Biraz protein, az yağlı kuru yemiş ve bir fincan kahve/çay ile birlikte kahvaltınıza eklemelisiniz; “tok” hissettiğinizi keşfedeceksiniz ve sabah bolca enerji almış olacaksınız.
 • Aynı zamanda lif bakımından zengindir: Bu, sindirim sağlığınızı korur ve kabızlığa yardımcı olur.
 • Bilmek isteyeceğiniz başka bir ilginç gerçek; kilo kaybı diyetleri genelde çok sayıda yeşil muz içerir.

On gün boyunca muz yemeyi deneyin ve sizin için etkilerinin neler olduğunu görün.

6. Egzersiz yapacaksınız çantanızda daima bir muz taşıyın

egzersiz

Muz sporcular için mükemmel bir meyvedir. Peki neden? Mineral ve karbonhidrat içeriği sayesinde sindirmeyi kolaylaştırır. Bir diğer ilginç gerçek, düzenli muz tüketiminin egzersize bağlı krampları azaltmaya yardımcı olmasıdır.

Eğer sporcu değilseniz, geceleri sürekli kramp çekiyorsanız akşam yemeğinize bir muz ekleyin (çok olgun bir muz tercih etmeyin.) Böylece kramp yaşamaktan kaçınabilirsiniz.

Buna ek olarak, egzersiz öncesi, sırasında ve sonrasında muz yemek, özellikle de direnç eğitimi uyguluyorsanız çok fazla besin sağlar.

Koşu yapmak ya da spor salonuna gitmek için dışarı çıktığınız zaman yanınıza bir muz almayı unutmayın.

Bazı insanların muza hassasiyet gösterebileceğini unutmamak önemlidir. Her gün bir muz yemenin fazla olduğunu düşünüyorsanız, haftada en az üç kez kahvaltınıza bu meyveyi dahil etmeyi deneyin. Vücudunuz ve sağlığınız size teşekkür edecek!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • G.H. R, T. T, S.K. S, B. Z, N. M, M. K, et al. Green banana and pectin improve small intestinal permeability and reduce fluid loss in Bangladeshi children with persistent diarrhea. Dig Dis Sci. 2004;
 • Nieman DC, Gillitt ND, Henson DA, Sha W, Shanely RA, Knab AM, et al. Bananas as an energy source during exercise: A metabolomics approach. PLoS One. 2012;
 • Lara-Espinoza C, Carvajal-Millán E, Balandrán-Quintana R, López-Franco Y, Rascón-Chu A. Pectin and pectin-based composite materials: Beyond food texture. Molecules. 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.