Duygusal Açıdan Yaralı Çocuğa Bir Mektup

Endişelenmeyin. Şu anda olduğunuz o yaralı çocuk, güçlü ve dirençli bir yetişkine dönüşecek. Bu yetişkin her şeyden en iyi şekilde nasıl yararlanıp gülümseyeceğini  ve yaşamın en değerli anlarından nasıl yararlanacağını bilecek.
Duygusal Açıdan Yaralı Çocuğa Bir Mektup

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Yaşadığınızın duygusal anlamda son derece zor olduğunun farkındayız. Sadece 8 yaşındasınız, ancak duygularınızı ustalıkla gizlemeyi ve pek çok farklı yoldan güç bulmayı öğrendiniz. 

Acı çektiniz, artık, ruhu yaralı bir çocuksunuz. Bütün bu acılar, böylesine genç bir yaşta karşı karşıya kalmaya zorlandığınız bir dizi talihsiz durumdan kaynaklanmakta.

Belki de ailenizin ilişkisi sağlıklı değildir. Belki de tartışmalarına tanık oldunuz, birbirlerine karşı nefretlerine. Hatta isteksiz bir katılımcı olarak sizi, evlilik içi savaşlarına sürüklediler. Belki de sizin için zamanları yok ya da sizin üstünüzde, kariyer ya da dinlenme gibi başka öncelikleri var.

Bu nedenle, sizi büyükanne ve babalarınıza bıraktılar ve nadir durumlarda sizinle birlikte oldular, ihtiyaç duyduğunuz kaliteli zamanı sizinle paylaşmadılar.

Duygusal Olarak Darbe Almış Çocukların Yaraları Sürekli Sızlar

kuş kafesi

Bütün bunlara rağmen, etrafınızdaki olayların sizi nasıl etkilediğini kimse anlamıyor. Çoğu kimse, çocukların şimdiki zamanda yaşadığına ve acı verici olaylar gibi şeyleri unuttuğuna inanmaktadır. Sizin “kendi dünyanızda” yaşadığınızı iddia ederler.

Bununla birlikte, bu acıların size derinden zarar verdiğini siz bilirsiniz. Bu acıların sonuçları ve sızısı şu an açığa çıkmasa da er ya da geç mutlaka çıkacaktır.

Acı içindesiniz; kimse size iyileşmesi konusunda yardımcı olamadığı için, sürekli sızlayan ve git gide kötüleşen bir yara yüzünden acı içindesiniz. En basit haliyle nasıl iyileşeceğini bilmiyorsunuz. Bunu yapmak için uygun araçlara sahip değilsiniz. Ne de olsa, hayat dediğimiz bu oyunda yeni ve deneyimsizsiniz.

Bazen ağlarsınız. Yatakta, karanlıkta ağlarken, belki de, arka planda, ebeveynleriniz arasında bir başka sıkıntı yaratan argüman patlak verir.

Acıya Katlanmanızı Sağlayan Yetişkin Benzeri Sahte Bir Duygusal Maske Giyersiniz

kuşlar

Dünyanın çok fazla önemsemeyeceği çok sayıda karışıklığa ve çok fazla acıya maruz kaldıysanız, yetişkin gibi bir duygusal maske kazanırsınız. İnsanların arasında ağlamaz, bir olay çıkarmaz ve kederinizi göstermezsiniz ….

Çevrenizdeki olaylara yalnızca üzüntü ile bakar ve mevcut durumdan kendinizi geri çekersiniz. Ne yazık ki, hiçbir şey yapamazsınız, çünkü sizi kimse ciddiye almaz. Çok gençsiniz, ama aynı zamanda bu durum gençliğinizi sizden soyup aldı ve sizi yetişkin davranışlara mecbur bıraktı.

Hiç kimse sizi anlayamaz ve hiç kimse nasıl olduğunuzu göremez. Herkesin algısının dıştan görünüşünüze bağlı olduğunu anlamaya başlarsınız. Onlar sadece yüzeysel kısım ile ilgilenirler.

Bununla birlikte, aileniz sizi tanımalı ve anlamalıdır. Onlar, her şeyin yolunda gittiği konusunda sadece rol yaptığınızı fakat içinizde her şeyin tam tersi durumda olduğunu bilmeliler.

Sizin hakkınızda gerçekten endişe duymalılar, gerçekten! Neden bu korkunç durumun size zarar vermesine izin verir ve bu konuda hiçbir şey yapmazlar?

Sonunda, herkesin sadece kendileri için yaşadığından şüphelenmeye başlarsınız. Kendi çıkarları için yaşar ve kendi çaresizlikleri içinde debelenirken, çevrelerinde aynı şekilde etkilenmekte olan herkesi görmezden gelirler.

İster İyi Olsun İster Kötü olsun, Tüm Deneyimlerin Bir Amacı Vardır

küçük kız

Çocukluğunuz her ne kadar zor ya da talihsiz olursa olsun, deneyimlerin her yönü sizin yararınıza olacaktır. Olgunlaşacak ve öğreneceksiniz. Hepsinden önemlisi, bu acıyı alıp iyi bir şeye dönüştüren biri olacaksınız. Bu sizi olumlu bir zihniyetle geleceğinize yönlendiren bir şey olacaktır.

Doğrusunu isterseniz, direnç kazanacaksınız. Duygularınızı net bir şekilde ifade edebilmenin ve tanımlamanın değerini anlayacaksınız. Onları etkili bir şekilde yönetmeyi ve en önemlisi, affetmeyi öğreneceksiniz.

Neyse ki, ailenizi affedeceksiniz, çünkü daha iyisini nasıl yapacaklarını bilmiyorlardı. Ayrıca, kendinizi suçlu hissettiğiniz anlar için bağışlayacaksınız. Gerçekten, bu anlarda suçlu hissetmek için hiçbir nedeniniz yok

Ruhunuzda barındırdığınız travmayı anladığınızda, verdiği hasar iyileşir. Geçmişe sevgiyle baktığınız bir yara izine yer verir. Tecrübe kazanmış olduğunuz için ona severek bakarsınız.

Çocukluğunuzun duygusal yaraları en acı verici ve onarımı zor olan şeylerdir. Bununla birlikte, başa çıkmanız gereken tek duygusal yaralanma bunlar olmayacaktır. Yaşam boyunca yaralarla ya da ek acılarla baş etmeniz gerekecek. Bunlar belki de üzeri kapanalı çok olduğunu düşündüğünüz şeyleri tekrar açabilir.

Endişelenmeyin. Şu anda olduğunuz o yaralı çocuk, güçlü ve dirençli bir yetişkine dönüşecek. Bu yetişkin her şeyden en iyi şekilde nasıl yararlanıp gülümsemesini  ve yaşamın en değerli anlarından nasıl yararlanacağını bilecek.

İlginizi çekebilir ...
Çocuk Yetiştirmek Onları Yaratmak Değil, Kendilerini Yaratmalarına İzin Vermektir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çocuk Yetiştirmek Onları Yaratmak Değil, Kendilerini Yaratmalarına İzin Vermektir

Çocuk yetiştirmek, kendinizin küçük versiyonlarını oluşturmak anlamına gelmez. Sonuçta burada özgür irade göstermeyen makinelerden söz etmiyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Williams, J. G. (2013). The Psychology of Childhood to Maturity. Butterworth-Heinemann.
  • Hunt, T. K., Slack, K. S., & Berger, L. M. (2017). Adverse childhood experiences and behavioral problems in middle childhood. Child abuse & neglect, 67, 391-402.
  • McDougall, T. (2011). Mental health problems in childhood and adolescence. Nursing Standard (through 2013), 26(14), 48.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.